"לא רוצה שיסתכלו על הח"כים כעל פרחחים"

יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, ח"כ יצחק וקנין מש"ס מסביר כי ההחלטה להוריד במשכורת של ח"כ אשר לא יתנהג כראוי, תפחית את ההתנהגות הבלתי ראויה של חלק מחברי הכנסת. {סנקציות כלכליות}

יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) מספר בראיון לגדעון אלון בישראל היום כי בהתחלה לא רצה לקחת על עצמו את התפקיד כפוי הטובה, משום שלא נעים לח"כ להטיל עונשים וסנקציות על חבריו, כי "תמיד יהיו כאלה שיהיו להם טענות. אבל משום שאני מכבד את יולי אדלשטיין, נעניתי לבקשתו".

בהתייחסות לעונש של ח"כ מוטי יוגב אשר דיבר נגד שופטי בג"צ אמר וקנין: "אנחנו לא פוגעים בחופש הביטוי משום שהוא ערך מאוד חשוב במדינה דמוקרטית. אבל יש הבדל בין חופש הביטוי לחופש השיסוי, ובדבריו של ח"כ יוגב היה משום שיסוי. אילו יוגב היה אומר לוועדת האתיקה שהוא מצטער על הביטוי והיה מתנצל בפני השופט פוגלמן, לא היינו נוזפים בו. אבל לא מקובל עלי שח"כ ידבר בצורה בוטה כל כך נגד שופט בביהמ"ש העליון, וזו לא הפעם הראשונה".

בהמשך הראיון נשאל יצחק וקנין: "לאחרונה החליטה הכנסת לתת לוועדת האתיקה יותר שיניים ולאפשר לה להטיל קנסות בגובה עד חצי משכורת על ח"כים שאינם מתנהגים כראוי ופוגעים בכבוד הכנסת. האם זה ירסן את התנהגות הח"כים?  

"אני בטוח שזה יעזור. עד היום לא היו לנו כלים להתמודד עם התנהגות חריגה בחומרתה. מעכשיו כשח"כ יידע שבשל התנהגותו עשויה ועדת האתיקה לפגוע במשכורת שלו, הוא יחשוב שמונה פעמים לפני שיעשה מה שיעשה. עם זאת, יש לזכור שעל פי החוק יהיה אפשר להטיל את הקנס הכספי הזה רק אם החלטת ועדת האתיקה תתקבל בפעם הראשונה פה אחד".

הוא סיפר על מכתב האזהרה שנשלח לח"כים. "הרגשתי שיש התחממות באווירה בכנסת ועדיף להאיר את עיני הח"כים. לא הסתפקתי בהעברת המכתב, שאושר פה אחד על ידי חברי הוועדה, אלא גם עליתי לדוכן הנואמים והקראתי את תוכן המכתב כהודעה אישית, כשבאולם היו כמעט כל 120 הח"כים. עשיתי זאת כדי שלא יאמרו 'לא ראיתי, לא שמעתי.' חובתנו להתריע, אני לא רוצה שהציבור יסתכל על הח"כים כעל חבורת פרחחים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.