להוריד את קטאר מהפסים

לחרם שהוטל על קטאר ישנן השפעות שיכולות להיות הרות גורל על כלכלתה של קטאר

קטאר שוכנת בחצי אי היוצא צפונה מחצי האי ערב אל מימי המפרץ הפרסי. גבולה היבשתי היחיד הוא עם ערב הסעודית השוכנת לדרומה, ומיצר ים צר מפריד בינה לבין מדינת האי בחריין ממערב.

המשטר בקטאר הוא מלוכה אבסולוטית, שבראשה עומד מאז 2013 האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני. מערכת החוק נשענת על חוקי השריעה המוסלמיים.

אוכלוסייתה של קטאר מוערכת ב-2 מיליון נפש, אך רק מיעוט קטן מתוכה, כ-15%, הם אזרחי המדינה, והיתר הם מהגרי עבודה. אזרחי קטר הם ערבים, סונים ברובם.

כלכלתה של קטאר מתבססת בעיקר על הפקת נפט וגז טבעי. התוצר המקומי הגולמי לנפש בקטר הוא מן הגבוהים בעולם.

ערב הסעודית, מצרים, בחריין ואיחוד האמירויות הודיעו על הפסקת כל קשריהן עם קטאר.
ההודעה על הפסקת כל קשר עם קטאר מצד המדינות הערביות ,הגיעו לאחר שהללו האשימו את קטאר שהיא התומכת הגלויה, והעשירה ביותר של "האחים המוסלמים",שעושים צרות צרורות לשלטון המצרי ,היא נותנת החסות לתנועה ומארחת את יוסף אל-קרדאווי, איש הדת המפורסם של "האחים".
המעורבות של קטאר במימון טרור, מדאעש בסיני ועד החות'ים בתימן, עלתה לה במצור שהטילו סעודיה, בחריין, מצרים ואיחוד האמירויות.
אין ספק שמאוחרי חרם זה עומדת גם וושניגטון שסיכמה זאת כנראה מראש עם סעודיה.

הונה הגדול של קטאר מגיע מהזהב השחור קרי נפט .זוהי הסיבה לכלכתה העשירה .
קטאר מחזיקה במספר נכסים עולמיים ידועים בהם רשת הטלוויזיה 'אל ג'זירה' ,חברת התעופה קטאר אירוויז,קבוצת הכדורגל הספרדית הידועה פריס סן ז'רמן,מותג האופנה הצרפתי בלמאן,בנוסף קטאר מחזיקה גם 10% באמפייר סטייט בילדינג בניו יורק ו20% בחברת התפעולית של נמל התעופה הית'רו בלונדון.

לחרם שהוטל על קטאר ישנן השפעות שיכולות להיות הרות גורל על כלכלתה של קטאר .
ביטול קווי התעופה של החברה הלאומית של קטאר ,קטאר אירוויז גורמת באופן מיידי לסגירת נתיבים מעל אותן המדינות המחרימות וכתוצאה מכך המטוסים צריכים לעבור במסלולים ארוכים יותר דבר אשר גורם להוצאות דלק גדולות יותר.

גבולה היבשתי של קטאר היחידי גובל עם סעודיה סגירתו משמעותו של ייבוא מוצרי הצריכה בדרכים שונות דבר שמייקר באופן מיידי את המוצרים וכתוצאה מכך גורם לעלייה ביוקר המחייה. כתוצאה מהחרם רוב עובדיה של קטאר הינם עובדים זרים כמו למשל אותם 200 אלף מצרים שמעוסקים בקטאר שחלקם הלא מבוטל עוסק בתחום הרפואה. עזיבתם את קטאר מעבר לפגיעתם האנושה למשק הכלכלי היא גם פגיעה במערכת הבריאות של המדינה.
למרות שלקטאר ישנו אורך נשימה לא מבוטל בגלל הנפט גם אוויר בסוף יכול להיגמר ובוודאי שקשיים בנשימה מקשים על התפקוד הכולל של כל מערכת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.