להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין

לדעת לשחרר את הלחץ על ציונים, לתת לילד ביטחון ושמחה, ולהגיד תודה על הכל. אמא של אפרת, הבת השלישית שנכנסת לכיתה א', על היחס לילדים בשנת הלימודים, מצד ההורים, המורים – וגם מצד התלמידים

שנה חדשה בפתח ויש לנו עוד שנה מאתגרת עם הילדים, המורים או הגננות, כשזה סוג של משולש שמחובר יחד למשך 10 חודשים מהיום. ולכן, בואו נלמד לתת לילדים את הביטחון העצמי, את השמחה, ולשחרר את הלחץ המופעל עליהם גם ככה באתגרים החדשים. ככל שנלמד לשחרר, לשתף ולשמוע מהילד את הדברים הטובים והלא טובים, הסיכוי שהם ירגישו בטוחים ושמחים יגדל משמעותית.

איך נגביר את השמחה והביטחון לילדינו?

כשאנחנו נעביר לילד שאנחנו בוטחים ושמחים למקום שהוא הולך, גן או כיתה א' או כל כיתה אליה הוא עולה, גם הילדים ירגישו את זה וישמחו ללכת למקום שהובלתם אותו אליו.

חוזרים לגן – בקבוקי שתיה אקולוגי לילדים h&o | תיק גן מכוניות סופר פארם | מוצץ של NUK | מארז 10 טושים מסדרת קריולה | תיק גן h&o | נעלים לבנים ובנות ברשת Weshoes | סניקרס בנות ברשת גלי

 

שתפו – את הילד במה שטוב לו בגן או בבית הספר ותבררו איתו מה יש לו להגיד על כך.

פחדים – לכולנו יש פחדים או חששות ממה שהולך להיות. תשאלו את הילד על הפחדים שלו. רק תקשיבו, אל תנסו לפתור. פחד מתנדף על ידי דיבור. ספרו לו שזה טבעי לפחד. אמיץ הוא מי שמפחד ובכל זאת עושה.

ביטחון – כל ילד יכול להתמודד עם אתגרים שעומדים או שיעמדו בפניו. ילד שיודע שאתם סומכים עליו, גם יסמוך על עצמו.

התעניינו – תשאלו שאלות, מה קורה בבית הספר או הגן, כמו: ספר לי משהו טוב מהיום שהיה לך, או משהו לא טוב שקרה לך היום. אם הסיפור שלו יגרום לכם לפחד או כעס, נשמו עמוק. כשהורים מגיבים מתוך כעס הילד יימנע מלשתף אותם. צריך לדעת להכיל ולהיות קרקע בטוחה לילד. כך הוא ימשיך לספר ולשתף אותנו.

 שלום כיתה א' – בקבוק טרירן לייף של סופר פארם | קופסת אוכל נעמן | טושים ללוח מחיק, רשת זול הסטוק | פלסטלינה רשת זול הסטוק | תיק לכיתה א' עם עגלה, מודן | סניקרס בנות שלפפאיה 

 

"תודה!". זו מילת המפתח בקסם הזה של הורה-ילד-מורה. כולנו אוהבים שמעריכים אותנו ואומרים תודה על משהו טוב שעשינו. התעודה הכי חשובה בחיים היא הערכה והתודה שלנו, ואין בה ציונים. יש בה רק אוסף של חוויות טובות. המדד האמיתי להצלחה בחיים הוא היכולת להרגיש אהוב ללא תנאי, ואת זה אנחנו כהורים ומורים צריכים להעביר לילד תמיד.

גם מורים וגננות אוהבים לקבל פידבק טוב מההורים והתלמידים, ולכן חשוב הקשר עם המורה והגננת, למען עתיד טוב לילד שלנו.

כאמא של אפרת, שמכניסה כעת את הבת השלישית שלה לכיתה א', יש לא מעט ניסיון.

עם הבת הראשונה, אני זוכרת את תחושות הלחץ והחרדה שהיו לי: איך היא תסתדר עם הילדים? איך היא תתרגל למסגרת של לימודים? מי ידאג שהיא תאכל? איך המורה שלה תהיה? ועוד חששות ופחדים שהיו לי. עם אפרת, הבת השלישית שלי, זו התרגשות מסוג אחר. אין לחץ איך היא תסתדר. אני סומכת עליה שתמצא את הכיתה, שתביע את עצמה, ושתגיד לי אם יש בעיה. זה השילוב בין האופי של אפרת לניסיון שלי.

מתבגרים – קופסת חיסכון עם השראה, זול הסטוק | סניקרס keds  צ'ילקס | מחברת, עפרון ותיק גב, מיכל נגרין | ילקוט לבן  אקספלורר | סניקרס נעלי סקופ

 

מהצד של המורה:

תחלמו – איזה כיתה אתם רוצים שתהיה לכם, איזה פרוייקטים לקדם. הכיתה היא קרקע פוריה להגשמת חלומות, ואתם כמורים צריכים להעביר לתלמידים את הכי טוב כדי שהם יזכו לחינוך טוב ואיכותי.

תציבו גבולות – ילדים זקוקים לגבולות. במקום שיש גבולות יש ביטחון וחופש פעולה. תקבעו את הגבולות שיסייעו לכיתה שלכם לצמוח יחד. שיתוף פעולה יאפשר לסביבה למידה נעימה טובה יותר.

קשר – הקשר עם ההורים חשוב מאוד. כיתה עם הורים מפרגנים ומשתפי פעולה מאפשרת למורה להצליח. גם כאן חשוב לקבוע גבולות עם ההורים.

מה עושים – עברתם יום קשה עם אחד התלמידים? רגע לפני שאתם רצים להתקשר להורה קחו נשימה. חכו כמה שעות כדי שהשיחה תהיה נעימה יותר.

תחגגו את הטעויות שלכם באוזני התלמידים. אחד הדברים שהילדים חוששים ממנו הוא לטעות. כשמורה ישתף בטעות שלו ויציג את זה כהזדמנות ללמוד, התלמיד לומד שלטעות זה אנושי וכך אפשר לצמוח יותר.

תלמדו מההצלחות שלכם, ומהכישלונות שלכם. תלמדו מהתלמידים שלכם, וכך תלמדו גם על עצמכם, כמורים. חשוב שנפתח ונלמד כל הזמן ונשאף תמיד ליותר.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.