ליצמן חושף: "איש עסקים בכיר הציע לי ממשלה בראשות לפיד או הרצוג"

המשבר בקואליציה: ב'יהדות התורה' מדווחים על מגעים שהתנהלו מולם, דרעי הצהיר: "אנחנו לא גלגל חמישי". סיקור מיוחד

הסערה במערכת הפוליטית בכלל ובקואליציה בפרט הולכת ומתעצמת, מה שמקדם כנראה את תאריך הבחירות הבאות.

ח"כ יעקב ליצמן אמר בפתח דיון חוק מע"מ אפס בועדת הכספים: "לפני חודש וחצי איש עסקים בכיר ואיש פוליטי בכיר הציעו לי ממשלה בראשות לפיד או הרצוג". איילת שקד אמרה לו בתגובה: "אז אתה יכול להכריע מי יהיה ראש ממשלה".

ביהדות התורה מדווחים על מגעים שהיו איתם בעת אחרונה בניסיון להקים ממשלה חלופית. חברי הכנסת גפני וליצמן טענו כי קיבלו הצעות להקמת ממשלה חלופית בחודש האחרון גם בראשות לפיד וגם בראשות יו"ר העבודה הרצוג, אולם לדבריהם דחו את שתי ההצעות. מנגד, אמר יו"ר שס, אריה דרעי כי איש לא פנה אליו בהצעה להצטרף לממשלה חלופית והדגיש כי "אנחנו לא גלגל חמישי".

במידה רבה, המפתח להקמת קואליציה חלופית נתון כיום בידיו של אביגדור ליברמן. מנהיג ישראל ביתנו הטיל וטו על כניסת החרדים לממשלה, כמו גם על כניסת מרצ, ובכך בולם כל אפשרות להחלפת הרכב הקואליציה. ליברמן הבהיר שלא ישתף פעולה עם הניסיונות לשנות את ההרכב הקואליציוני כבר לפני יותר מחודש בטקס הרמת כוסית לשנה החדשה. "אנחנו בשום פנים ואופן לא נסכים לשום שינויים ולא נסכים להפוך את הקואליציה לגועליציה. לכן, לכל אלו שמדברים על שינוי, יש רק שינוי אחד – או הקואליציה הנוכחית או בחירות חדשות", אמר אז, וככל הידוע עמדתו בנושא לא השתנתה גם כיום.

שר הכלכלה נפתלי בנט שולח מסר מאיים לגבי שלמות הממשלה, במידה וחוק הלאום לא יעבור. בנאום בכנס המוסד לבטיחות ולגהות, אמר השר: " כשנכנסנו לממשלה חתמנו שמעבירים את חוק הלאום, בלי שנקבע את המעמד של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, יבואו עוד כמה שנים לבג"צ ויבקשו להחיל את חוק השבות גם על מי שאינו יהודי, בג"צ יקבל את זה כי מעולם לא קבענו בחוק אחרת".

"אתמול אמרתי דבר מאד ברור", הוסיף בנט, "חתמנו על הסכם, עליו כולם חתומים. אני מצפה מכולם לקיים את ההתחייבות. אתמול נעשה מעשה חד צדדי ולא מקובל, הפעולה שנקטתי כבר פעלה ולהערכתי ביום ראשון חוק הלאום יעבור.אם החוק לא יעבור אין לנו קואליציה. הכל יתפרק. קיום הסכמים זה ערך חשוב ואני אעמוד על זה".

השר ישראל כץ מ'הליכוד' אמר הבוקר כי אם הקואליציה לא תתגבר על מכשולי התקציב, יתקיימו הבחירות בתוך כמה חודשים. כץ הוסיף כי בחירות מוקדמות יהיו טובות לליכוד אבל לא בהכרח למדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן היום את בכירי סיעתו לדיון חירום בעקבות המשבר הקואליציוני המתמשך. הדיון היה אמור להתקיים היום בשעה 14:00 בלשכת ראש הממשלה. בדיון היו צפויים לעלות כל התרחישים הפוליטיים שעומדים על הפרק, לרבות הקדמת הבחירות. אולם ברגע האחרון הודיע נתניהו על ביטול הדיון. הסיבה? השעות הקרובות יגידו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.