לאחר 50 שנה: לקשיש נמאס מאשתו

לקראת 'חתונת הזהב' שתהיה בעוד מספר חודשים הם ישארו נשואים 50 שנה זה לזו בבחינת שניהם יחד, אבל כל אחד לחוד.​​

לאחר 49 שנות נישואין ועל סף 'חתונת הזהב' הגיש קשיש מנתניה תביעה בבית הדין הרבני לשלום בית לאחר שאשתו עזבה אותו. בכתב התביעה הוא מבקש מהדיינים "לעזור לשלום בית ולהחזיר את אשתי לחיק המשפחה". לדבריו, יום אחד כאשר שהה האיש בחנותו עזבה אשתו את הבית ושכרה דירה "בלי שום סיבה".

 

בתגובת האישה לכתב התביעה היא השיבה כי כלו כל הקיצים ואין היא סובלת את מרותו של בעלה. לדבריה הוא מעליב ומשפיל אותה, הוא קנאי אובססיבי, קמצן ושקרן. הקש ששבר את גב הגמל מבחינתה היה כשהיא הלכה לחתונה משפחתית – ולאחר שחזרה בחצות הלילה הוא נעל את הדלת ולא אפשר לה להיכנס.

 

דייני בית הדין הרבני האזורי בנתניה הרב מיכאל עמוס, הרב שניאור פרדס והרב חיים וידאל קיימו מספר דיונים עם בני הזוג והצדדים שבו וחזרו על טענותיהם. האישה שנישאה לבעלה לפני 49 שנים אמרה כי כיום היא אינה אוהבת אותו, הוא מאוס עליה ו"אני לא רוצה לחיות איתו כמו בעל ואישה .

 

הצדדים סיפרו לבית הדין אודות הוויכוחים הקטנים שהיו להם לאורך כמעט 50 שנות נישואיהם. בית הדין הפנה את זוג הקשישים ליחידת הסיוע המטפלת בדרך כלל בזוגות צעירים והעובדת הסוציאלית, שהיא בגיל נכדתם של המבקשים, העריכה כי "קיים ביניהם פער משמעותי בנושא עתיד הנישואין. הבעל עומד על דעתו לשקם את הנישואין והאישה עומדת על דעתה להתגרש".

 

בפסק הדין התמודדו חברי בית הדין בסוגיה האם טענת "מאיס עלי" ויתר ענייני יחסי האישות רלוונטיים לגילאי 80 פלוס, ובפרט אחרי כמעט יובל שנות נישואין. לאישה היו סיבות טובות לדרוש גירושין אבל היא נמנעה מכך מסיבות כלכליות ולכן עצבה את הבית ותבעה את הבעל לפירוק שיתוף בבית המשפט המחוזי במקביל.

 

על פי ההלכה אם האישה עזבה את הבית ללא סיבה היא נחשבת למורדת ויש מקום לחייב אותה בגט, אבל הבעל לא תבע גט אלא שלום בית בלבד. בנסיבות אלה החליטו הדיינים לדחות את תביעתו של הקשיש לשלום בית.

 

לקראת 'חתונת הזהב' שתהיה בעוד מספר חודשים הם ישארו נשואים 50 שנה זה לזו בבחינת שניהם יחד, אבל כל אחד לחוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.