טיפים ועצות שיעזרו לכם לעבור הצום בקלות – חובה

צום ט' באב, נופל בתקופה החמה ביותר בשנה, על מנת למנוע התייבשות וכאבי ראש יש להתכונן אליו בהתאם.

צום ט' באב, נופל בתקופה החמה ביותר בשנה, על מנת למנוע התייבשות וכאבי ראש יש להתכונן אליו בהתאם.

ביממה שלפני הצום:

 • יש לשתות מים בכמות רבה, עוד ביום שלפני הצום. שתית הנוזלים המרובה, משפרת את שמירת הנוזלים ומונעת התייבשות, ביום הצום.
 • שתיית מים היא המומלצת ביותר. בכל מקרה, לא מומלץ לשתות קפה, תה וקולה המכילים חומרים שגורמים לזירוז וליציאת הנוזלים מהגוף.
 • במשך היום ובעיקר בארוחה המפסקת מומלץ לאכול פחמימות מורכבות כדוגמת פסטה, אורז מלא, כוסמת, קטניות ו/או בטטה. פחמימות אלו מקטינות את הפרשת האינסולין ותחושת הרעב העלולה להופיע בעקבות ארוחות עתירות פחמימות פשוטות.
 • חשוב לכלול חלבון כלשהו ושומן בכמות מוגבלת בכל אחת מהארוחות.
 • מומלץ להימנע מאלכוהול.
 • יש להוסיף למזונות אלה מנת חלבון כמו גבינות, דגים או קטניות.
 • מומלץ שלא לאכול ביום זה מאכלים מלוחים או מתובלים מאוד, כי הם סופחים נוזלים ולכן יוסיפו לתחושת הצימאון.
 • את הארוחה המפסקת, כדאי לסיים כשעה לפני תחילת הצום, כדי לא לחוש תחושת כבדות.
 • מומלץ כחצי שעה לפני תחילת הצום לשתות שוב, ולאכול אשכול ענבים גדול, ו/או חתיכה גדולה של אבטיח. האבטיח מלא בסיבים ומים ולכן המים משתחררים רק לקראת אמצע הלילה ובכך מונעים התייבשות ועוזרים להקלת הצום.
 • במהלך הצום יש להימנע ככל האפשר מפעילות גופנית מאומצת וחשיפה לשמש.
 • ישנם כדורים הניתנים לקנייה בבית מרקחת, על בסיס טבעי, המכילים סיבי מזון שנותנים תחושת שובע (לא מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה).

לאחר הצום:

 • עם סיום הצום, יש להתחיל בשתייה איטית של מים, על מנת להמריץ בהדרגה את זרימת הדם כדאי לשתות קפה או תה.
 • אוכל: כדאי להתחיל בארוחה קלה ורק לאחר כשעתיים לאכול ארוחה המכילה חלבונים.

עדיף לאכול ארוחות קטנות ובהדרגה מאשר ארוחה אחת גדולה.

 • יש להרבות בנוזלים, על מנת להחזיר לגוף את הדרוש לו.

הנחיות מד"א: כך תעברו את הצום בשלום:

–         ארוחה מפסקת – בכדי להקל על הצום, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות שני ליטר של נוזלים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים במהלך הצום, להקפיד על שתייה מספקת טרם הצום ושהות באזורים מוצלים במהלך הצום. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

–         חולים וקשישים: מד"א ממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום. על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

–         נשים בהריון: מד"א אינו ממליץ לנשים הנמצאות בשליש האחרון להריון לצום. צום בכל שלב אחר של ההיריון אפשרי לאחר התייעצות עם הרופא המטפל.

–         פגיעת תפקוד כליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעיתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות בגוף האחרות. לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים, ממוזגים ומרווחים.

–         התייבשות: על פי תחזית מזג-האוויר, צפוי לשרור במהלך הצום עומס חום בינוני עד כבד בכל חלקי הארץ. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים. יש לשים לב במיוחד לילדים וקשישים במידה ושוררים תנאי חום כבד. בכל צורך רפואי יש להזעיק במהירות את מד"א בטלפון החירום – 101. במד״א מבקשים מהציבור לשמור על קשר עם בני משפחה מבוגרים על מנת לוודא שהם מרגישים בטוב לאורך הצום.

 

–         יציאת הצום – מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מדי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

 

מנהל אגף הרפואה במד"א, ד"ר רפי סטרוגו: "צום ט' באב מתקיים בתקופה החמה ביותר בשנה. על כן אני ממליץ לכל הצמים להקפיד על שתיה מרובה טרם כניסת הצום, לשהות במקומות מוצלים וממוזגים במהלך הצום, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובמקרה של סחרחורות או חשש מהתייבשות יש לשתות ולהפסיק לצום".

 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "מדי שנה, מעניקים צוותי מד"א טיפול מהיר ואיכותי לעשרות הנפגעים כתוצאה מפגעי החום הכבד במהלך הצום. אני ממליץ לציבור להקפיד על שתייה מספקת טרם ייכנס הצום, להימנע מכל פעילות פיזית מאומצת במהלך הצום ולהימצא במרחבים ממוזגים על מנת לצמצם את פגיעות החום האפשריות. אני מזכיר לציבור לחייג למוקד מד"א 101 בכל צורך רפואי שהוא. מד"א יעמוד לשירות הציבור, כבכל יום אחר בשנה, ויטפל בכל קריאה שתגיע אליו".

ו"כל המתאבל על ירושלים, זוכה ורואה בבניינה".

צילום: פלאש 90

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יוכי איך עזר, הרי עוד לא נגמר הצום?
  אין מה להגיד, עזר לפני הצום בינתיים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. ואוו, קיבלת עשרות לייקים בפייסבוק, סימן שאוהבים את זה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב