לימודי ליב"ה לחרדים – דעה

האם לא הגיע הזמו שיהיה שינוי במערכת החינוך?

בנט הביא משו חדש "בשורה" אנחנו נשנה את עולם החינוך החרדי ונלמד אותו לימודי ליב"ה. אני לא רוצה להכנס לתככים בפולטיקה "החדשה" שהביאו וכו' אבל עדיין יש חוויות שאני עובר במהלך עבודתי. ואני שואל את עצמי בכל פעם על בעיות הליב"ה בציבור שלנו.

הטלפונים לא מפסיקים לצלצל למשרדי "עבודות לחרדים" הם מתקשרים אליי כמוצא האחרון שלהם. הנה אנחנו נרים טלפון ומייד בעז"ה נמצא עבודה. (נכון יש מקרים שיש אנשים שמוצאים עבודה מייד אבל הם בודדים) אבל אז כשהשאלות עולות מה הניסיון שיש לך בתעסוקה? מה למדת? אתה יודע אנגלית? כאן השאלות נהפכות להיות ממש קשות, הם מצד אחד ממש רוצים לעבוד כבר מחר אומרים לי אני פנוי ו"מוכן ומזומן" להתחיל לעבוד, אבל אז כשיש משרות שאני מציע להם שדורשים קצת ידע, זה מתחיל להיות עצוב. תקשיב הוא אומר לי אני אומנם לא למדתי אנגלית,ואין לי תואר/הכשרה מקצועית. אבל יש לי ידיים טובות ואני מבין את "הענינים" מהר מאוד. מה שתיתן לי אני יצליח לעשות.. בשאלה סתמית של האם אתה מעוניין ללמוד משהו התשובה בד"כ אומרת שאין לי מושג מה ללמוד לא מבין במה אני טוב ומה מתאים לי. כמו בשאלה איזה סוג משרה אתה רוצה לעבוד? גם כאן התשובה חוזרת על עצמה רבות. מה שתביא אני לוקח.. זה עצוב. זה עצוב כי יש כ"כ הרבה אנשים עם כשרונות מקצועיים אבל מכיוון שיש להם ממש חסם רציני של בגרות,שלא לדבר על תואר או הכשרה מקצועית.(למרות שהיום לומדים אלפים מקצועות מבוקשים) הם פשוט לא מצליחים להכנס לעולם העבודה.

נחזור לבנט, נכון הוא רוצה לגרוף הצלחה פוליטית בכל מה שקשרו לחרדים.
אבל האם אנחנו לא צריכים לשאול את עצמנו אולי טעינו? אולי אנחנו צריכים לשנות משהו? אולי עצם זה שאנחנו במו ידינו קוטעים את עתיד ילדינו בתחום המקצועי,והתעסוקתי בזה שלא נותנים שום בסיס מינמלי להיכנס לשוק התעסוקה. ונכון החינוך שלנו מצויין מבחינת ערכים,תורה,ודרך ארץ. אבל רגע מה עם הבסיס שהשוק דורש לכניסה לעולם העבודה ? האם לא הגיע הזמן לתת מענה גם לזה?

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אני חושבת שיש לך ריגשי נחיתות גדולים ואתה לא מכיר בערך עצמך או חבריך. חסר מקצועות קודש כגון סופר סת"ם מוהל משגיח כשרות מלמד מגיד שיעור רב טוען רבני וכו? האם הצעת פעם לאחינו החילוניים ללמוד מקצועות אילו? מעניין מה היגיבו ? אולי הגיבו שהם לא יודעים לקרוא ולכתוב כתב רש"י .בטח יגידו שהם לא מבינים ארמית .בטח יגידו שהם לא יודעים הלכות ויהדות על בוריה ועוד כהנה וכהנה תירוצים שונים האם זה לא מעליב ולא מבייש אותנו כעם הספר כיהודים? שהם לא מתמצאים כלל במקצועות הקודש וידיעותיהם בתורה מועטות או אפסיות ?אולי הגיע הזמן שהם ילמדו את מקצועות הקודש ואנחנו לא נרגיש נחיתיים אם אנחנו לא יודעים אנגלית מי אמר שצריך לדעת אנגלית? ואולי אני מעדיף יידיש או שפה אחרת מדוברת כגון ערבית גרמנית צרפתית? האם דורשים מכל אזרחי העולם לדעת אנגלית? יש מקומות בעולם שהאנשים בכוונה לא עונים ומדברים באנגלית .רק על אנגלית עומד העולם? יש הרבה מקצועות שאפשר ללמוד בלי לדעת אנגלית כלל .ופחות לרדוף אחרי החרדים. אם אתה באופן אישי לא מרוצה מחייך אתה יכול לעשות שינוי כמו רבים אחרים שלא מרוצים מחייהם בכל המגזרים אבל לנו טוב ברוך ה' בדרכינו וילדינו מאושרים מעל ומעבר למה שאתם חושבים .חסר עבודות אצל המיגזר החרדי? יש בשפע פשוט צריך להתפלל על כל דבר על זווג ילדים וגם על פרנסה מה לעשות? אפשר גם להיות מוכר בחנות לפתוח עסק של מכירת תשמישי קדושה וכו' מה הבעיה?

    סיגלית |
    הגב