הולך על ארבע: יום הזיכרון לכלבים הלוחמים

בכל שנה מתקיים טקס "יום הזיכרון לכלבי צה"ל". בעבר צויין היום הזה בסמוך ליום הזיכרון לחללי המלחמות, להבדיל. וזאת לא מתיחה בכלל.

לא מכבר התאריך שונה, והושם רווח בין שני הימים הללו. מה כולל טקס יום הזיכרון לחללי הכלבים? ובכן, כמעט הכל. זהו טקס מכובד, כראוי וכמגיע לכלבים שנהרגו במילוי תפקידם.

במחנה "אדם" קיים בית קברות מיוחד לכלבים שנהרגו בפעולות צבאיות. 102 כלבים קבורים בו ולכל כלב מצבה עליה חקוק שמו והפעולה בו נהרג.

"לטקס הזיכרון לכלבים יש משמעות של ממש" הסבירו ביחידת הכלבים של הצבא – יחידת "עוקץ". מניחים פרחים על מצבותיהם של הכלבים, שרים שירי זיכרון, מקיימים מסדר ומצעד כבוד, מקריאים מקטעים, נושאים נאומים, וכמובן את ההמנון, וכך הלאה, לפי כל כללי הטקס.

"אנחנו לא שוכחים את הכלבים ואת פועלם" הסביר בעבר ראש היחידה. בטקס משתתפים אנשי יחידת הכלבים ובני משפחותיהם, והחיילים, "אפילו הקשוחים מביניהם שלא נרתעים מן האוייב האכזר ביותר, אינם מתביישים ומוזילים דמעה".

במסגרת העלאת הזיכרונות סיפר אחד החיילים כי לאחר שכלבו נהרג בפעולה חזר הביתה "והרשיתי לעצמי לבכות בלי חשבון וגם בבית הקברות בכיתי".

אגב, בית הקברות המיוחד לכלבים, הוקם באמצעות תרומה מיוחדת שהגיעה מניו יורק. התורם גם הכתיב את הנהלים המדוייקים של טקסי הזיכרון והקבורה, בין היתר, להניח ורד אדום על כל מצבה שעליה חקוק שם הכלב. ויש גם אנדרטה לזכר הכלבים שנהרגו ואשר מקום קבורתם לא נודע, ממש כך.

שמים על כל מצבה ורד אדום, כאשר על המצבות נישא שמו של הכלב, תאריך קבורתו ושורה קצרה: קוג'אק, דקסטר, בוקסר, ביבי, גופי, טייגר, סינדי, קראק. חלקם פשוט "מתו במהלך שירותם", כך נכתב על המצבות, ממחלה או מזקנה, אבל על מצבותיהם של לסלי ואמבר נכתב שנהרגו באסון המסוקים, טומי וסטיב נהרגו בהשתלטות על בית הילדים במשגב־עם ועל המצבות הצמודות של קרלוס, דיוק וסטיל נכתב שנהרגו בפעילות מבצעית ב"עופרת יצוקה".

מאז שנקבע יום מיוחד ליום התייחדות עם זכר הכלבים שנהרגו – טקס הזיכרון קיבל משמעות של ממש, עם פרחים, שירי זיכרון, מצעד כבוד וכדומה. רק דבר אחד לא השתנה – הטקס סגור רק לאנשי יחידה ולמשפחות חיילי עוקץ שנפלו במילוי תפקידם.

במדינת ניו יורק היו קוברים עד לא מזמן את הכלבים באותו בית קברות שבו קברו בני אדם, עד שהוחלט לפתוח בית קברות מיוחד לבעלי חיים. החלטה זו עוררה מחאה בקרב הציבור האמריקאי שטען כי אין בעיה לקבור את בעלי החיים לצד בעליהם, וכי מניעת הקבורה לצד הבעלים גורמת עוול נורא לבעלי החיים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.