ליברמן: "אל ג'זירה מסיתה כמו גרמניה הנאצית"

בכנסת הוקמה בצהריים שדולה חדשה שמטרתה: חשיבה וניסיון להגיע להסדר מדיני מול רצועת עזה.

בכנסת הוקמה בצהריים שדולה חדשה שמטרתה: חשיבה וניסיון להגיע להסדר מדיני מול רצועת עזה.

בראש השדולה, ששמה "השדולה לחזון מדיני לרצועת עזה", עומד חבר-הכנסת חיים ילין, תושב נחל עוז ששימש בעבר ראש המועצה האזורית אשכול.

באירוע ההשקה נכחו שר הביטחון ליברמן, שר השיכון גלנט – ששימש בעבר אלוף פיקוד דרום בצה"ל, ויושב-ראש 'יש עתיד' חבר-הכנסת יאיר לפיד.

שר הביטחון ליברמן אמר כי על האסטרגטיה הישראלית להיות "ברורה: אסור למצמץ רגע אחד. אין שיקום ללא פירוז, חשוב להיות נחושים ועקביים. מילות המפתח הן סבלנות ועקביות. אנחנו שומעים הרבה פטנטים איך אפשר להגיע לדו קיום ושגשוג. גם הרעיון של 'הודנא' בעייתי: שלא נשלה את עצמנו, כל הרעיון שלהם זה כשאר אנחנו מוגבלים מבחינה צבאית, לחמאס יש חופש פעולה להמשיך בבניין הכוח, לייצר רקטות ולחפור מנהרות. זה 'הודנא'".

לדברי שר הביטחון: "לא יכול להיות שחמאס גובה מיסים מתושבי עזה ואלה הולכים למנהרות ורקטות ולא לפיתוח עזה או משק חשמל ומשק המים. זו הפעם הראשונה שבתוך האוכלוסיה בעזה יש מודעות לכך שהמשבר האחרון הוא לא קשור לישראל אלא קשור למאבק בין פת"ח לחמאס או למאבקים פנימיים אחרים. במקום להשקיע בתושבים – משקיעים בחפירת מנהרות".

השר ליברמן הוסיף כי לישראל אין "שום כוונה ליזום מהלך צבאי או להבליג על כל פרובוקציה. על כל פרובוקציה נגיב בעוצמה. אין יותר ירי על חולות ולא תהיה פשרה על אף ירי. הכדור נמצא בידיו של החמאס".

לראשונה זו תקופה, שר הביטחון הזכיר – בניגוד לבכירים ישראלים אחרים שהתעלמו מכך – את שני האזרחים הישראלים המוחזקים בשבי חמאס בעזה. "כשאנחנו מדברים על רצועת עזה, צריך לזכור שלושה דברים באופן ברור: 1. שני חיילים ושני אזרחים נמצאים בשבי של חמאס בלי אפשרות של צלב אדום או גוף בינלאומי לבקר אותם. 2. מדינת ישראל חזרה לקווי 67 עד המילימטר האחרון. 3. לטנגו צריך שניים, צריך לזכור והסיבה העיקרית לאי יציבות במזרח התיכון זה תהליכים פניימים בתוך החברה הערבית. 99 אחוז מכל הסכסכום במזרח זה בין מוסלמים לבין עצמם. בלי קשר לסוגיה הפלסטינית. המשבר עם קטאר וכל מה שקורה במזרח התיכון זה סכסוך בתוך העולם הערבי ואם מישהו חושב שרק אנחנו לא יודעים או לא עושים מאמץ מספיק להגיע לשלום – הוא טועה. כל יום נרצחים במזרח התיכון יותר מ-400 אנשים, למישהו מזיז? למישהו אכפת? רואים כינוס של מועצת ביטחון? כל הזמן שואלים האם יש מה לעשות למרות המציאות העגומה, כן יש מה לעשות. אנחנו צריכים לקבוע לעצמנו שהדבר הכי חשוב זה להבטיח את הביטחון המקסימלי לתושבי עוטף עזה".

בהתייחסות מפתיעה משהו התייחס השר ליברמן למשבר של מדינות ערב עם קטאר, בין היתר על רקע ההתערבות של ערוץ 'אל ג'זירה' הקטארי במדיניות של מצרים וסעודיה, ולצד ארגוני טרור דוגמת חמאס, ואמר: "ישראל רואה יחד עם מדינות ערב סכנה באל ג'זירה. זו מכונת הסתה , פופגנדה נטו מהסוג הכי בזוי של גרמניה הנאצית. לעולם לא תראו שם כתבה נגד איראן אבל נגד ישראל ומצרים תראו שם כתבות כל היום".

יושב-ראש 'יש עתיד', חבר-הכנסת יאיר לפיד, אמר באירוע השקת השדולה החדשה: "ישראל לא רוצה לכבוש את עזה. יותר מזה, יש לישראל אינטרס מובהק לשפר את חיי האוכלוסייה האזרחית בעזה. גם מסיבות הומניטריות, וגם מפני שזה מרחיק את סבב הלחימה הבא. אני כן חושב ששיפור התנאים ישפר את הביטחון וישפר גם את היכולת שלנו לקדם את החזרתם של הדר גולדין ואורון שאול, ואת שחרורו של אברה מנגיסטו משבי החמאס. החוקים שונים בין מה שקורה בסבב לחימה, למה שקורה בין הסבבים. בסבב צריך להכות חזק, מהר, ואני מסכים עם שר הביטחון שצריך להגדיר לצבא מסגרת זמן ויעדים ברורים. בין הסבבים צריך לייצר מציאות אחרת. זה לא קורה. הממשלה לא מנצלת את הזמן בין הסבבים כדי לייצר מציאות אחרת, טובה יותר".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.