לידת בית – הסיכון לתמותה גבוה פי 4

"למרות שלידות הבית הפכו בשנים האחרונות ללהיט מאחר ונשים רוצות פחות התערבות רפואית ויותר סביבה טבעית, כשמתרחשים סיבוכים, קיים סיכון תמותה גובר", אומר דר' גרונבאום, בעקבות מחקר שערך באוניברסיטת אוקספורד.

במחקר בו בחנו יותר מ 65,500 לידות שהוגדרו כבעלות סיכון נמוך, מצאו כי שיעורי הסיבוכים המשפיעים על התינוק כגון פגיעה מוחית , שברים בזרוע או בכתף העליונה במהלך לידה היו גבוהים יותר בלידה ראשונה. הם מצאו כי מספר הסיבוכים היה 9.5 סיבוכים לכל -1,000 לידות בית ראשונות, בהשוואה ל-3.5 סיבוכים לכל 1,000 לידות ראשונות שבוצעו בבית החולים.

על פי תוצאות המחקר מזהירים החוקרים, כי יש להזהיר הורים שחושבים על אפשרות של לידת בית, ולדווח להם על הסיכונים הכרוכים בלידה כזאת.

מתוצאות המחקר עולה כי לתינוקות שנולדים בבית על ידי מיילדת קיים סיכון של פי 4 למות מאשר תינוקות שנולדים בעזרת מיילדת בבית החולים. עורך המחקר, דר' עמוס גרונבאום אף מרתיע כי "הסיכון עולה ל-7 אם מדובר בהיריון ראשון, ועולה ל-10 אם מדובר בלידה אחרי שבוע 41".

מבדיקת הנתונים, עולה כי הסיכון של תמותת היילוד בלידת בית שנערכת בסיוע מיילדת הוא 12.6 על כל 10,000 לידות בית, לעומת 3.2 לכל 10,000 לידות שנערכות בסיוע מיילדת בבית החולים.

המחקר כלל תמותת יילודים כמקרי מוות שהתרחשו עד 28 יום לאחר הלידה. על פי סטטיסטיקה שנערכה בבריטניה, ב-2011 בוצעו 16,090 לידות בית (מתוך 680,565) ולידות אלו הושווה ללידות בית שנערכו ב-2008, שהיו נמוכות ב-15 אחוזים.

דר' גרונבאום ודר' שרוונק, המחברים העיקריים במחקר זה , טוענים כי על המיילדים יש חובה אתית ומוסרית לחשוף את הסיכונים בלידות בית בפני ההורים לעתיד, ולהמליץ דווקא נגד שיטה זו.

בנוסף הם מציעים כי בתי החולים צריכים להבין את צורך היולדת בהרגשת הסביבה כטבעית וביתית וליצור סביבת לידה מזמינה ונוחה, ומלווה בהרגשה ביתית ונעימה מה שיגרום להעלאת שיעור הנשים שמסרבות ללידה בבית.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. נכון. אבל ללדת בבית חולים זו גם טראומה. את יוצאת משם תפורה עם בעיות בהנקה ועצבנות לא נורמלית. בתי החולים מתנהלים כמו ג'ונגל ואת אמורה לעבור צירים בג'ונגל, לידה בג'ונגל וכמובן-טיפול בתינוק בן יומו בתוככי הג'ונגל. לוקחים לך את התינוק, מחזירים לך את התינוק, את נרדמת, מעירים אותך, אין אוכל זמין, אין את בעלך בקרבת מקום. אם נרצה לסכם בקצרה לידה בבית חולים: 48 שעות של טירוף הדעת.
  חדר לידה טבעי עולה 3500 ₪. ללדת בבית זה בחינם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • אין יחס אין שירות ואת יוצאת עם טראומה נוראה ללדת בבית זה נשמע יותר טוב….

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב