לידעת בנט: אפליה בין החינוך הנוצרי לחינוך החרדי

פורום בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים לשר החינוך : הרחב את המנדט של הוועדה לבחינת מתווה לבתי הספר הכנסייתיים לכלל בתי הספר המוכש"ר

בעקבות מינויו של ד"ר שמשון שושני לעמוד ברשות וועדה לגיבוש מתווה לבתי הספר הכנסייתיים. ששבתו בתחילת השנה  פנה השבוע הפורום לשר החינוך מר נפתלי בנט, ותבע ממנו להרחיב את המנדט של הוועדה כך שתכלול גם את בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים.

יו"ר הפורום , דוד שרפר כתב כי "במסגרת החינוך המוכש"ר, כ- 86,000 תלמידים אשר סך התקציב שהמדינה משקיעה בהם הוא  פחות מ 30%  בהשוואה לתקציב כל ילד אחר במערכת החינוך. וכי לרוב המוחלט של התלמידים הללו, אין כל אלטרנטיבה בחינוך הרשמי. מצבם זהה לחלוטין למצבם של תלמידי בתי הספר הכנסייתיים שיצאו למאבק ולשביתה בתחילת שנת הלימודים הנוכחית.

בפורום הבהירו כי הם  תומכים בתיקון העוולות שנגרמו לבתי הספר הללו, אך אין מתקנים עוולה בעוולה. וכי "שר החינוך אינו יכול להסכים עם המציאות של האפליה הקיימת בין ילדי ישראל על בסיס דת, גזע או זרם חינוך."

בפורום המוכש"ר מסבירים כי כיום יש 35,000  תלמידים חרדיים שבתי הספר שלהם נמצאים במצב זהה לחלוטין לזה של בתי הספר הכנסייתיים, על סף קריסה תקציבית, בשל מה שלא ניתן להגדיר אלא כהתעללות של משרד החינוך בקדנציה הקודמת באותם תלמידים  ואפליה בוטה שבה נקט המשרד וכי כעת כשהמפלגות החרדיות נמצאות בקואליציה, אין סיבה שהן ימשיכו להיות שק חבטות".

שרפר כתב כי "בבחינת מצבם של בתי הספר הכנסייתיים בלבד, יש משום אפליה והתעלמות ממגזרים אחרים ומתלמידים שדתם שונה ואשר לומדים במוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי,  אחריותך כשר החינוך צריכה לכלול את כלל ילדי ישראל ולא להתעלם מילדי החינוך המוכש"ר". "אנו דורשים כי תרחיב את המנדט של ועדת שושני לבחינה של מצב כלל המגזרים בחינוך המוכש"ר על מנת להביא פתרון שוויוני וצודק לכולם. במדינה דמוקרטית לא ניתן להשלים עם מציאות שבה עשרות אלפי תלמידים הינם תלמידים מסוג ב', הסובלים מתת תקצוב, ובשל כך מופלים לרעה ואינם זוכים להזדמנות שווה ככלל תלמידי ישראל". בפורום פנו גם לחברי הכנסת של סיעת יהדות התורה ושל סיעת ש"ס על מנת לסייע לעצירת האפליה של תלמידי בתי הספר המוכש"ר. "כנציגי ציבור שנפגע מהתעלמות השר מצרכיו, נבקשכם להתערב ולתבוע כי הוועדה המגבשת פיתרון ומתווה לבתי הספר הכנסייתיים, תבדוק גם את צרכי שאר בתי הספר המוכש"ר." כתבו בפניה לחברי הכנסת של היהדות החרדית.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.