לאחר עתירת זק"א: נמנעה נתיחת גופה של נער חרדי

ביום שישי האחרון נפטר בביה"ח רמב"ם בחור חרדי מחיפה (בן 19) הסובל מאוטיזם לאחר שהיה מאושפז כחודש ימים. לאחר שנודע למשטרה על פטירתו של הילד הגיעו צוות חוקרים לביה"ח והחתימו את האם על טופס נתיחה שלאחר המוות, אלא שהאם התעקשה לעתור לבגץ ולמנוע את הנתיחה

ביום שישי האחרון נפטר בביה"ח רמב"ם בחור חיפאי בן 19 הסובל מאוטיזם לאחר שמעד בחדר מדרגות, הצעיר היה מאושפז כחודש ימים, ונפטר מפצעיו. מדובר בנער מיוחד עם מוגבלויות, לא תיקשר עם הסביבה ואושפז בביה"ח לאחר שנפל מכיסא גלגלים.

לאחר שנודע למשטרה על פטירתו של הילד הגיעו צוות חוקרים לביה"ח והחתימו את האם על טופס נתיחה שלאחר המוות. שלטענת האם נאמר לה בפירוש ע"י החוקר כי היא חותמת על הסכמה לבדיקה חיצונית וסיטי בלבד.

צוות החוקרים אף הגיעו לאביו של הנער שהביע את התנגדותו הנחרצת לנתיחה שלאחר המוות בבנו מטעמי דת ומצפון.

הבוקר הגישה המשטרה בקשה לבית המשפט השלום בחיפה במעמד צד אחד ללא ההורים לקבל צו לנתיחה מאחר וכביכול אין הסכמה בין ההורים לנתיחה.

השופט שלמה בנגו מביהמ"ש השלום בחיפה נתן החלטה כמבוקש בלי לקיים דיון במעמד הצדדים ולשמוע את גרסת ההורים שאין מחלוקת ביניהם ומבלי למנות עצמו כשופט חוקר.
עו"ד דרור שוסהיים יו"ר המחלקה המשפטית של זק"א הגיש עתירה דחופה לבג"ץ נגד ההחלטה של בית המשפט השלום בחיפה ונגד התנהגות המשטרה שרומסת את כבוד האדם וחירותו ומבצעת מחטף תוך כדי שימוש בבתי המשפט.

אם הנער שלחה מכתב קורע לב לבג"ץ, "אני לא יודעת על סמך מה המשטרה אומרת שכביכול יש חילוקי דיעות ביני ובין בעלי, היו אצלי בביה"ח חוקר וחוקרת שאמרו לי במפורש שאני חותמת רק לבדיקה חיצונית"
עוד הוסיפה האם, "המשטרה גורמת לי סבל מיותר גם ככה החיים שלי קשים בעלי נכה וכל ילדיי מוגבלים, מבקשת שתאפשרו לי לקבור את בני המנוח בהקדם ולסיים את סבלי"

לאחר שנקבע דיון למחר בשעה 11 בפני הרכב 3 שופטים הודיעה הפרקליטות כי הם מבטלים את העתירה לביצוע נתיחה שלאחר המוות במנוח.
החלטת בג"ץ 8360/18 פסק"ד "טוב עשתה המשיבה ששקלה שוב את עמדתה ואינה עומדת עוד על נתיחת גופתו של המנוח…"

בעקובת האירוע, "ארגון זק"א קורא למשטרת ישראל והפרקליטות לרענן את הנהלים בבקשת חס"מ לביצוע נתיחה שלאחר המוות בכדי למנוע סבל ופגיעה בכבודם של הנפטרים ופגיעה בכבודם של המשפחות שרק רוצים בקבורת יקיריהם".

לטענת הארגון, "הגיע הזמן שמשטרת ישראל תפסיק לבצע מחטפים וכל מיני תחבולות של החתמת בני משפחה לנתיחת גופות מבלי לידע את המשפחה כי יש להם גם זכות להתנגד לנתיחה.
אנחנו מדינת חוק ולא מדינת משטרה בפרט כפי שכתבו שופטי בג״ץ ״טוב עשתה המדינה שהורידה את הבקשה לנתיחה.״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.