ליצמן: לא יגייסו אותנו בכוח – הפורום לשויון בנטל: החרדים שיחקו אותה – נחזור לרחובות

בעקבות הצגת מסקנות ועדת פרי  מתקבלות תגובות שונות במערכת הפוליטית,  חבר הכנסת יעקב  ליצמן מיהדות התורה כינה היום את הצעת החוק של הוועדה "מנותקת מהמציאות" – היא פוגעת  בחרדים, והבהיר כי התכנית לא תצא אל הפועל.

"חוק הגיוס מנותקת מהמציאות ולא תצא לפועל כמובן. כל מי שמדבר על הגבלת לומדי תורה, קביעת יעד לעילויים ומכסות – מגלה בורות בתחום הרגיש והמורכב כל כך, וגם התנשאות ופטרונות", אמר ליצמן.

 "ערך לימוד התורה אינו נדרש להוכחה או לאישור מאף גורם. בכל הדורות שמרנו על לומדי התורה, וגם היום לא יהיה מצב בו אדם שירצה ללמוד תורה בישראל ימצא עצמו בכלא או בקנסות".

ליצמן התייחס בדבריו לכך שלא הייתה נציגות  חרדית ואמר: "הנציגות החרדית לא נטלה חלק בדיוני ועדת השוויון בנטל, בשל המגמה הברורה של ממשלת לפיד-בנט בראשות נתניהו, לפגוע בלומדי התורה, להצר צעדיהם של ציבור ענק ומרכזי של שומרי מצוות, במסווה לדאגה לשוויון בנטל".

ח״כ מאיר פרוש,  אמר בתגובה על טיוטת החוק של ועדת פרי; ״מי שחושב שעל ידי סנקציות כאלה או אחרות ניתן לכפות גיוס על לומדי תורה, שוכח שהעם היהודי עמד בגאון לשמור על המסורת לאורך כל ההיסטוריה. גם מול ניסיונות קשים הוא עמד בגבורה.

"עם ישראל היהודי, שממשיך במסורת  מעל שלושת אלפים שנה, מאז הר סיני, מאמין בקיומינו בזכות לימוד התורה והמצוות".

פרוש מוסיף ואומר : מפליא אותי מאוד, מדוע איני מקבל מסקנות של  וועדות שרים, אשר דנים מה הן הגורמים לכך, שמידי יום אנו שומעים על רצח, גניבות, פשע ועוד… מה שיהודי חרדי מתבייש לעלות על דל שפתיו. והאם אין צורך לשנות באופן בסיסי את החינוך שניתן בבתי הספר הממלכתיים.

 במטה הפורום לשוויון בנטל הגיבו בזעם למשמע הגשת  מסקנות הועדה ואמרו כי  הצעת החוק של ועדת פרי, מטיבה עם החרדים. ."החרדים יכולים לחייך לעצמם חיוך רחב – הם שיחקו אותה. יאיר לפיד עומד לעשות פספוס היסטורי. במקום להתחיל ולגייס חרדים, כפי שדרש בג"ץ, באופן מיידי, מדובר על שירות ערטילאי בעוד שלו שנים, כאשר כבר תהיה ממשלה אחרת, והחוק יהפוך לאות מתה",  הגיבו  בפורום לשוויון בנטל.

"איזו סיבה בעולם יש לדחות את היישום בשלוש שנים, חוץ מפחד מהתמודדות עם הבעיה האמיתית. אם מתווה לפיד יעבור, באופן מיידי יגדל אי השוויון בנטל, מכיוון שעשרות אלפי חרדים שהיו במעמד 'תורתו אומנותו' ייצאו לשוק העבודה ללא שעשו שום תרומה למדינה, ובכך יפגעו דרמתית במשרתים. אם אלו אכן מסקנות ועדת פרי, אנחנו חוזרים לרחובות ונזכיר ללפיד את מה שהוא עצמו אמר בהפגנות שלנו רק לפני שנה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.