לה פן ביקרה באנדרטה לזכר נרצחי השואה

שבוע לפני הבחירות המכריעות לנשיאות צרפת ביקרה מועמדת הימין מארין לה פן באנדרטה לזכר נרצחי השואה בעיר הנמל מרסיי שבדרום צרפת – העיר השנייה בגודלה בצרפת. { הפתעה בצרפת }

שבוע לפני הבחירות המכריעות לנשיאות צרפת ביקרה מועמדת הימין מארין לה פן באנדרטה לזכר נרצחי השואה בעיר הנמל מרסיי שבדרום צרפת – העיר השנייה בגודלה בצרפת.

לה פן, שמפגרת בסקרים לקראת הסיבוב השני אחר יריבה עמנואל מקרון – איש המרכז בן ה-39 בלבד – הגיעה למקום כמעט בחשאי, ללא כלי תקשורת. תמונותיה הופצו בידי אחד מעובדי הקמפיין שלה, והיא נראית בהן לצד סטפאן ראבייה, פוליטיקאי מקומי התומך בה ובמפלגת 'החזית הלאומית' הימנית שבראשה עמדה עד לסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות.

הביקור הזה מרגיע במעט את יהודי צרפת, שחוששים כי לה פן תהיה לא רק אנטי מוסלמית אלא גם אנטישמית, למעשה שונאת זרים באשר הם. החשש מפניה התחזק לפני כעשרה ימים, כאשר למרות ניסיונותיה להתרחק לכאורה מהתדמית הקיצונית של אביה ז'אן מארין לה פן, היא אמרה העובדה ש"משטר וישי" – ממשלת צרפת בזמן מלחמת העולם השנייה שנכנעה לנאצים – גרמה לרבבות יהודים להירצח במחנות ההשמדה הגרמניים, אינה גורמת לכך שצרפת אחראית למותם של היהודים הצרפתיים; לטענתה, מדובר באנשים שהיו באותו זמן בשלטון, ולא ברפובליקה עצמה.

ובתוך כך, שעות אחרי ביקורה של לה פן באנדרטת השואה במרסיי – אם מתוך ניסיון לקושש קולות ואם כדי להכות על העבר – ביקר המועמד המתחרה עמנואל מקרון באנדרטה לזכר השואה בבירה בפריז. כשניצולי שואה לצידו הוא עבר על מסמכים המתעדים את שיתוף הפעולה הצרפתי עם הנאצים, ונחשף ללוחות האבן שעליהן נחקקו שמות רבבות יהודי צרפת שנספו בשואה, הי"ד.

בבחירות, שתתקיימה ביום ראשון הבא, 7 במאי למניינם, אמור מקרון לקבל, על פי הסקרים, 59 אחוזים לעומת 41 אחוזים ללה פן, שהולך ומצמצת את הפער בכל יום שחולף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.