לאחר מחלה: הנגיד הדתי מוטי זיסר הלך לעולמו

הבוקר הלך לעולמו הנגיד הדתי מוטי זיסר שהיה אחד התורמים הגדולים של עולם התורה והחסד. לאחר שהחלים מהמחלה הקים את בית חולים אורנית, וכן תרם להרבה גופי צדקה וחסד .

לאחר מחלה קשה, הבוקר (חמישי) הלך לעולמו בגיל 60 הנגיד מוטי זיסר, שנפטר הלילה בבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שנאבק במחלת הסרטן.

הנגיד הדתי מוטי זיסר היה אחד התורמים הגדולים של עולם התורה והחסד בישראל ובעולם.

זיסר נולד בשם מרדכי קלמן בשכונת התקווה בתל אביב להורים ניצולי שואה יוצאי פולין, מחסידות סוכטשוב.

בגיל שנתיים עברה משפחתו לבני ברק, הוא למד בבית ספר יסודי והיה חניך בתנועת עזרא. למד בישיבת נתיב מאיר ושרת בצבא כקצין שריון במסגרת ישיבת ההסדר כרם דיבנה. בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בר-אילן.

בנערותו נישא לד"ר ברכה זיסר, בתו של עקיבא גור, שהיה בנו של יצחק גרשטנקורן, מייסד העיר בני ברק. את חמשת ילדיו גידל בבני ברק וממנה עבר לווילה מפוארת בשכונת בת גנים בפתח תקווה, אותה נאלץ למכור לכיסוי חובותיו הגדולים.

ביתו של זיסר
ביתו של זיסר

 

זיסר הוזיל מהונו למען נזקקים וחולים, הוא  הקים את "אורנית", בית החלמה לילדים ולנוער חולי סרטן בפתח תקווה, שהוקם בעזרת קרן ברכה ומוטי זיסר

ב-1980 הקים את חברת "כוכב השומרון" עם איל ההון היהודי-בריטי זלמן מרגוליס ובן דודו של זיסר פנחס ארנרייך. החברה יזמה את הקמת העיר עמנואל והקימה את בתיה הראשונים

ב-1983 הקים את החברה "מרכזי שליטה בע"מ", שהייתה מאז הבסיס לעסקי היזמות והנדל"ן שלו. ב-1985 נסע לדרום אפריקה ועבד שם במשך חמש שנים כשותף ובעל מניות בחברת "טליה" שהקים עם היהודי הנרי לנדשפט וחתשואל טולידנו. החברה בנתה ערים שלמות כולל בנייני מגורים, בתי מסחר, ותשתיות בבופוטאצוואנה

 

ב-1999 רכש את השליטה בחברת אלביט הדמיה. זיסר הוכר עד אז כאיש עסקים בינוני, והשתלטותו על החברה הבורסאית הגדולה הדהימה את קהילת העסקים בישראל. מאז נחשב אחד מאנשי העסקים הבולטים בארץ. בנוסף לאלביט הדמיה הוא הבעלים של חברת אלסינט ובאמצעותן הוא שולט על חברות בענפי המשק השונים.

 

באמצעות חברותיו מנהל זיסר עסקים חובקי עולם. עיקר פרסומו בעשר השנים האחרונות בא לו מהכניסה המאסיבית שלו למזרח אירופה. הוא בנה 40 קניונים בהונגריה, 12 מרכזי קניות בפולין, ועוד מרכזים ו-5000 חדרי מלון באירופה.

 

זיסר הקים את קניון ארנה בהרצליה. פועל אף בשבת, ובשל כך מר זיסר את  הקניון.

 

ביולי 2012, הגיע להסדר חובות בסך 900 מיליון ש"ח לבנק הפועלים[, לאחר מכן  מינה עצמו זיסר למנכ"ל חברת אלביט הדמיה שבבעלותו (עד אז היה בתפקיד יו"ר הדירקטוריון.

עקב חוב של מיליארד ש"ח לבנק הפועלים מונה כונס נכסים לחברה. גם לחברת "אלביט הדמיה" חוב של 2.5 מיליארד ש"ח שהיא מתקשה לפרוע. בספטמבר 2013 הועבר לכינוס נכסים ביתו הפרטי המפואר של זיסר.

 

בינואר 2014 בית המשפט אישר את הסדר החוב מה שמכונה "תספורת" של אלביט הדמיה –  ובכך נמחקו  1.8 מיליארד ש"ח מהחוב תמורת העברת 95% ממניות החברה לבעלי אגרות החוב. בעקבותיו זאת איבד זיסר את השליטה בחברה. הוא נותר חייב כמיליארד ש"ח לבנק הפועלים, שביקש להכריז עליו כפושט רגל

ב-1994 לקה הנגיד זיסר במחלת הסרטן ממנה החלים, ומאז הוא פתח קרן שהקים עם אשתו, "קרן ברכה ומוטי זיסר",

כמו כן,  הוא יזם את הקמת בנק מח העצם, לו תרם 20 מיליון דולרכן תרם להקמת בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן – "אורנית" בפתח תקווה. שני מפעלים אלו פועלים במסגרת ארגון עזר מציון. בנוסף, תורמים זיסר ואשתו מיליוני שקלים במפעלי צדקה, רווחה וחינוך אחרים בארץ ובעולם.

 הנתונים באדיבות ויקיפדיה 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.