ליברמן: "המינוי של שאבס – כמו לתת לקין לחקור את רצח הבל"

במשרד החוץ מברכים על התפטרותו של ראש ועדת האו"ם לחקר אירועי צוק איתן וקוראים לגנוז את הדו"ח

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר לנושא להתפטרותו של ראש ועדת האו"ם לחקר צוק איתן ואמר שההתפטרות לא תשנה את מסקנות דו"ח הוועדה, שהן, לדבריו, מוטות מראש.

ליברמן הוסיף כי התפטרותו היא "הישג נוסף לדיפלומטיה הישראלית ולפעילותם המסורה של אנשי משרד החוץ והיא מוכיחה שאפילו הצבועים הגדולים ביותר בגופים הבינלאומיים אינם יכולים להתעלם מכך שמינויו של שייבאס לחקור את ישראל היה משול למינויו של קין בכדי לחקור מי רצח את הבל".

יושב ראש הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמר בראיון לרזי ברקאי בגלצ כי "התפטרותו של ויליאם שאבאס מראשות הועדה לחקירת פעולות ישראל בצוק איתן לא תשנה את אופי הדו"ח שיהיה אנטי ישראלי. זה מובן מאליו שבן אדם שייעץ לאש"ף לא יוכל לעמוד בראש ועדה שאמורה לחקור את ישראל, אבל ממילא כל הוועדה הזאתי היא לא רצינית, בוודאי דו"ח כתוב מראש. כשכתב האמנה של הוועדה הוא לחקור את פשעי המלחמה של ישראל, אלה יהיו התוצאות. אנחנו מורגלים לדבר הזה".

כזכור, המשפטן וויליאם שייבאס, ראש ועדת החקירה הבינלאומית לפשעי המלחמה לכאורה שבוצעו על ידי ישראל במהלך מבצע "צוק איתן", הודיע אמש (שני) על התפטרותו מראשות הוועדה.

לדבריו, העילה להתפטרותו היא הטענות בישראל ובקרב ארגונים פרו-ישראליים כי הוא מוטה לטובת הפלסטינים, לאחר שקרא בעבר להעמיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדין בגין פשעי מלחמה, וב-2012 נתן ייעוץ משפטי לאש"ף, עליו קיבל 1,300 דולר. מהמכתב עולה כי אותה עבודת ייעוץ הובילה גורמים באו"ם לפתוח בהליך שבמסגרתו נבחן אם הוא ראוי להמשיך ולשמש בתפקידו.

שייבאס, אזרח קנדה, מונה בחודש אוגוסט האחרון על ידי נציבות זכויות האדם של האו"ם לראשות הוועדה, המונה שלושה חברים. שייבאס העביר מכתב לנציבות, בו צוין כי התפטרותו תיכנס לתוקף באופן מידי, על מנת שלא להסיט את תשומת הלב מממצאי הדוח, שאמורים להתפרסם במרץ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.