לאחר 104 שנים: בית כנסת בקיבוץ החילוני

לאחר 104 שנים ללא בית כנסת, אמול התקיימה הנחת אבן הפינה לבית כנסת בקיבוץ כנרת שממוקם בעמק הירדן

 

104 שנים לאחר שעלה על הקרקע והיה לסמל תנועת ההתיישבות והעבודה החלוצית החילונית, הונחה אתמול אבן הפינה לבית כנסת בקיבוץ כנרת שממוקם בעמק הירדן.

אמש התרגשו מאות איש מהקיבוץ והאזור להשתתף באירוע המחזק שנערך במעמד הרב הראשי לישראל: הגאון הרב דוד לאו, רב עמק הירדן הרב שלמה דידי, וראש המעוצה .

 

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו אמר אמש "אני מבין את הרצון לברך את ברכת שהחיינו. בשל הימים הללו נדחה זאת למועד אחר".  כמו עץ , זקוק לשורשים עמוקים כדי להישאר זקוף ולא ליפול ולא להיעקר. אינני אוהב את המילה דת. אין דתיים ואין חילוניים. אני מכיר רק שלוש חלוקות בתוך עם ישראל. כהן, לוי וישראל. אני ישראל. אני מה שאולי הייתם קוראים לו חילונים. אינני כהן ואינני לוי.

כאן בעמק הירדן יש אנשים מצויינים עם שורשים בריאים ועמוקים. כעת יוקם כאן בית כנסת שבו יכולים כל ישראל להתכנס ולדבר זה עם זה ולא זה על זה. שנזכה לשנה טובה ומתוקה כמו דבש התמרים שיש כאן בשפע בעמק הירדן".

גם הרב שלמה דידי, רב המועצה התרגש אמש ואמר הקשר של כל יהודי עם הקדוש ברוך הוא בא לידי ביטוי בכל מיני צורות : אהבת הארץ, אהבת האדם ושמירה על המצוות שנמסרו לנו בהר סיני. המקום שמתרכזים בו כל הדברים הוא בית הכנסת, שהוא בבחינת מקדש מעט. אנחנו זוכים לבנות בית כנסת במקום שבהו נטועים שורשים עמוקים של אנשים אשר מסרו את נפשם למען בניינה של הארץ. כנרת זה מותג שמייצג ערכים ומייצג היסטוריה חשובה מאד בתולדות מדינת ישראל. זכינו להקים ממש כאן את הבית הזה".

ראש המועצה עידן גרינבאום אמר באירוע: "אנחנו מניחים היום עוד ציון דרך בתפיסה הנהוגה בעמק הירדן , ברור שמדובר בשינוי בעל משמעות יוצאת דופן בגלל המיקום – קבוץ כנרת רב הזכויות במפעל ההתיישבות הציונית. אבל שלא יהיו אי הבנות: זהו מעמד שמח מאד עבורנו בעמק הירדן. אני רוצה להודות לרב של עמק הירדן שלמה דידי שהגישה הנעימה והסובלנית שלו מוכיחה את עצמה שוב ושוב".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. שלום :)

    יש לי היכולות לייצר לכם כמות גדולה של קלינטיים חדשים ואיכותיים .

    האם אפשרי להתקשר ולהרחיב ?

    Guychafe |
    הגב