לאחר התפרצות: נתניהו קטע את הפגישה עם הדרוזים

לאחר שאמל אסעד, תא"ל במיל', התפרץ לעברו של ראש הממשלה וצעק שישראל היא מדינת אפרטהייד, נתניהו החליט לקטוע את הפגישה בין ראשי הדרוזים שבאו לדון עימו על חוק הלאום

לאחר שאמל אסעד, תא"ל במיל', התפרץ לעברו של ראש הממשלה וצעק שישראל היא מדינת אפרטהייד, נתניהו החליט לקטוע את הפגישה בין ראשי הדרוזים שבאו לדון עימו על חוק הלאום. נתניהו אמר שהוא לא יקבל פגיעה בכבוד ראש ממשלת ישראל ולא בכבודה של המדינה ממי שקורה לישראל מדינת אפרטהייד.

ח"כ אבי דיכטר, אחד מיוזמי חוק הלאום, נכנס לאולם ולאחר שתיקה שהשתררה במקום תקף אותו יו"ר פורום המאבק בחוק הלאום, ד"ר אמיר חניפס וקרא לעברו "גזען, כלב לך הביתה".

חניפס נהדף על ידי השוטרים במקום. "לא המשטרה ואיש לא יעצו אותנו מלמחות נגד החוק הגזעני המכונה חוק הלאום", אמר.

הצוות שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין העדה הדרוזית, בראשות מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, בו שותפים המנהיג הרוחני של העדה, השייח' מוואפק טריף, השרים איוב קרא ויריב לוין, ח"כ חמד עמאר, ח"כ לשעבר שכיב שנאן, ראשי הרשויות המקומיות הדרוזיות ופורום הקצינים הבכירים במילואים התכנס היום פעם נוספת.

ראש הממשלה והצוות גיבשו מתווה היסטורי, המציג מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית. השייח' טריף בירך על עבודת הצוות והודה לראש הממשלה על הפעולה המהירה והרצינית. המתווה יוצג לנכבדי העדה.

על פי המתווה ייעשה עיגון בחוק של מעמד העדה הדרוזית, וכן של מעמד העדה הצ'רקסית. החוק יוקיר את תרומתה של העדה הדרוזית למדינת ישראל בבניין הארץ, בחיזוק הביטחון ובעיצוב פני החברה הישראלית כחברה שוויונית ומגוונת, ויכלול תמיכה במוסדות העדה (דת, חינוך, תרבות); חיזוק היישובים הדרוזים, כולל פתרונות לבניה למגורים, והקמת יישובים חדשים לפי הצורך; ושימור המורשת הדרוזית והנחלתה.

בנוסף, תעוגן בחוק של זכאותם להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, להשגת שוויון חברתי ובמקביל יחוקק חוק יסוד להכרה בתרומתם של אלו הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות, בהם בני העדה הדרוזית.

כמו כן, הודיע מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ על הקמת ועדת שרים בראשות רה"מ, לנושא העדה הדרוזית, אשר תפעל – בין היתר – לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו.
פרטיו של המתווה יגובשו וינוסחו במדויק תוך 45 ימים, במסגרת צוות משותף של הממשלה ושל נציגי העדה, והכול בכפוף להוראות הדין, ולאישור היועץ המשפטי לממשלה. פעולות החקיקה יחלו מיד עם כינוס מושב החורף הקרוב של הכנסת ויסתיימו תוך 45 ימים מתחילת המושב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.