לוחמי הסייבר החדשים מרמת-השרון

לתשומת ליבם של מנהיג איראן אחמאדיניגא'ד ויתר אויבי מדינת ישראל ברחבי העולם: כדאי שלא תקראו על לוחמי הסייבר החדשים מרמת-השרון.

המשימה החדשה איתה מתמודדים החל מהשנה תלמידי מגמת הנדסת תוכנה בתיכון רוטברג, היא לא בדיוק פתרון משוואות בגיאומטריה, אלא התמודדות מול האיומים המהותיים ביותר במאה העשרים ואחת והתייצבות מול אחת הבעיות הקשות ביותר של החברה המודרנית: איום הסייבר, שהינו טרור אינטרנטי, שבבסיסו ביצוע של פעולות טרור באמצעות מחשב.

במסגרת תוכנית הלימודים, שפותחה בשיתוף חיל המודיעין, מתנסים התלמידים בלוחמה קיברנטית בעזרת ערכת סייבר ייחודית המאפשרת פיתוח מצלמות ריגול, תוכנות הגנה והתקפה קיברנטיות ועוד.

תיכון "רוטברג" הוא בין בתי הספר הראשונים שצורפו השנה לתוכנית. לאחר קבלת הבסיס המדעי השנה, יעסקו כל הפרויקטים בשנה הבאה במשימות השתלטות והגנה במרחב הקיברנטי ויזכו את התלמידים ב- 5 יח"ל בתעודת הבגרות.

בערב חגיגי שנערך לאחרונה, הציגו תלמידי מגמת הנדסת תוכנה – רב תחומי את הפרויקטים שלהם, וכמו כן שמעו על חברות וגופי-ענק דוגמת אינטל, P&G והממשל האמריקאי, המיישמות את הגישה של חוכמת ההמונים, אשר בבסיסה עומדים העקרונות של מעורבות ושיתוף פעולה.

חשיבה יצירתית ויזמות הן תכונות מרכזיות הנדרשות להצלחה בעולם ההייטק וביתר שאת בלוחמת סייבר. הפרויקטים עליהם עובדים התלמידים במהלך לימודיהם במגמה מכשירים אותם להתמודדות עם סוגיות מדעיות, חשיבה לא שגרתית, יזמות, עבודת צוות ועמידה בלוח-זמנים כפי שנדרש גם בתעשיית ההייטק האמיתית ובוודאי במרחב הקיברנטי.

בין הפרויקטים שהוצגו השנה הייתה לומדה בכימיה שפיתחה התלמידה שיר אזצ'י ותוכנת "מתרגמורס" המבצעת תרגום טקסט לשפת מורס אותה פיתח רועי רוב. בנוסף הוצגו אפליקציית אנדרואיד לעיבוד תמונה, תכנת הצפנה, משחקים בתלת מימד והדמיה לתופעות פיסיקליות שונות. כפרויקט המצטיין נבחרה עבודתו של התלמיד אלון ברמץ העוסק בפירוק והרכבת תמונה בעזרת פילטרים של ספקטרום הצבעים.

הרצאתו של אלעד הולנדר בערב המגמה, חוקר תורת המשחקים, יועץ ארגוני מומחה ל"חוכמת ההמונים", הציגה את עיקרי חוכמת ההמונים ככלי נוסף העומד לרשות הפרט והארגון לפיתרון בעיות אותן לא הצליחו לפתור בהסתמך על כוחות הפנים שלהם. ההרצאה, המציגה גישה שונה לפיתרון משברים ובעיות, באה כהמשך ישיר לרעיון לוחמת הסייבר.

מנהלת תיכון רוטברג, גילי מליק: "לוחמת הסייבר הינה אתגר מרכזי כיום, ולבוגרי המגמה המוכשרים בתיכון רוטברג תהיה ללא ספק תרומה משמעותית בהתמודדות עם אתגר זה. אני משוכנעת שלאויבי מדינת ישראל ברחבי העולם- יש היום עוד סיבה נוספת לחשוש ממנה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.