לאחר לילה שקט: ירי לעבר אשקלון, ישראל נוצרת את האש

נשיא ארה"ב שוחח בטלפון עם ראש הממשלה על הלחימה בעזה ואמר כי "כל פתרון ארוך טווח חייב להבטיח פירוז של עזה" ■ צה"ל ממשיך לטפל במנהרות ■ במהלך הלילה לא שוגרו רקטות; הבוקר – אזעקה באשקלון

בסופו של היום ה-20 למבצע "צוק איתן" – הבית הלבן דורש הפסקת אש לאלתר, ללא כל תנאי: ראש הממשלה בנימין נתניהושוחח אמש (ראשון) בטלפון עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, והשניים דנו בלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. בשיחה אמר הנשיא האמריקני לראש הממשלה כי "כל פתרון ארוך טווח חייב להבטיח פירוק מנשק של ארגוני הטרור ופירוז של עזה". בהודעת הבית הלבן נכתב כי אובמה ציין כי יש לפעול באופן מידי להפסקת אש הומניטרית בעזה, ללא תנאים מוקדמים. להודעה זו הצטרף גם האו"ם שדרש מישראל לנצור את האש.

עוד נמסר כי אובמה הדגיש את הגינוי האמריקני החריף לירי הרקטות מצד חמאס ול"מתקפות הארגון נגד ישראל באמצעות מנהרות". כמו כן, הדגיש אובמה את זכותה של ישראל להגנה עצמית, ואת דאגתו בנוגע למניין האזרחים הפלסטינים ההרוגים ואובדן החיים בישראל, כמו גם המצב ההומניטרי ההולך ומחריף ברצועת עזה.

הנשיא הבהיר כי על הסכם הפסקת האש להיות מבוסס על הסכם הפסקת האש של נובמבר 2012. הוא הביע תמיכה במתווה המצרי, והדגיש כי הוא תומך בשיתו פעולה אזורי ובינלאומי לסיום האלימות.

אובמה הוסיף כי לראייתו, יש חשיבות רבה בהבטחת ביטחונה של ישראל, בהגנה על אזרחים, בהקלת המשבר ההומניטרי בעזה וביישום הפסקת אש בת קיימא, אשר תאפשר לפלסטינים ברצועת עזה לחיות חיים נורמליים. הנשיא הדגיש כי יש לסייע במענה על הצרכים הכלכליים ארוכי הטווח בעזה, בד בבד עם חיזוק הרשות הפלסטינית, וסיכם כי לראיית ארצות הברית, כל פתרון ארוך טווח לסכסוך הישראלי-פלסטיני חייב לכלול פירוק ארגוני טרור ופירוז עזה מנשק.

בתוך כך, לאחר שאתמול שיגר חמאס יותר מ-60 רקטות לעבר ישראל, גם לאחר שהכריז על הפסקת אש חד צדדית, הלילה הוא נצר את הנשק ולא נרשמו אירועים ביטחוניים משמעותיים. בינתיים צה"ל ממשיך לטפל במנהרות הטרור ולהרוס אותן לפני שתוכרז הפסקת אש, כאשר הבוקר כיפת ברזל יירטה רקטה אחת שנורתה לעבר אשקלון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.