"לדחות בתוקף כל דרישה לפיקוח מצד משרד החינוך"

בעקבות התערבות המחוז החרדי: הגר"ש אויערבאך הורה למנהלי מוסדות החינוך , כי "יש לדחות בתוקף כל דרישה לפיקוח, להתערבות ולשינויים מצד משרד החינוך, ואין להיכנע כלל וכלל לאיומיהם בנושא תקציבים והטבות". { הגר"ש אוירבך הורה}

בהוראה ברורה שהעביר הגר"ש אויערבאך, בימים האחרונים למנהלי מוסדות החינוך נאמר, כי "יש לדחות בתוקף כל דרישה לפיקוח, להתערבות ולשינויים מצד משרד החינוך, ואין להיכנע כלל וכלל לאיומיהם בנושא תקציבים והטבות".

מנהיג הפלג הירושלמי הדגיש כי  "יש למנוע את כניסתם של מפקחי ומפקחות משרד החינוך לתוככי מוסדות החינוך ולא לאפשר שום דריסת רגל של אותן מגמות הרסניות המתחדשות חדשים לבקרים".

ביום חמישי האחרון הגיע למעונו של ראש הישיבה שליט"א אחד ממנהלי מוסדות החינוך הותיקים ודיווח על עובדות מדאיגות שעלו בדיונים שקיימו מנהלי מוסדות החינוך החרדי, אודות ההתפתחויות החמורות בענין המגמה המאיימת של התערבות בתכני וסדרי החינוך החרדי ע"י משרד החינוך. לנוכח המידע החמור הורה, כאמור, הגרש"א, באופן חד משמעי, כי יש למנוע בצורה החלטית כל כניסת פיקוח מטעם משרד החינוך או כל גוף ממשלתי וחיצוני המבקש להתערב בענייני החינוך החרדי.

במשך התקופה האחרונה התקבלו במעונו של הגר"ש אוירבך עשרות תלונות מצדם של מנהלי מוסדות חינוך, גני ילדים, ת"תים, בתי ספר לבנות בחינוך יסודי ועל יסודי, המצביעות בבירור על מדיניות מגמתית הנבנית בהדרגה וביסודיות, שתכליתה התערבות בוטה שלא הייתה כדוגמתה מאז ומעולם מצד בכירים במשרד החינוך המבקשים לשנות את אופיים של מוסדות החינוך, הן בתכנים רוחניים והן בתחום קבלת תלמידים, התנהלות פדגוגית שוטפת וכדו'.

 

כדוגמא ציינו המנהלים מספר פרצות מקוממות ומדאיגות שחדרו למוסדות החינוך. בין היתר, תפקיד "הגננת המובילה" – נוהל הדורש כי על כל אשכול גנים (בין עשרה לחמישה עשר גנים) תהיה אחראית גננת בעלת תואר אקדמאי אשר מימונה ישולם ישירות לחשבונה הפרטי על ידי משרד החינוך. תפקידה של "גננת מובילה" זו, כפי המובן לכל מתבונן, הוא להטמיע ולקדם את "ערכי ומושגי משרד החינוך" בתוככי אשכול הגנים הנתון להובלתה (וזאת בנוסף למפקחות והמדריכות הקבועות מטעם משרד החינוך).

עוד ציינו מנהלי המוסדות, כי לאחרונה כינס האחראי מטעם הלשכה המשפטית במשרד החינוך מר לירון ספרד את כלל מפקחי החינוך החרדי ברחבי הארץ והודיע להם באופן חד צדדי ושאינו משתמע לשני פנים, כי בניגוד לתפיסה שרווחה עד כה לפיה נוהל קבלת תלמידים למוסד לא הופעל כלפי מוסדות הפטור וכדו', הרי שמעתה החליטה הלשכה המשפטית, כי נוהל קבלת תלמידים, כלומר, המחוייבות של מוסדות לקבל תלמידים בכפוף לנהלי משרד החינוך ולוועדות הערר,תחול על כל מוסד ותחייב התייחסות לקבלת או אי קבלת כל תלמיד ותלמיד גם במוסדות שעל פי הגדרתם המקורית אינם כפופים לנהלי הפיקוח של חוק חינוך חובה.

 

בתוך שטף הכרסום והשינויים המתרחשים חדשים לבקרים ניתן לציין עוד, כי מוסדות החינוך קיבלו בימים האחרונים חוזרים ממפקחי המשרד, כי הם מחוייבים גם לנוהל הרחקת תלמידים (ענישה) בכפוף לחוזרי מנכ"ל כמו יתר מוסדות החינוך הכלליים, ועליהם לבצע תיאום עם הפיקוח כלפי כל תלמיד ותלמיד. דוגמא נוספת היא העובדה, כיבעת האחרונה הוחלט כי על מלמדי מקצועות החשבון לעבורהשתלמות במתמטיקה מטעם משרד החינוך.

 

בהקשר לשינויים מהותיים אלו חשוב לציין, שמשפטנים ועורכי דיןעמהם התקיימה התייעצות שוטפת בענין זה הצביעו על מגמת הכרסוםהמתמשך בעצמאות החינוך החרדי מצד המשרד, שנענה עד כהבתגובה רופסת מצד עסקני הציבור החרדי שאינם פועלים לשינויהמגמה המחפירה, ובכך נותנים ידם לסחף הנוצר דה-פקטו ולהפיכתם של מוסדות החינוך ככלי שרת בידיהם של בכירים ופקידים במשרד החינוך.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.