הרחיק צעד: ליברמן הורה לצנזר שירים בגל"צ

הוראה של שר הביטחון ליברמן שלא להשמיע את שירי המשורר יהונתן גפן בגל"צ לאחר שהשווה בין הנערה הפלסטינית שהכתה חיילים לאנה פרנק – בוטלה ע"י היועמ"ש מנדלבליט: "אין לו סמכות"

המשורר יהונתן גפן עורר סערה בימים האחרונים בעקבות ההשוואה שערך בין הנערה היהודייה שניצלה בשואה אנה פרנק לבין עיאד תמימי, הנערה הפלסטינית שהכתה חיילים ביהודה ושומרון.

לאחר פרסום הדברים, שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב בחומרה והורה שלא להשמיע את שיריו בגלי צה"ל.

ליברמן אמר: "הנחתי הבוקר את מפקד גלי צה"ל להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה, ואני קורא לכל כלי התקשורת בישראל לנהוג כך. מדינת ישראל לא תיתן במה לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת. הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה".

אלא שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הודיע בעקבות הוראת ליברמן להחרים זמר כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ" – ובעצם ביטל בכך את הוראתו של שר הביטחון.

יצוין כי עוד לפני החלטת מנדלבליט, החלטתו של ליברמן עוררה ביקורת קשה, על סתימת פיות וחופש הביטוי.

ובתוך כך, שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה הבוקר לדבריו המקוממים של המשורר יהונתן גפן בחשבון האינסטגרם שלו ואמרה: "התייחסותו המקוממת של יהונתן גפן לעהאד תמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן".

בפנייה ישירה לגפן הוסיפה השרה רגב: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה "הילדה הכי יפה בגן" אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגוייס לשחרור פלסטין. ההשוואה מעוררת החלחלה בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית בשבוע, בו העולם מציין את יום השואה הבינלאומי, היא חציית קו אדום של מי שמבקש לשכתב את דפי ההסטוריה בשם אמנות מגוייסת, שאף פעם לא זכתה לכבוד".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.