ויתור על קצבאות בתמורה לתכנית חיסכון

משבר התקציב: ליצמן אמור לבקש הערב את אישור מועצג"ת להצעת האוצר למתן תחליף לקצבאות הילדים.

חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל התכנסו ביום שני שעבר כדי לדון במשבר שנוצר בין ראש הממשלה והאוצר לסיעות החרדיות על רקע רצונו של האוצר לקצץ בסיכומים סביב תקציב עולם התורה וקצבאות הילדים, המועצה הנחתה את חברי אגודת ישראל להצביע בעד התקציב רק אם יתמלאו כל ההתחייבויות כלפי יהדות התורה.

כעת באוצר הנחיתו הצעה חדשה לפתחו של יו"ר 'יהדות התורה' ח"כ יעקב ליצמן: בימים האחרונים גיבשו במשרד האוצר תוכנית חליפית אותה הגישו לליצמן במקום העלאת קצבאות הילדים. אחד הצעדים המרכזיים בחבילה הזו הוא חיסכון לילדים שייפתח בגיל 18, שיחליף במידה מסוימת את קצבאות הילדים. כך דווח ב'כלכליסט'.

צילום: משה גולדשטיין
צילום: משה גולדשטיין

עיקר הבעיה היא העלות הגבוהה של העלאת קצבאות הילדים בשנה הבאה לרמתן ב-2012 לפני הקיצוץ של לפיד וחלוקת מענק פיצוי רטרואקטיבי עבור חלק משנת 2015. עלות המהלך הזה נאמדת ב-3.6 מיליארד שקל. לכן במשרד האוצר הציעו בתחילה לליצמן לפרוס את המהלך על פני שנתיים, אולם ליצמן סירב.

כאמור, ע"פ הדיווח מציעים לליצמן באגף התקציבים להקים חסכונות לילדים עד גיל 18, במקום העלאת הקצבאות, ליצמן אמור לבקש הערב את אישור מועצת גדולי התורה לחבילה הכוללת שהוצעה בידי האוצר ולהיפגש שוב עם אנשי האוצר מחר.

בשבוע שעבר ניסו ראשי המפלגות החרדיות, השר דרעי, סגן השר ליצמן ויו"ר ועדת הכספים גפני לשכנע את נתניהו לחזור בו מהחלטתו מביטול הקצבאות שסוכמו בהסכמים הקואליציוניים. הפגישה לא השיגה את מטרתה, ובשבוע שעבר התכנסה מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' לדון בסוגיה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.