דרעי גרר רגליים: בג"ץ אישר פתיחת מרכולים בשבת בת"א

לאחר שדרעי גרר רגליים ונמנע לדון בעניין פתיחת המכולים בשבת במשך שנתיים וחצי, בג"ץ אישר היום (רביעי) את חוק העזר המסדיר את פתיחתם של כ-160 מרכולים ופיצוציות בשבת. דרעי בתגובה: "נחוקק חוק עוקף בג"ץ". ליצמן: "בג"ץ רמס את השבת"

לאחר שדרעי גרר רגליים ונמנע לדון בעניין פתיחת המכולים בשבת במשך שנתיים וחצי, בג"ץ אישר היום (רביעי) את  חוק העזר המסדיר את פתיחתם של כ-160 מרכולים ופיצוציות בשבת.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז קבעו בהחלטתן כי חוק העזר "מידתי" ויש לפרסמו .

בנוסף, דחו את בקשת הממשלה לקבל ארכה נוספת בטרם יכריע שר הפנים אריה דרעי אם לאשר את חוק העזר.

השופטות מתחו ביקורת על גרירת הרגליים של הממשלה,שנמנעה מלהכריע בעניין שנתיים וחצי בתפוח האדמה הלוהט. מי שהיה אמור להכריע – היה שר הפנים אריה דרעי שבמסגרת סמכותיו היה אמור להכריע בעניין חוק העזר העירוני, אלא שדרעי גרר רגליים – והמתין  להחלטת בג"ץ שקבע פה אחד כי המרכולים היו פתוחים בשבת.

השופטת התייחסה לטענות לפיהן התיקונים אינם מידתיים ואינם סבירים. "מדובר, בסופו של יום, בפתיחת מספר מצומצם של עסקים אשר מהווים חלק מזערי ממספר העסקים הפועלים בעיר במהלך השבוע, באופן שמאפשר שמירה על צביונה הייחודי של השבת ואינו משנה בצורה ניכרת את פני העיר בשים לב למצב הנורמטיבי הקיים", כתבה השופטת נאור. "תיקון מס' 2 מצוי, אם כן, בגדרי מתחם המידתיות".

השופטת חיות הצטרפה לדעתה של הנשיאה נאור ואף חיזקה את הטענות בדבר חוסר ההכרעה של שרי הפנים בנושא. "אני מצטרפת למסקנתה של חברתי הנשיאה נאור כי יש לעשות את הצו על-תנאי בבג"ץ להחלטי, ולבטל את הצווים על-תנאי שהוצאו ביתר העתירות", כתבה.

"אכן, נוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות)", הוסיפה.

ואילו בסביבת שר הפנים "נדהמו" לשמוע על ההחלטה. לטענתם,  שר הפנים כתב החלטתו כבר בערב חג הפסח אך התמהמה עם הגשתו וכדי לעדכן את היועמ"ש. "למרות האמור, וללא דיחוי פעל השר לקבלת עמדת עמדות מהציבור. ההחלטה של שר הפנים דרעי לראש עיריית תל אביב המורה על פסילת תיקון מספר 2 לחוק העזר נכתבה ונחתמה כבר בערב חג הפסח. מדובר בהחלטה מנומקת ברורה ומקיפה. החלטה שנכתבה במשך מספר ימים.

"ההחלטה היתה שהיות וחג הפסח הוא ללא ימי עבודה, הוחלט שמיד לאחר החג השר דרעי ישלח את התשובה לעיריית ת"א. אתמול באסרו חג של פסח שוחח השר דרעי עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועדכן אותו על החלטתו. היועמ"ש ביקש מהשר לשלוח את התשובה רק היום לאישורו וביהמ"ש הוציא את החלטתו לפני תגובת השר", קובלים בסביבתו.

השר דרעי הודיע כי הוא קורא לכינוס חירום של כל חברי הכנסת החרדים והדתיים במטרה לחוקק את חוק השבת שיעקוף את בג"ץ. "דרעי קורא בעקבות השלכות החלטת בית המשפט העליון והפריצה בסטטוס קוו לחוקק במדינת ישראל את חוק השבת, חוק אשר יסדיר את מעמדה של השבת וישמר את הסטטוס קוו".,נמסר.

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר בתגובה: החלטת בג"צ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"צ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה.

יו"ר הסיעה ח"כ מוזס: פסיקת בג"ץ מוכיחה שוב עד כמה בית המשפט מנותק מהעם, מהציבור ובעיקר מהמסורת. בג"ץ בפסיקותיו מרשה לעצמו לפגוע בסטטוס קוו שהיה מקובל לאורך השנים ולהכאיב לציבור הדתי והחרדי ולזלזל בכל מה שייקר לו. על הכנסת לחוקק חוק שייגן עלינו מפני פסיקות בג"ץ
ח"כ אורי מקלב בתגובה להחלטת בג"צ בעניין המרכולים בשבת בת"א:החלטת בג"צ כפי שניתנה היום לא רק שפוגעת פגיעה אנושה בהלכה אלא אף פוגעת בצביון היהודי ובסטאטוס קוו הנהוג בארץ מזה שנים רבות בית המשפט ממשיך להתערב בדברים לא לו, זוהי פגיעה בערכי הדת וההלכה, חשוב להבהיר בצורה נחרצת שאם לא נקפיד על שמירת השבת בתל אביב ללא פשרות בסופו של עניין תהליך זה ישפיע על שמירת השבת בכל הארץ"

"בית המשפט אינו מותיר ברירה בידי המחוקקים אלא לחוקק חוק אשר יעקוף את פסיקות הבג"ץ, כפני שניתן לראות ישנם בעלי עסקים רבים אשר אינם שומרים תורה ומצוות ומעוניינים ביום המנוחה היחידי, שמירת השבת הינה ערך עליון ואנו נלחם עליו".

סגן השר פרוש הגיב לפסיקה המקוממת של בג"ץ בנושא השבת: "אין מנוס מחקיקת חוק עוקף בג"ץ. בית המשפט מרשה לעצמו לרמוס את כל ערכי היהדות ולפגוע בסטטוס קוו בצורה בוטה וגסה.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עכשיו גם הבודדים שהיו בטדי יקלטו מיזה דרעי הרפורמי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. דרעי נעלם כבר חמישה ימים מאז הביזיון שהיה ריק בטדי לא רואים את מכלוף

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. בס"ד הרב מאזוז שליטא ואלי ישי נתנו כבוד לגדול מחללי השבת בממשלה מר חיים כץ אז מה רוצים מבגץ

  דני |
  הגב
  • מכץ לא מצפים שיגן על השבת.אז מנסים לקרב אבל דרעי שהוא קרוב והיה בידיו ולא עשה כלום חייבים להרחיק רואים כמה מרן צדק כשקרא לו רשע

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
   • בס"ד
    על עבודות הרכבת בשבת אמר אלי ישי שצריך לפרוש מהממשלה ……….ובסוף נותנים לכץ כבוד לנאום בהקבלת פני רבו……….אני התבישתי מאוד על ענין זה

    דני |
    הגב
 4. מזעזע, מחריד, אין מילים!!!

  האמת אומר שכמה שחשבתי שהדורעי הוא רע ומושחת, לא האמנתי עליו שהוא עד כדי כך רשע מרושע הדרעי הרע הזה!!!

  אין סליחה ואין מחילה על מה שעשה המנוול הזה!!!

  השבת עוד תפרע ממנו בקרוב, אתם תראו!!!

  אם השבת הייתה יקרה ללבו, אם צביון המדינה היה יקר לו, כבר ביום הראשון הוא היה מחליט על סגירת המרכולים. אבל הוא גרר רגליים, גרר זמן, ערך "משאל עם" על הדבר היקר לנו – השבת הקדושה וצביון המדינה. וחיכה והמתין שבג"ץ יאשר את פתיחת המרכולים בשבת.

  וזה יתגלגל לעוד ערים, אין הפליה בחוק בין הערים. הכל באשמת הדורעי הרע הזה.

  תלמיד מרן |
  הגב