לא אתנגד אם הצבא יקים 'מלשינונים' שיפעלו בישיבות, שיבדקו מי לא לומד ולא נמצא, מי שלא לומד כל היום, אין לו זכות לקבל דיחוי". כך אומר ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה בראיון למעריב בסוף השבוע.

בראיון ענק אותו העניק למעריב  בסופ"ש  מביע הח"כ החדש ישן את דעתו על כל מה שקורה במגזר החרדי ומחוצה לו.

חזרתו הפוליטית של מאיר פרוש לכנסת מעולם לא הייתה כל כך סוערת, לאחר שנתיים שלא היה במערכת הפוליטית חזר ח"כ מאיר פרוש מי שהיה לשעבר סגן שר הבינוי והשיכון וסגן החינוך מטעם מפלגת  יהדות התורה.

זו אחת הקדנציות הקשות ביותר לציבור החרדי בגלל גזרת הגיוס, ובה מנסה ח"כ מאיר  פורוש להתחבר דווקא לציבור הדתי –לאומי ע"מ לייצר בניגוד לכל הציפיות גוש חרדי ימני, ולא ליש עתיד שבראשה עומד יאיר לפיד.

בתקופת כהונתו כסגן שר השיכון  זכה ח"כ מאיר פרוש בלא מעט הערכה מצד הציבור הדתי-לאומי, בנותנו אישורי בניה של אלפי יחידות דיור  והרחבת יישובים ומוסדות בהתנחלויות ביו"ש.

והנה עכשיו הגיע הזמן לפרוע את החוב. בשבועות האחרונים עובר ח"כ מאיר פרוש בין רבני הציונות הדתית וחברי הכנסת של מפלגת הבית היהודית ומנהל משא ומתן עיקש מולם בפרט מול מספר שתיים במפלגה ח"כ אורי אריאל ע"מ לנסות לעצור את גזרת הגיוס.

מאיר פרוש בראיון גם מתייחס ליאיר לפיד  "זה טומי בלבוש שונה. אנחנו לא פוסלים אותו. יש לו דעות שמובילות אותנו לאותו קו שאבא שלו התווה והלך לפיו, אבל  בשביל להציל את לומדי התורה אני מוכן להתאפק".

גל ההסתה והדיבורים על הגיוס יובילו את  בחורי הישיבה  שיתחילו לחשוב איך הסבא שלהם סבל מהאינקוויזיציה בספרד מפני שביקש ללמוד תורה או מהרוסים הסובייטים מכיוון שרצה להתפלל, וזה יכול להגיע למקומות קיצוניים מאוד".

בהתייחסו לרבני הימין אמר: "את הרבנים של הציונות הדתית אני מכיר ולא מהיום" "יש לי איתם קשר מעשי מעבר ללימוד תורה, ואני קרוב ללבם,  והם קרובים אליי. אני מכיר את המצוקות שלהם בעניין היעדר הסדר של הבחורים שלהם מול שלטונות הגיוס בישיבות הגבוהות, וכסגן שר החינוך פעלתי רבות בסיוע להם. גם כסגן שר הבינוי והשיכון פעלתי לתנופת בנייה גדולה ביו"ש, אף שהם התנגדו למינוי שלי".

לקראת ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה נכנסת  מועצת יש"ע לכוננות גבוהה בעקבות בניית ההתנחלויות הלא חוקיות . "מתגבשת הצעה שלפיה הם ילכו איתנו כגוש חרדי-דתי חוסם". "ואנחנו נלך איתם בכל מה שקשור להתנגדות לפינוי יישובים. על שולחני מונח  דו"ח על מעמד הבנייה באזור יהודה ושומרון במטרה להתעמק יותר בחומר, אנחנו מוכנים ללכת להבנות של תמיכה הדדית, ואנחנו מתקדמים בכיוון טוב".

השבוע לקח ח"כ מאיר פרוש את ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי) לסיור בישיבת מיר בירושלים. על מנת  שיוכל להתרשם מקרוב ולראות את הבחורים השוקדים והעמלים בתורה. מבחינתו של פרוש הוא לא יכל למצוא מקום טוב יותר מאשר ישיבת מיר הידועה כשוקקת יומם וליל. בתכנונו להביא את יתר סייעת הבית היהודי ע"מ שיוכלו להתרשם מחווית הלימוד מקרוב.

לגבי דבריו של הרב עובדיה יוסף שהגדיר את סייעת הבית היהודי "כבית של גויים", ענה ח"כ פרוש  שהוא זה שביקש מיור"י ש"ס אריה דרעי ומאלי ישי להתנצל  והם הבינו שיש צורך בכך, והדבר יטופל.

בהתייחסו לסוגיית בחורי השיבה שאינם לומדים ואינם מתגייסים ענה בראיון, תפקידי הוא לא שוטר צבאי. זה תפקידו של הצבא. מצידי שהצבא יבוא וייקח את אלו שלא יושבים ולומדים , אני לא אתנגד לזה. אני פה בשביל האלה שבאמת יושבים ולומדים ותורתם אמונתם.

ותוקף את המשתמטים הרבים שיש בציבור החילוני , ומבקש מצה"ל שיגייס רק את אלה שלא לומדים בכוח, ויעזוב לנפשם את אלה שרוצים ללמוד תורה מבוקר עד ערב, בגלל אמונתם.

. אני לא אתנגד אם הצבא יקים 'מלשינונים' שיפעלו בישיבות, יבדקו מי לא לומד ולא נמצא ויעקבו אחרי בחורים עם חוקרים פרטיים, כמו שהצבא עושה כיום במקרים אחרים. כל מי שלא לומד כל היום, אין לו זכות לקבל דיחוי". בטלנות? בטלנות, יש בכל מקום אומר ח"כ מאיר פרוש , בדיוק כמו שיש באוניברסיטאות ובמשרדים ממשלתיים, או בכל מוסד אקדמאי.

בשומעו את המילה יאיר לפיד הוא מגיב באנחה,  "אני לא מקנא באף אחד שיעמוד בראש המדינה בזמן הזה. אתה נכנס לעימות עם מאות אלפי מאמינים. המשמעות היא 'כיכר תחריר 2 ".

אדם שמאמין שהתורה שלו מגנה עליו ומצילה אותו יהיה מוכן להקריב בשבילה הכל.  אנשים יתחילו לחשוב איך הסבא שלהם סבל מהאינקוויזיציה בספרד מפני שביקש ללמוד תורה או מהרוסים הסובייטים מכיוון שרצה להתפלל, וזה יכול להגיע למקומות קיצוניים מאוד".

על יאיר לפיד עצמו הוא אומר  "זה טומי בלבוש שונה. (אבא שלו. א.ד)  אנחנו לא פוסלים אותו. הוא אמנם לא מדבר כמו אבא שלו, בשנאה לחרדים, אבל יש לו דעות שמובילות אותנו לאותו קו שאבא שלו התווה והלך לפיו. אני לא רוצה להוסיף  במילים ולהחמיר את המצב, בשביל להציל את לומדי התורה אני מוכן להתאפק".

בימים אלה ממשיך ח"כ מאיר פרוש וחבריו להגיע לשיחות קואליציונית מול נציגי הממשלה ע"מ לנסות לדחות את גזרת הגיוס המרחפת על ציבור לומדי התורה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כיף לקרוא, מתומצת ולא ארוך מידי. האם פרוש באמת חושב שהוא יצליח למנוע את הגזרה? ימים יגידו

    יוסי |
    הגב