לטענת החקלאים :החקלאות הישראלית קורסת

בעקבות החלטת משרד החקלאות על פתיחת השוק ליבוא ירקות מהרשות הפלסטינית, ירדן וטורקיה

לאחרונה בעקבות פתיחת שוק הירקות ליבוא, מתרבים המקרים בהם חקלאים נאלצים להשמיד או למסור יבול שהושקע בו המון כסף ועמל משום שערך היבול ירד לרמות של 0 ש"ח. ק"ג עגבניות נמכר כיום במחיר של 1.5 ש"ח, קולורבי נמכר ב-80 אגורות, כרוב ב-60 אגורות, עגבניות שרי נמכרות ב-2 ש"ח וחציל נמכר ב1.3 ש"ח לק"ג. במקביל, מוצרי בסיס אחרים כגון לחמים ומוצרי חלב נמכרים במחיר פחות או יותר קבוע.

נועה שחק חקלאית מחצבה שבערבה, אשר מגדלת עגבניות בחממות, צילמה בסוף השבוע סרטון בו היא מדווחת כי מחיר העגבניות שהיא טרחה וגידלה במיוחד לקראת חג הפסח עומד על שקל וחצי, מחיר נמוך מעלות הגידול, ההשקיה, הקטיף ומשלוח התוצרת והיא נמצאת במצב בו היא מוסרת 4 טון עגבניות שגידלה במסירות בחינם, כדי שלציבור הישראלי תהיה תוצרת טובה לחג. "המצב כל כך אבסורדי", אומרים החקלאים "עולה השאלה באותו זמן מה לשחק ולשאר החקלאים יהיה לשים על שולחן החג ?".

גם החקלאי מידן קלופ מהישוב עידן מפרסם סרטון בפייסבוק בו הוא מציע 40 טון עגבניות לתרומה וקטיף עצמי.
ברק אומגה, ממובילי המאבק למען עתיד החקלאות ולמען צרכנות הוגנת בישראל, שפרסם את הסרטונים בדף הפייסבוק שלו, וקורא לשרי החקלאות והאוצר לעצור את היבוא, אומר " במושב חצב תוצרת של 100 דונם קולורבי הושמדה, במושב אחיטוב במשק של משפחת ניסים הושמדו 80 טון עגבניות ו-100 טון מלפפונים, כל יום אנחנו שומעים על עוד חקלאי שנמצא בדרך לפשיטת רגל בגלל שמשרד החקלאות משרת את האינטרסים של רשתות השיווק. האסטרטגיה של רשתות השיווק היא להכניס לשוק סחורה לא איכותית ולא מפוקחת שמגיעה לכאן מירדן ומעזה כדי לשבור את החקלאים ולהגדיל את הרווח שלהן, זה בא על חשבון הצרכן ועל חשבון החקלאי ועל חשבון החוסן הלאומי של ישראל ומשום מה משרד החקלאות משתף עם זה פעולה בכל זאת."

בעקבות המחאה שמוביל אומגה, אתמול בשעות הצהריים הוא וחקלאי נוסף בשם ניר פנחס, הוסרו מקבוצת הוואטסאפ של מנהיגי החקלאים בה חבר גם השר אורי אריאל, קבוצה שמונה כ-200 חברים. בעקבות זאת אומגה פרסם פוסט בו הוא אמר לעמיתיו החקלאים "לפני כשעה הוסרתי אני וניר פינחס ע"י משה קרישנר מקבוצת ואטסאפ של החקלאים וזאת בשל העובדה כי אני תוקף את השר בגלל מדיניות היבוא שלו וחלקו בהרס החקלאות. צר לי שמשה החליט לפעול כפי שפעל מתוך שיקולים אינטרסנטים שאינם מתיישבים עם האינטרס של כלל ציבור החקלאים. חשוב לציין כי לעולם לא קללתי את השר או השתמשתי בלשון זו. הביקורת שלי תמיד היתה עניינית. צר לי שמשה פעל בצורה זו. אנני מתכוון להתנהג באותה דרך. אני מאמין בשיח מגוון גם אם שונה מדעתי. הרצון להשתיק אותי כי אני שם מראה את פרצופם של אלו האשמים במצב החקלאות. אמשיך לפעול כפי שאני מאמין. מאמין בחקלאות, מאמין באחדות, מאמין בשקיפות."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.