"מזמור תהילים בוקע מתוכי"

בטורו השבועי שפרסם במוסף "שבעה ימים" של ידיעות אחרונות, הוא טוען כי חל בו שינוי בגישה אל הדת ואמונתו בבורא עולם. וכך כותב בטורו, "תפילה פותחת לי את הלב, זו עובדה שאי אפשר להתווכח איתה, שמישהו בסכנת חיים מזמור תהילים בוקע לבדו כמעט מתוכי, ומסכם:"יש לי תחושה עמוקה שלא באנו לכאן לעולם סתם ויש לנו תפקיד". { דאום מתקרב}

העיתונאי חנוך דאום ידוע כאיש שעזב בצעירותו את הדת אך בטורו השבועי שפרסם במוסף "שבעה ימים" של ידיעות אחרונות, הוא טוען כי חל בו שינוי בגישה אל הדת ואמונתו בבורא עולם.

דאום מתייחס בטורו לרגש דתי והניצוץ שנדלק בתוכו כאשר יותר ויותר יוצא לו להתפלל ולהניח תפילין, " גם אם אני לא מניח תפילין בקפדנות, מעת לעת מתחשק להניח מדוע לא לעשות זאת? בעבר לא חשבתי להניח אבל היום אני מניח לעצמי, כשאני מניח תפילין או הולך להתפלל זה משפר את הרגשתי, זה גורם לי להרגיש חלק ממשה גדול יותר, חלק ממורשת ותרבות שהם יחודיות לעם שלי ולאתוס שלי".

דאום מעיד בטורו כי הוא אינו אוכל כשר אך נמנע מאכילת שרצים, "בגלל רגש הדתי, בני עמי נהרגו כדי להשתחוות לחזיר, אז מה דחוף לי לאכול אותו? אדרבה אני מזדהה עם הרעיון הכללי שבו אדם נוטל ידיים ולפני הארוחה ולא כל דבר אוכלים יש בזה משהו ראוי".

דאום כותב ביקורת כלפי אותם חילונים שמזלזלים בדתיים, "אף פעם לא הבנתי אנשים שמזלזלים בדתיות ומקפידים ללבוש בגד בצבע של קבוצתם שהולכים לצפות במשחק , אם עולם מפורך כל כך שבו צריך להכניס כדור לשער או לסל מעורר אצלכם כל כך הרבה אמוציות, ואם אתם דבקים בכל ההלכות והסייגים ( הוצאת כדור ממקום מסויים, לבוש זהה) למה כל כלך קשה לכם להבין אנשים שמספרים לעצמם סיפור על אלוקים דת ומצוות"?, תוהה דאום.

דאום מתאר בטורו כי באחרונה הוא הולך לבית כנסת לשבת, "מתרגש מעומק הלב מזמירות של סבא של אבא ששר בכל שבת ולהרגיש שיש בזה תוכן לגיטמי וקסום בסמליות".

לאחר שהניף את דגל נס המרד דאום שב אל המקורות,למרות שהוא לא מאמין הוא מתרגש להתפלל, "תפילה פותחת לי את הלב, זו עובדה שאי אפשר להתווכח איתה, שמישהו בסכנת חיים מזמור תהילים בוקע לבדו כמעט מתוכי, אז מדוע להתנגד"?, הוא כותב ומסכם ."יש לי תחושה עמוקה שלא באנו לכאן לעולם סתם ויש לנו תפקיד".

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הוא "לא מאמין" אבל "לא באנו לכאן לעולם סתם, יש לנו תפקיד." ואיך אמר דוד לוי הגדול : "דיסוננס קוגניטיבי" 🙂

  עמנואל |
  הגב
 2. לחזור בתשובה ? כן
  להיות חריידי ? לא
  יהדות אינה חריידיות !!!

  חיים קרמניאן |
  הגב