לאחר שתיקה רועמת: 'הפלס' הפיצו תקליטור הסברה

בתקליטור שחולק לקוראי הפלס מציג העתון את גירסתו לארועי החודשים האחרונים: "עתון אחד, יחיד ובודד, נאבק מול כל המימסד וזרועות השלטון; המערכת הפוליטית החליטה לעשות לזה סוף" – צפו

בתקליטור שצורף לגליון ערב חג הסוכות של הפלס מציג העתון את גירסתו לארועי החודשים האחרונים. התקליטור כולל סקירה מלאה של כנס "עת לדבר" שהתקיים בירושלים לפני מספר חודשים. במקביל, התקליטור מציג גם כתבת רקע שמציגה את הארועים שהביא לכינוס, שהתקיים במלאת חמש שנים למהפך ביתד נאמן שהביא לפילוג הליטאי ולהקמת עתון הפלס.

הסרטון הקצר כולל תיעודים נדירים, ביניהם מה שהפלס מכנה "ההשתלטות על יתד נאמן" – פריצת ההנהלה החדשה למשרדי יתד בגיבוי משטרתי לצורך ביצוע חילופי ההנהלה.

כמו כן נכלל תיעוד מהחדר פנימה של הוראה שנתן הרב אלישיב באותה שנה, השנה האחרונה לחייו, למי שהיו אז עורכי יתד ולאחר מכן הקימו את עתון הפלס. מהדברים עולה כי הרב אלישיב הורה להם שלא להיכנע ללחצים למרות הרדיפות שצפויות להם.

הסרטון מתחיל בהכרזה דרמטית של הקריין: "עת לדבר אחרי חמש שנים של השתקה רועמת. עת לדבר לאחר שמסע סתימת הפיות הגיע לשיא חדש".

כאן מושמעת ברקע סקירה קצרה של ההשתלשלות להקמת יתד נאמן ולמהפך שאירע בו: "עשרות בשנים מכונן מרן הרב שך זצ"ל את עולם התורה בתקופתנו. מחזק ומחשל את חוסנו הפנימי של הציבור החרדי מול מהרסים ומחריבים, מבית ומחוץ. בשנת תשמ"ה מייסד הרב שך את העתון יתד נאמן. הרב שך מציב את נאמניו וגדולי תלמידיו בראשות הועדה הרוחנית. שלוחיו במערכת העתון פועלים בהפצת השקפת התורה ללא מורא וללא חת".

"כך נמשכת השליחות הנאמנה גם לאחר הסתלקותו, לאור ממשיך דרכו מרן הרב אלישיב. בכל פעם שניכרת סטיה מן הדרך, קרירות ופשרנות, משמיע השופר קול זעקה. מול פורצי גדר בועדות ומול מנסחי אמנות, מול מייסדי מסלולי גיוס ומול המסייעים להוצאת אברכים מבית המדרש ולשינוי פני הציבור החרדי".

"מחוללי הרפורמות מאיימים ללא הרף להפריע ולהתנכל. ערב ראש השנה תשע"ב, שנתו האחרונה של מרן הרב אלישיב, נכנסים חברי המערכת למעונו ושואלים מה לעשות. התשובה החותכת אינה מותירה מקום לספק".

כאן נראה התיעוד של ביקור עורך יתד נאמן דאז בבית מרן הרב אלישיב ערב ראש השנה של שנת תשע"ב. נכדו של הרב מתרגם לו את השאלה לאידיש: "יתד נאמן הוא היחיד שלוחם ללא כל חשבונות, בכל המערכות. בגלל זה יש להם הרבה רודפים ושונאים. הם שואלים מה יש לעשות כשרודפים אותם בגלל שהם עומדים על המשמר".

על כך משיב הרב אלישיב: "מה שיהיו להם שונאים בגלל זה, זה אינו חשבון. המטרה של העתון להיות לוחם בכל כוחו!"

בהמשך מתואר כיצד באמצע אותה שנה ביטל הבג"ץ את תוקפו של ההסדר הפוטר בני ישיבות משירות צבאי, ובעמודו הראשון של "יתד נאמן" הובא מכתב הגר"ש אויערבאך: "זו גזירת עקירת הדת, ונצטוינו לעמוד על נפשנו בלי שום ויתור ח"ו, לקדש שם שמים".

וכאן מגיע התיאור המצולם של ההשתלטות על יתד נאמן כאשר ברקע אומר הקריין: "בעיצומה של תקופה קריטית זו, מתחוללת סערה. בעוד מרן הרב אלישיב על ערש דווי, ועולם התורה נושא תפילות לרפואתו, מתרחש מהפך חסר תקדים. זה קורה ביום י' בסיון תשע"ב. מפעל חייו של מרן הרב שך נגזל מידיו, בהשתלטות כוחנית ודורסנית".

בהמשך מתוארת הקמתו של 'הפלס' וכיצד אלפי בני תורה חתמו עליו מנוי עוד בטרם נדפס הגליון הראשון. "תוך זמן קצר מופק עתון יומי איכותי, ברמה מקצועית ורוחנית גבוהה. 'הפלס' הופך לגורם המשפיע ביותר על סדר היום של הציבור החרדי. העתון מוביל את מערכות היהדות הנאמנה. היחיד שמתריע מפני גזירת הגיוס, הפגיעה בחינוך והנסיונות לשנות את הציבור החרדי".

הקריין ממשיך ומתאר: "הפלס עומד מול מלחמה בריונית חסרת תקדים. מסע מחפיר של סתימת פיות שטרם היה כמותו. למרות הכל, העתון מגלה כושר הישרדות מופלא. ממשיך לצאת לאור בחסדי שמים, יום אחר יום. המוני בני תורה נחלצים למען קיומו. לנגד עיניהם קריאתו של רבינו מרן ראש הישיבה שליט"א: הפלס הוא 'יסודה וקיומה של תורה והרבה גופי תורה תלויים בו'".

"הפלס ממשיך לחשוף את המזימות להרס הציבור החרדי. עתון אחד, יחיד ובודד, נאבק מול כל המנגנון המימסדי ומול זרועות השלטון".

"במקביל מתבצע מהלך מקיף להקמת מוסדות חינוך עצמאיים עבור ציבור בני התורה. גם פעילות זו מוכתרת בחסדי שמים בהצלחה חסרת תקדים, ויוצרת גלי הדף בציבור החרדי".

"המערכת הפוליטית השלטת מחליטה לעשות לזה סוף. הם מסמנים את המטרה. בכירים במשרד הביטחון: 'נעקוב אחר מקורות מימון, נפעל להחמרת ענישה ונילחם בעתון קיצוני'.התוכניות יוצאות לפועל בליל אסרו חג של פסח. במבצע משטרתי נרחב וחסר תקדים פושטים אנשי משטרת ישראל על בתיהם של עשרות אברכים ובכירי עתון הפלס. במקביל נעשים צעדים חסרי תקדים נוספים שמטרתם לסגור את הפלס".

ברקע מוצג תיעוד ממצלמות אבטחה ומקטעי סרטים של המשטרה, בהם נראית המעצרים והחרמת המחשבים במשרדי הפלס. הקריין מסביר: "המשטרה נשלחת כדי לשתק עתון יומי ולחסל את כלי הביטוי של ציבור רחב".

כמו כן מובאים קטעים מתוך מסיבת עתונאים בה השמיעו מקורבי הגר"ש אויערבאך דברים קשים על הארועים ורמזו על זהות המשלחים.

בסיום אומר הקריין: "הצעדים הברוטאליים של השלטון וסייעניו, מביאים לקיומו של כינוס חרום – 'עת לדבר'! המוני המשתתפים מכריזים ברמה כי אין כח שבעולם שיצליח להשתיק את קול התורה. נעמוד על זכותנו להמשיך את מסורת הדורות ולדבוק בדרכם של רבותינו. זאת התורה לא תהא מוחלפת".

צפו בגרסת 'הפלס'

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.