להסיר את המצור

חושבים שאין דרך לנצח את חמאס? יש דרך הגיונית לנצח: "הטל עליהם צרכי ציבור והם כלים מאליהם"

מקובעות היא אם כל חטאת, אם כל ניוון ודשדוש. מי שאינו מסוגל להרים את הראש מעל המים – או הבוץ העכור – ולחשב מסלול מחדש, הוא כסיל. מי שכובל את עצמו לדעות מסויימות שהיו נכונות לשעתן ואוטם את אוזניו מלהקשיב לקול ההיגיון הקר, הוא מאבד את עצמו לדעת.
למה אני חותר?
"החמאס הוא ארגון טרור" מתרוצץ ביבי נתניהו בתזזיתיות מיוזעת ומכריז מעל כל דוכן ובאוזני כל כתבון צעיר. "אסור לדבר אתו ואסור לקיים אתו מגעים או לתת לו לגיטימציה".
האומנם?
הנה מספר עובדות שאין עליהם עוררין: 1. החמאס הוא ארגון טרור, 2. מדינת ישראל היא מדינה ריבונית, דמוקרטית והומנית, 3. חמאס אינו מעוניין בשלום ובדו-קיום – ישראל דווקא כן, 4. חמאס מתעצם מיום ליום ללא הפרעה של ממש מצד הקהילה הבינ"ל, 5. אין פתרון אמיתי למשבר כל זמן שאין פרטנר, 6. יש מצור חונק על עזה, 7. ישראל מזרימה בעל כורחה ציוד, מזון וחשמל לרצועה, 8. ישראל מקיזה את דמה בסכסוך מתמשך, 9. אנו כאן כדי להישאר לתמיד – גם חמאס מבחינתו.
יש כאן גם אבסורד ממדרגה ראשונה: ביד אחת מזרימה מדינת ישראל חיים לעזה, וביד השניה זורעת הרס ומוות. עדיין לא היה תקדים לכך בהיסטוריה.
אז מה היה לנו עד עתה? חילופי מהלומות הדדיות, מאות הרוגים ואלפי פצועים, בידוד מתמשך בזירה הבין-לאומית, תסכול עמוק ושגרה רצופה אזעקות.
ובכן, הרשו לי להציע הצעה. יומרנית, בעלת סיכון, אך הגיונית לחלוטין.
התנתקות מוחלטת מרצועת עזה, הסרת המצור והורדת השאלטר.
ולפני שאתם מסובבים אצבע על הרקה ושולחים אותי להסתכלות, ענו בכנות על השאלה הבאה: בעצם, למה לא?
ממה אתם מפחדים, ממדינה טרוריסטית מרושעת שתקום במרחק יריקה עם ארסנל רקטי וצבאי עצום וקטלני? אין לנו את חיזבאללה בלבנון שהתעצם לממדים מפלצתיים בחסות מדינת-בננה ריבונית למחצה? משפחת אסד לא ישבה לנו על הורידים עשרות שנים עם ארסנל כימי אדיר?
ברגע שאנו מתנתקים מן השליטה הכפויה ברצועת עזה ומכריזים לעבר חמאס "תסתדרו לבד" – יקרו כמה דברים. הבה נפרק אותם לגורמים.
ראשית, חמאס יחגוג את נצחונו. זו בהחלט תבוסה מרה. אך האם אנו לא מסתובבים שנים רבות עם גלולה מרה נצחית מתחת ללשון?
שנית, הוא יכריז על מדינה עצמאית. ובכן, לא כל כך מהר. חמאס יודע טוב מאד שהוא אינו בשל להצטרף למשפחת העמים, הן מבחינה טכנית וארגונית והן מבחינת לגיטימציה בינ"ל. הוא חוגג כעת על שתי העולמות, נהנה מסיוע מדינת ערב כ"טרייבל מייקר" המטריד את שלוותו של הדוב הציוני, קרי מדינת ישראל, וגם משתמט מאחריות אמיתית על אזרחי הרצועה. הסיוע שהוא מקבל ניתן לו מחמת היותו קרבן אומלל של המצור הישראלי.
ואפילו אם כן, מה האסון? אם עזה תהפוך למדינה עצמאית ניתן יהיה ליצור מאזן אימה כמו כל מדינת אויב אחרת. כמו מצרים וירדן בשעתם, לבנון וסוריה כיום.
שלישית, מעברי היבשה והים יפרצו ללא פיקוח. מדינות העולם יציפו את עזה בסיוע הומניטרי. חמאס יחגוג וישקיע את כל כספו בהתעצמות צבאית. איראן תציף את עזה בנשק ותחמושת. הוא יקים צבא מסודר, חיל אוויר וים. זה מסוכן, מאד מסוכן, אבל האם כעת הוא אינו ארגון טרור מסוכן? האם טיליו אינם מאיימים על כל חלקי הארץ? אם אנו לוקחים בחשבון את "כיפת ברזל" ואת "שרביט קסמים", אז למה שלא נלך עם זה עד הסוף? תהיה לנו אמנם יישות אויב במרחק יריקה, אך אז היא תזכה לכל כללי המשחק של מדינת אויב: אין חשמל (חינם), אין סיוע רפואי, איסור על אזרחים לחצות את הגבול ללא יוצא מן הכלל, איסור על שיתוף פעולה חקלאי ועל מעבר סחורות, איסור על ראיון לתקשורת האויב; חסל סדר נוהל הקש בגג, חסל סדר חברי כנסת המזדהים עם האויב, חסל סדר פטרונות וכאב ראש מתמשך, חסל סדר פיצול אישיות חולני בין סיוע להתקפות.
אתם מפחדים שאבו מאזן ידרוש את שלו? תנו לו. הוא רוצה לפנות לאו"ם ולהכריז על מדינה באופן חד צדדי? אהלן וסהלן. מה הבעיה? תחליפו את הדיסק. השתנו כללי המשחק. אם אינך יכול לגבור על אויבך, תן לו להסתדר לבד. הוא יקים מדינה בשטחי A, יזכה להכרה בין לאומית ויהפוך למדינת אויב רשמית: אין תעסוקה לפועלים פלסטינים בשטחי ישראל, אין איחודי משפחות, אין הזדהות עם האויב, אין דגלי אש"ף על מוסדות רשמיים, אין 'כיבוש' ואין 'נכבה', אין חשמל חינם, אין מעבר אח"מים, אבל יש גבולות אטומים, יש שחיתות שלטונית עמוקה, יש משכורות שצריך לשלם, ואין יותר אשראי בין לאומי בלתי מוגבל. הבה נעזור להם לצאת מתדמית 'המסכן השכונתי' שהבריון האכזר מתעלל בו. שיסתדרו לבד.
אם אבו-מאזן ירצה לחתום על הסכם שלום קפוא כמו מצרים, יהיה אפשר לדון אתו כמדינה מול מדינה. חסל סדר סחטנות. האם הצבא החזק במזרח התיכון אינו יכול להתמודד עם הרש"פ? עם חמאס? האם הוא אינו יכול ליצור מאזן אימה הרתעתי מולם כמו מול אסד, לבנון וחיזבאללה?
זהו פרס לטרור? נכון. אולם האם יש לנו ברירה אחרת? האם חמאס ללא הכותרת הרשמית "מדינת חמאסטן" אינו מעולל לנו צרות יותר ממדינת אויב? האם אנו מעדיפים לסבול בשפתיים חשוקות עוד שנים רבות כדי שלא נצא לוזרים? האם לא נכנענו בלית ברירה לטרור עד עתה? לצערנו, הטרור בין כה ינצח. אז למה לשלם בעוד דם?
הבה נפנים: בג'ונגל המזרח-תיכוני תהיה חכם ולא צודק. אחרת – יטרפו אותך.
וזה מה שעושים לנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.