לאחר 24 שעות: הממשלה אישרה פה אחד את התקציב

לאחר לילה לבן של דיונים קדחתניים בממשלה, ולמרות מחלוקות קשות עם השרים ליצמן, דרעי ובנט, תקציב המדינה אושר פה אחד בממשלה.

לאחר לילה שלם של דיונים מרתונים שנמשכו עד לשעות הבוקר, הממשלה אישרה את תקציב המדינה פה אחד.

בניגוד לתחזיות האוצר, במהלך הלילה (שישי)   התעוררו קשיים רבים עם השרים שהביעו התנגדות לתקציב. חילוקי דעות נרשמו בעיקר עם שר החינוך נפתלי בנט, שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יעקב ליצמן.

חלק מהשרים קיבלו תוספות במיליארדי שקלים.

דבר נוסף שעזר לקדם את ההסכמה שהושגה לבסוף היה הסעיף שיאפשר תחרות בבזק, מה שאיפשר את הסכמתו של השר צחי הנגבי.

על פי התקציב החדש החל ב-1 בינואר ישלמו בעלי דירות שלהם שלוש דירות ויותר מס חדש – מס ריבוי נכסים, בשיעור של 1% מערך הדירה. המס ישולם על כל דירה מהדירה השלישית ומעלה,

על פי דיווח של הארץ, תקציב התרבות יגדל בשנתיים הקרובות ב-455 מיליון שקל, ותקציב משרד המדע בכ-200 מיליון שקל. תקציב משרד הרווחה יגדל ב-2017 ב-400 מיליון שקל וב-2017

תקציב משרד האנרגיה יגדל בכל אחת מהשנתיים הקרובות ב-140 מיליון שקל וכי משרד האנרגיה יקבל בנוסף תוספת ייעודית של 360 מיליון שקל לשיפור ופריסת תשתיות הגז הטבעי

השר בנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "תקציב החינוך יגדל ב-4.7 מיליארד שקלים, מנענו פיטורי מורים והבאנו אנגלית, מתמטיקה, חינוך מיוחד, עוד הקטנת כיתות ויישום ביטון".

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אתמול כי בכוונתו להתנגד להצעת התקציב שתובא לאישור הממשלה מאוחר יותר. "הפערים עם משרד האוצר גדולים מאוד", אמר ליצמן.

ליצמן דרש תוספת למיטות אשפוז ושיפור המערך הגריאטרי לקשישים, התמודדות עם המשבר בתקציב קופות החולים, הצורך לתת מענה לבתי החולים הציבוריים כדי למנוע את קריסתם, הצורך לתת מענה למשבר החריף בפסיכיאטריה ותוספת תקנים לרופאים מתמחים.

ליצמן טען כי מחויבותו לציבור החולים מחייבת אותו לפעול לפי צו מצפונו והוא לא ייתן ידו לתקציב שאינו נותן מענה לצרכים הדחופים של המערכת. לדבריו: "העומסים בחדרי המיון והמחלקות, התורים לניתוחים ולרופאים מומחים חייבים לקבל מענה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.