אני מאמין למשה קצב: טור מיוחד של המבקר

אתם כבר רגילים לכותרות הפרובוקטיביות שלי, אבל הפעם, אני מבטיח לכם, חלק מכם יהיו מופתעים ואולי אפילו יעריכו את התובנה שאני הולך לשתף אתכם בה.

אז ברור, אני יודע שהנשיא לשעבר משה קצב כבר לא מעניין (כמעט) אף אחד. אבל בכל זאת הוא עלה השבוע שוב לכותרות, בזכות חבריו לכלא המתנכלים ומציקים לו ללא רחם.
בפעם המאה ואחת התלונן כבוד הנשיא לשעבר על כי שפכו לו מים מלוכלכים על מיטתו (ומן הסתם קצת יותר מכך והמבין יבין), ומסתבר כי ישנה מחלוקת עקרונית שם מאחרי הסורגים: רוב האסירים מוחים על הבזיון שבשהות לצד אדם נפשע שכזה, ומעוניינים לשכנע אותו לפחות להודות במעשיו, ואילו כבוד הנשיא לשעבר אינו מוכן אפילו להתנצל בחצי פה וטוען בתוקף כי הוא האומלל שנגזרה עליו גזירה נוראית לשהות, על אישיותו הזכה והטהורה, לצד פושעים נאלחים ובהמיים. מדי פעם הוא בוכה לאלוקים ושואל אותו מדוע בחר דווקא בו לתפקיד איוב המודרני (ותפסיקו לחייך בבקשה).
זה כל הסיפור.
ועכשיו אתם שואלים, ובצדק, למה זה צריך לעניין אתכם.
אז אולי כבוד הנשיא לשעבר וכל מה שהיה, באמת שייך להיסטוריה, אבל הסיפור שלו היום בהחלט מעניין, ואפילו נהיה מסתורי יותר ויותר בכל יום שעובר.
כי אם אתם חושבים שהנשיא לשעבר הוא שקרן ונוכל, וגם תינוק מטופש, שמתעקש בנאיביות (ובחוסר כל סיכוי) לשחזר את כבודו הרמוס, ומוכן לשם כך לוותר על זכויות ועל פגישות ובלבד שלא ללבוש את מעיל האסירים הכתום – אתם פשוט טועים.
אני הולך לחדש לכם משהו.
ולא רק על הנשיא קצב, אלא על המוני פושעים, אלימים או סוטים, שדומים לו בדיוק, חלקם מסתובבים ברגע זה בסביבתכם הקרובה ומסכנים את יקיריכם, וכדאי שתדעו את הדברים לקראת ההיתקלות בהם.

**

אנשי המקצוע קוראים לזה עיוות חשיבה. (DISTORTION). זוהי תופעה מוכרת בקרב מטפלי הנפש למיניהם.
מה זה אומר?
ובכן, זה אומר שאדם שהוא לכאורה נורמלי, אך מבצע מעשה שנחשב לפשע מוסרי, מפעיל בתוכו מנגנון הגנה פנימי לצורך הישרדות נפשית. יחד עם מעשה הפשע, בפרט בפשע מתמשך, הולך ונבנה גם עיוות חשיבה בנפשו של הפוגע.
המנגנון הזה גורם לאותו פושע, לאט אבל בטוח, להתנער מן המעשה ולהרגיש ששום דבר לא קרה. החשיבה שלו מתעוותת מכל הכיוונים – כמו בסיפור העממי על השעון השבור. אני רק עברתי לידה ואולי בטעות נגעתי בה, והיא בכלל פיתתה אותי, ואני עשיתי לה רק טוב, ואני יודע שהיא קיבלה כסף כדי להכפיש אותי, ואני גם הייתי אנוס לעשות את מה שעשיתי ולא היתה לי שליטה על מעשיי, ובכלל לא קרה כלום והיא מדומיינת לגמרי, אני נשבע לכם בכל הקדוש והיקר לי ואיאבק עד טיפת דמי האחרונה ואלוקים עדי וכולכם רשעים ארורים.
מאות מחקרים בעולם, כמו גם אלפי אבחנות לפושעים מסוג זה, מכירים בתופעה הזו שממנה סובל מן הסתם כבוד הנשיא לשעבר. אני מקוה שרוב הקוראים לא "זכו" להכיר את התופעה, ואלמלא נחשפתי לתחום בשנתיים האחרונות גם אני לא הייתי מעלה על דעתי דבר כזה.
זו הסיבה, אגב, שאישי ציבור ובהם רבנים חשובים האמינו לנשיא באותה תקופה (ועד היום), וזו הסיבה שהם ממשיכים להאמין לפושעים נאלחים וזוועתיים כאלה. הטינופות הללו פשוט משכנעים, ולא בגלל אישיותם הכריזמטית ויכולת מניפולטיבית גבוהה, אלא פשוט בגלל שהם באמת משוכנעים שנעשה להם עוול גמור.
ולכן כתבתי שאני מאמין לנשיא לשעבר. הוא באמת לא מרגיש שעשה עבירה כלשהי, והוא באמת מסכן. אני לא מרחם עליו יותר מדי כי הוא הביא את זה על עצמו, אבל היום הוא לא שקרן, הוא פשוט סובל מעיוות חשיבה.
כאמור, אני כותב את זה לא בגללו אלא בשביל לזכור את כל אותם מאות הפושעים והסוטים, שחלקם מן הסתם שכנים ומכרים שלכם, שפוגעים בילדיהם ובנשותיהם באלימות שאי אפשר להבין, וחלקם עלולים לפגוע חלילה ביקיריכם.
הם אנשים נורמטיביים לגמרי, נראים כל כך מוסריים, יכולים להיות עסוקים רוב היממה בפעילות רוחנית בתורה או בחסד, וכל מי שמשוחח איתם לא יכול להעלות בדעתו שהם כאלה. הם עצמם לא מודעים לעוצמת הרוע השוכן בקרבם. גם כשתופסים אותם הם ממשיכים לגלגל עיניים בצדקנות, ובצדק כאמור, עד שכולנו מתקשים שלא להאמין להם. הם מסוגלים לצאת זכים וצחים אפילו בבדיקת פוליגרף, כי הם משוכנעים בצדקתם!
רק מי שמכיר את המנגנון הזה יכול להכיר באישיות הנפשעת המסתתרת בתוך האדם הנורמטיבי לכאורה המסוגל להיאבק על חפותו עד טיפת דמו האחרונה.
כדאי שתזכרו את זה. התובנה הזו יכולה להציל את ילדיכם.

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. תתבייש על הלעג שלך לקצב. יש גם הרשעות שווא, מה שמוחך המוגבל לא מסוגל להבין כנראה.

  מתן |
  הגב
 2. תמהני מדוע לא הבאתם תגובה
  מן הדין ומן היושר לאפשר לצד שכגד להביע את דעתו
  מאד הייתי שש לשמוע את דברי כבודהנשיא הקצב האם הוא מבין מה עבר עליו ואולי סוף סוף יודה באיוולתו
  האם יש לו אינטרנט שם בתוככי המעון הסגור?
  הלו קצב אתה שומע? עם ישראל מחכה לשמוע האם אתה סובל לחינם.
  חסד עשיתם ם קצב שהפכתם אותו לאדם חולה ולא לשקרן נאלח שמתעקש לא להודות בחטא

  עיתונאי |
  הגב
 3. פתחתם לי את העיניים
  אני שמעתי על מקרה כזה אצל שכנים מהשכונה מקרה של אב שהוחשד בתקיפת ביתו
  באמת איש לא האמין
  עכשיו אני מבינה למה המתעללים מכחישים ולמה נשותיהם מאמינות להם

  כרמלה |
  הגב
 4. לקצב יש הרבה חברים
  כמו כבוד האדמור שמשתחרר עכשיו לאחר 12 שנה שקיבל בגלל עלילות ויתחיל לקבל קהל לרפואות וישועות
  כמו כבוד הרבי שנמלט לחו"ל בגלל העלילות ומי יודע אם לא יישב בכלא בגלל העלילות
  כל כך הרבה מעלילים יש בעולם וכך כל הרבה אומללים שנגזר גורלם להיות איובים
  אוי עולם אכזר

  דון יוסף |
  הגב
 5. עד שלא תעבור את זה גם לא תבין.

  היום זה הנשק הכי טוב לחסל אנשים פעם זהקצב ופעם זה ברלנד.

  אם רוצים לגמור אותך הנשק הכי טוב זה להעליל ואז בלי עדים ובלי כלום אתה יושב בכלא, וכל החיים נהרסו לכם.

  ראו הוזהרתם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. אין אין על הציורים של דבורה. ברזון !!! מוסיף המון לאתר. !!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. זה אמיתי
  המנובל חי בסרטים
  פחחחחחח איש הזוי חבלז

  אבי הכוכב |
  הגב
 8. ציור מתוק ממותק ומתקתק
  (תתקנו זה לא צילום אלא ציור)
  דבורה ציירת מעולה כל ציור זהב

  מירי שמש |
  הגב
 9. כל מילה פנינה
  אני בא מתחום הטיפולי והדברים נכונים אם כי אכ לא ידועים

  יוסי א. |
  הגב