לדראון עולם: חוק הגיוס עבר ברוב של 63 קולות

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את חוק הגיוס שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן. לפיד תמך בחוק, הערבים נעדרו, והחרדים התנגדו

אחרי סאגה ממושכת ואין ספור דיונים קדחתניים, חוק הגיוס אושר הלילה (שלישי)ברוב של 63 מול 37 מתנגדים.

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את חוק הגיוס שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן. 63 ח"כים תמכו בחוק ו-39 הצביעו נגד. ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), הודיע כי ההצבעה היא גם אי-אמון בממשלה אך למרות זאת, לפיד הודיע על תמיכתו בחוק, חברי הכנסת של דגל התורה התנגדו לחוק רק לאחר שראו שלפיד וחבריו מיש עתיד תמכו בחוק ואין חשש כי החוק לא יעבור – כך גם אגודת ישראל שהתנגדה לחוק כמו החכים של שס. אך בתום ההצבעה, כולם יצאו עם חיוכים, מקלב וגפני כמו לפיד ולביא שהתחבקו בתום הדיון, כל אחד וסיבותו הוא.

יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי תקף את החלטת "יש עתיד" להצביע בעד חוק הגיוס: ״אני רוצה לאחל מזל טוב ל'יש עתיד' על כניסתה לממשלת נתניהו, אין ספק שהם עושים צעד היסטורי – סיעה באופוזיציה שמצביעה על אמון בממשלה".

קודם העברת חוק הגיוס, התחוללה דרמה במהלך הדיון על חוק הגיוס: הקואליציה הכניסה סעיף חדש לחוק שעולה להצבעה לפיה גם בני הציונות הדתית יכללו בפשרה. ב׳יש עתיד׳ הודיעו כי הם יצביעו נגד החוק מה שיגרום להפלת החוק.

לבסוף, יש עתיד קיבלה התחייבות בכתב מיו"ר הקואליציה דוד אמסלם שהסעיף שהוכנס בטעות לחוק הגיוס יימחק בהמשך. הם יצביעו בעד.

למעלה מארבעים נואמים (חברי כנסת) נרשמו לדבר במשכן הכנסת על חוק הגיוס, כאשר בסופו יעלה החוק להצבעה בקריאה ראשונה, כאשר נכון לעכשיו הוא צפוי לעבור ברוב מוחץ זאת למרות התנגדותם של חברי הכנסת החרדים.

י"ור ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר בנאום סוער במליאת הכנסת: "איפה הבושה של העם היהודי שמדברים על לומדי תורה? אין בושה יהודית לחברים כאן! אני קורא למי שתורתו אומנותו, אף אחד מכם לא יעזוב את הלימוד שלא ישמע למה שמדברים פה, שלא יתחשב בזה. בזכותכם אנחנו קיימים".

‏גפני מסיים את אחד מהנאומים הנרגשים שנשא: "קורא ללומדי התורה לא להתפתות למה שקורה כאן. לא לשמוע לפיתויים. אתם מחזיקים אותנו. אתם הנשמה שלנו. כאן הכל שקר. אל תתפתו".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר בנאומו כי "בשעה שאנחנו דנים על חוק הגיוס, מתפרעים אלפי חרדים בחוצות ירושלים נגד החוק, כי הם יודעים שהחוק הזה יגייס את חבריהם לצה"ל".

לפיד התייחס להחלטת מפלגתו ואמר "חוק הגיוס הוא חוק מצויין הדיוק כמו זה שהבאנו בכנסת הקודמת, 'יש עתיד' היא המפלגה היחידה שנשארת עקבית למרות הניסיונות מימין ומשמאל לשנות זאת, בשונה מהליכוד נתניהו ובנט שתמכו בחוק הזה בזמן שמפלגת העבודה הלכה להתחבק עם דרעי בחדר צדדי בכנסת".

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עמוסי

  ראיתי את כל השידור..
  בהתחלה הם נעדרו…. ואחרי שספרו וראו שבטוח יש רוב בעד החוק אז הם נכנסו להגיד לא תעינו… אנחנו נגד….
  אוי לנו שאלו השלוחים שלנו!!!

  למה כתוב בתמיכת לפיד? זה בתמיכת החרדים... הם לא הצביעו נגד עד שראו בטוח שעובר... |
  הגב
 2. למה בחוק הגיוס של לפיד עשו קריעה ועכשיו מצביעים נגד ולפיד בעד ואין שום קריעה כנראה שהכל זה משחק מכור

  למה בחוק הגיוס של לפיד עשו קריעה? ועכשיו מצביעים נגד ולפיד בעד ואין שום קריעה? כנראה שהכל זה משחק מכור.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. דרעי מוכר היהדות בעסקאות מפוקפקות עם לפיד

  דרעי נופל ומפיל את חכם שלום איתו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. עכשיו העציצים חייבים לבקש את סליחת החכים החרדים

  אחרי ששפכו את דמם יומם ולילה….
  אבל באמת זה לא יקרה….

  מרקוביץ |
  הגב
 5. והחרדים עוד יושבים בממשלה בושה וחרפה!!

  דרעי גפני וליצמן יותר גרועים מהרפורמים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב