ליטאי? זה בשבילך! / ישראל שלם

האמת צריכה להיאמר, יש לעשות חשבון נפש נוקב: עד כמה התדרדרנו ולאן?

כליטאים חובה עלינו לעשות חשבון נפש עמוק, פנימי ונוקב, כיצד הידרדרנו בשנים האחרונות להיות נושאי הדגל של המחלוקת הפנימית. אם זה במאבקי שליטה, הלשנות בבתי משפט, ויכוחים מרים עם סטנדרים מתעופפים, גמרות מושלכות באוויר, כל אברך צעיר עושה דין לעצמו אם בבתי מדרש ואם ברחוב, זלזול ופגיעה בשלוחי רבנן ובגדולי ישראל, והכל כמובן בשם "כבוד התורה" "וההשקפה הטהורה".

גם כשהייתה מחלוקות בין גדולי ישראל גם המתנגדים הגדולים לא פגעו או זלזלו חס וחלילה בגדולי ישראל היה חצרות עסקנים ושם נעצרה המריבה אבל היום המלחמה כבר לא נגד העסקנים אלה נגד גדולי ישראל ממש.

מזעזע!!!

מה קורה לנו עד כמה נתדרדר למקומות שלא לנו. עד כמה השיח הציבורי שלנו מתדרדר? היתכן שציבור גדול שהתחנך וגדל באותו מחנה בבתי מדרשות והיכלי הישיבות מזלזלים ברבותיהם?

כנראה שהאמת צריכה להיאמר האמת צריכה להיות נוקבת ברורה וחדה אכן כשלנו. כן חטאנו.

את סערת הגיור כולנו זוכרים כבר אז התפרסם מאמר: "הביטאון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" שתקף ישירות את הרב עובדיה יוסף, בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה של ש"ס, על פסק ההלכה שבו קבע כי גיורי הצבא תקפים. העיתון כותב על מי שהוא מכנה "הרב" (ולא "מרן", "הרב הגאון" וכדומה, תארים שנהוג להצמידם בעיתונות החרדית גם לרבנים זוטרים), כי הוא קיבל את פסק ההלכה "באורח תמוה ביותר". עוד הוא כותב על המהלך כי זהו "חילול ה'" ועקירת הלכות מפורשות מהשולחן ערוך, העלולים להביא בנוסף לסכנת התבוללות עצומה בעם ישראל" (הארץ).

אין צורך להאריך את התייחסות המערכת לגר"ע יוסף, על כל פרשיה ופסק הלכה שלא תאם להשקפה או לפסק רבותיהם תקפו בחריפות ובזלזול. אין זה סוד שביתד נאמן קו המנחה הוא שכל מי שאנו מקבל עליו את מרותם והשקפתם היה נרדף ומושפל.

דוגמה לכך: העיתון אינו מכתיר בתוארי כבוד רבנים מזרמים החולקים על הזרם הליטאי. רבנים גדולים, כמו הגאון רב אברהם שפירא או מרן הרב עובדיה יוסף, מכונים בתואר הבסיסי 'הרב'. הרב הראשי לישראל מכונה בתואר הרה"ר (=הרב הראשי); בכך אין משמיטים ממנו את תאריו ומאידך אין מרבים בכבודו. מרבנים שהוקעו על ידי ההנהגה הליטאית – למשל הרב שלמה גורן מושמט לגמרי התואר רב (ויקפדיה).

גם לאחר פטירתו של הגר"ע יוסף על פי מאמר המערכת של "יתד" מאותו הבוקר, הנפטר היה בעיקר "ממחוללי המהפכה ביהדות המזרח" – ולא יותר. הוא הכיר את מצבם העגום של הספרדים, ו"השיב לבם לאביהם שבשמיים", עד שהיום הם שומרים שבת, כשרות וטהרת המשפחה וחבים לו את חייהם הרוחניים. מישהו אמר פוסק הלכה בקנה מידה היסטורי???

חוסר הפרגון הזה, של שופר ההנהגה הליטאית, איננו דבר חדש. הוא משקף את היחס המזלזל שהפגין עולם התורה החרדי-אשכנזי כל השנים כלפי הגר"ע יוסף. בעל ידע עצום? בהחלט. אבל פוסק גדול של אחת למאות שנים?! אפילו לא של הדור. בעתות מחלוקת הלכתית קשה בין הצדדים, היה תואר ה"רב" שלו בסכנה (לפחות מעל גבי "יתד נאמן") ולפעמים נשלל והושמט. בשגרה עשו טובה והזכירו אותו (וינט).

בשנת תשס"ט (2009) מתפרסם מאמר תחת הכותרת חותמו של כהן גדול, המאמר נכתב בעקבות האירועים האחרונים ובהם הטבח הנורא בבית חב"ד במומבאיי, בו נרצחו ששה קדושים ובהם זוג השלוחים. הרב גבריאל נח ורבקה הולצברג הי"ד, קדושי עליון שבחייהם ובמותם קידשו שם שמיים.במאמר נכתב: "כת משיחית ידועה שסטו מדרך התורה… קורין לעצמם תמימים ורחוקים הם מכך, שעושים לימוד פנימיות התורה שאין מבינים בה כלל לקבע ולימוד הנגלה לארעי…"

והוא ממשיך: "מחובתנו יראי ד', השתולים בחצרות ד', להבחין בין תכלת לקלא אילן ולא לעזור להם בתעמולתם, שהרי כל חפצם ומטרתם להכשירם לבוא בקהל ישראל, ובפרט בזמנינו שעושים מכל דבר רווח פוליטי".

פרסומו של המאמר עורר זעזוע גדול בקרב קהלים גדולים ביהדות החרדית. וכבר אז מתפרסם מאמר בגנות העיתון "הוא שונא כל מי שלא כמוהו ומפיץ את השנאה כמשנה סדורה מידי שבוע. שנאה נגד חובשי כיפות סרוגות, שנאה נגד תימנים וספרדים, שנאה נגד חסידים, אפילו שנאה גם נגד ליטאים שאינם סוברים בדיוק כמותם, ועוד ועוד(שטורעם.נט)

ציבור שלם שחש וראה את הביזיון והזלזול בגדולי ישראל, ציבור שלם שקרא בצמא את הבלע, שתקו ואולי תמכו, בין רצון ובין שלא ברצון בין באונס בין בשוגג. לצערנו הנזק כבר נעשה.

אותו מערכת משפיעה וקנאית הצמיחה דור שספג וינק כבר "בחיידר" שכל תלמיד חכם וכל ציבור בישראל שלא פוסק ומתנהג כרוחם מצווה להשפילו ולבזותו בשם ההשקפה הטהורה והתוצאה היא 'חרבם תבוא בלבם' (וד"ל) .

אם אז היו יודעים להכיל את השני, לקבל את דעותיו של האחר, לכבד ולא לזלזל בגדולי ישראל מכל הזרמים והפלגים, היינו נראים אחרת. היה גודל כאן דור של אהבת ישראל שמבין ומכבד את האחר גם מי שלא נמנה על מחננו ודאי שהיינו חוסכים את הפילוגים והמריבות הנוראיות שבתוכנו.

כמה חבל!

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עכשיו הבנתם למה גדולי ישראל העיפו את נז"ג שר"י?!?!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. סוף סוף מישהו כותב לעניין. האשכנזים השמאלניים ומחרחרי הריב הם ערב רב. תבדקו את זה!!!

  יהודי |
  הגב
 3. יש להפריד בין התנהלות לקויה ובעייתית שאפיינה את העיתון עד לפני השינויים האחרונים שנעשו בו (ע"י גדולי ישראל), ובצדק, לבין דעתם של גדולי ישראל בנושאים מסוימים והתנגדותם לקבוצות או אישים וכד', שהינה חלק מעיקרי הדת, ומה בדיוק הטענה נגד זה?! מי יקבע את הגבולות? אתם?! גבורה גדולה לקרוא לאחדות, רק לכיוון אחד (אנטי ליטאי)… יש קונפליקטים בחיים, מה לעשות?

  יהודה |
  הגב
 4. כשהמילים הראיות הנימוקים המקורות והפלפולים למיניהם נגמרים עוברים לידים זה מה שקורה היום בישיבות הליטאיות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. יתדהמן עתון מושחת ומגעיל
  תסתכלו מדלת המערכת שם ותראו איך הפקידות שם פרוצות
  רב הליטאים הם ערב רב וטוב מאוד שיאכלו אחד השני שיהיה בהצלחה לכולם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב