ליפמן ויהודה גליק מחו מול משרדי הרבנות: "די להקצנה. די לזלזול בגרים"

כ-200 איש הפגינו הבוקר (רביעי) מול משרדי הרבנות הראשית בירושלים במחאה על "ההקצנה ברבנות הראשית והזלזול בגיורים" של רבנים מחו"ל ובגרים בכלל. חברי הכנסת ליפמן גליק ושרנסקי הגיעו למחות. צפו בתיעוד.

כ-200 איש הפגינו הבוקר (רביעי) מול משרדי הרבנות הראשית בירושלים במחאה על "ההקצנה ברבנות הראשית והזלזול בגיורים" של רבנים מחו"ל ובגרים בכלל", כהגדרתם.

המפגינים הניפו שלטים וקראו לרבנות לחדול מתפישתה הקיצונית ולקבל מתגיירים אשר התגיירו על פי ההלכה ידי הרבנים האורתודוקסים מחו"ל. ההפגנה נערכה בעקבות הסערה האחרונה סביב החלטת בית הדין האזורי בפתח תקווה שלא להכיר בגיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין (84), רב קהילת "ישורון" בניו יורק ומהרבנים האורתודוקסיים הבולטים בארה"ב. החלטה הנשענת על חוות דעת של מערך הגיור הממלכתי הכפוף מבחינה מקצועית-הלכתית לרבנות הראשית לישראל.

 

בהפגנה, אשר אורגנה על ידי ארגון 'עתים' ובוגרי בית הספר "רמ"ז" של הרב לוקשטיין, נשא דברים יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי ואמר "הרב לוקשטיין הוא דמות נערצת ורבת פעלים וזכויות. שמו הטוב הולך לפניו והוא אינו זקוק להגנתי. לפיכך לא עליו באתי להגן, אלא על שמה הטובה של מדינת ישראל. דווקא בתקופה זו שבה אנו נלחמים בדלגיטימציה, כאשר אויבינו מנסים לנתק את הקשר בין הצעירים היהודיים למדינת ישראל, מונחתת מכה קשה כזו על דמותה של מדינת ישראל בקרב הקהילות היהודיות ברחבי העולם. הסוכנות נאבקת לחזק את מעמדה של מדינת ישראל בתוך הקהילות ואנו מוחים על הפגיעה הבלתי נסבלת בקשר החיוני הזה בין המדינה לתפוצות, ובפרט לדור הצעיר שמחפש את המשמעות של ישראל לחייו."

 

בהפגנה נכחו גם חברי כנסת מכהנים וח"כים לשעבר מן הסיעות השונות. ח"כ יהודה גליק (ליכוד) שנכח בהפגנה קרא לרבנות הראשית שלא להיות מגזרית ולקבל את לכלל עם ישראל. "אני לא אוהב הפגנות ולא באתי להפגין נגד. הרב לוקשטיין הוא מגדולי הרבנים האורתודוקסים של ארצות הברית. פסילת גיורים מצטרפת לניסיון ההשתלטות המגזרית על מינויי הדיינים. אני רוצה לחזק את הרבנות הראשית ולדאוג שהיא תהיה רבנות-ראשית של כלל ישראל. אני קורא לרבנות הראשית: אל תהיו מגזריים. תהיו רבנות ראשית מקרבת שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום." היום אני אעלה את הנושא על סדר היום של הכנסת".

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), שנכח אף הוא בהפגנה אמר כי "ראיתי את נתן שרנסקי עומד עם המיקרופון בהפגנה של הבוקר ונזכרתי ב׳לט מי פיפל גו׳. גם מהרבנות הזו העם צריך להשתחרר. אני קורא לרבנות הראשית לחבר את העם בישראל ליהדות ואת יהדות התפוצות לישראל. הרב לוקשטיין, רב מחנך ידוע בקהילה האורתודוקסית בניו יורק, עשה לשם כך יותר מהרבנים הראשיים. מי שמעז להרים יד על גיוריו של הרב לוקשטיין פוגע במדינה ובעם ובסופו של דבר הם יישארו מנותקים מהעם."

 

ח"כ לשעבר דב ליפמן נכח אף הוא בהפגנה ואמר. "ידענו המון זמן שיש הקצנה ברבנות ושמרחיקים את יהדות העולם מהארץ. אבל עכשיו הם עברו קו אדום בזה שלא קבלו גיור מהרב לוקשטיין – רב מוכר וחשוב. זה חייב לעורר את כל המערכת – במיוחד הממשלה ושהדתיים וחרדים בממשלה יבינו שהם עוברים איסורי דאורייתא במה שהם עושים לענות את הגרים. לא נפסיק לפעול עד שיעשה מה שנכון. ציון במשפט תפדה ושבעה בצדקה."

 

הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת, נכח אף הוא באירוע ואמר כי "בתורה כתוב "ואהבהת את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים". הציווי הזה של אהבת את הגר" מופיע בתורה 36 פעמים. בקיצוניות שלה, הרבנות הראשית עוברת שוב ושוב על הציווי החשוב הזה."

 

 

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים אשר כאמור שותף לארגון ההפגנה ומוביל את העתירה אשר הוגשה כנגד פסילת גיוריו של הרב לוקשטיין, נשא דברים בהפגנה ואמר כי הקיצונות אשר דבקה ברבנות מרחיקה את עם ישראל מן היהדות. "אין סיבה הלכתית לפסול את הרב לוקשטיין. זה מקרה כואב ונקודתי שמשקף התנהלות לא תקינה של המערכת כולה ואנחנו רואים את זה בכל תחומי העיסוק של הרבנות. ההקצנה הזאת מביאה בסופו של דבר לריחוק של הרבנות מעם ומהיהדות. כולנו יוצאים מופסדים." עוד הוסיף הרב פרבר כי "אנחנו עושים מחאה כללית לא רק על הרב לוקשטיין… שבארה"ב סומכים עליו מקיר לקיר, אלא בגלל ששוב הסיפור של הגיור חוזר על עצמו. אנשים שמגיעים ארצה ורוצים להתחתן כאן מקבלים סטירת לחי, זה גורם לקרע בין מדינת ישראל ליהדות ארה"ב ואנחנו מוחים על זה…" ארגון עתים, בראשו עומר הרב פרבר, נמצא בשבועות האחרונים במרכז המאבק הציבורי להכרה בגיוריו של הרב לוקשטיין ועוסק רבות בשיפור שירותי הדת בישראל וביצירת חיבור מחודש בין החברה הישראלית לבין הממסד הדתי."

צילום: עזרא לנדאו 

 

גליק 5 גליק 8 גליק רבנות 2 גליק רבנות גליק גליק7 גליק 2 גליק 3

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מוטב ששני הבורים -העסקנים האלה לא יביעו דעה בנושאי תורה.

    יהודה שטיין |
    הגב