ליצמן על אהדת הקהל: "לא השתניתי"

בראיון נרחב שהעניק שר הבריאות למגזין פורבס הוא מסכם שנה במשרד הבריאות, מדבר על האהדה בציבור והתכניות לעתיד {"לא יודע מאיפה זה בא"}

שר הבריאות יעקב ליצמן העניק ראיון חג נרחב למגזין פורבס, בתחילתו נשאל על האהדה הגדולה והחיבוק לו הוא זוכה מהקהל הישראלי: "אני לא יודע מאיפה זה בא", הוא אומר. "אני לא השתניתי. אני לא מפחד להגיד את דעתי, בין שזה פופולרי ובין שלא. פעלתי עם הקנאביס – זה היה פופולרי בכיוון אחד, ויכול להיות שיש כיוונים שבהם זה פחות פופולרי".

כשהוא אומר שיש לו הרבה על הצלחת, השר ליצמן לא חוטא למציאות. כבר בתחילת השנה הוא הכריז על רפורמה באחד התחומים החזקים ביותר כיום בתחום המחקר והפיתוח הרפואי בישראל – הקנאביס. "הגעתי לזה כי הבג"ץ ביקש שאכנס לזה", הוא אומר, ומתכוון לעתירה שהגיש שולחן מגדלי הקנאביס בישראל כנגד כוונת משרד הבריאות, בתקופת הגלות של ליצמן בספסלי האופוזיציה, להפריט את הענף כולו ולהעניק לחברת שראל בלעדיות בטיפול בו.

"הפעם הראשונה שראיתי קנאביס בחיים שלי היתה כאן, על השולחן הזה, לפני ארבעה חודשים. למחרת היה לי דיון בוועדת הסמים של הכנסת, אז אמרתי – בואו תראו לי מה זה קנאביס בכלל. היו לי על השולחן הזה 40 סוגי קנאביס: טיפות, וכדורים ועישון ומה שאתה לא רוצה".

צילום: פלאש 90  עיבוד:  קוקר
צילום: פלאש 90 עיבוד: קוקר

ולאן אתה רואה את התחום הולך?

"מצד אחד, הזליגה מהמגדלים החוצה, זה נורא ואיום. אנשים שלא צריכים לקבל, מקבלים. זה משפיע, זה כמו סם לכל דבר. בית, מי שצריך לקבל עבר גיהינום לא מכובד, וחיכה, ורץ, כי לא היו מספיק רופאים שמורשים להוציא מרשם".

גם היום יש רק 36 רופאים כאלו.

"אנחנו הולכים להוסיף 100 רופאים, ממקצועות שונים, שרק הם הולכים לאשר קנאביס, והם יעברו הדרכה מיוחדת. אנחנו הולכים גם להפסיק את קבלת הקנאביס מהמגדלים – אין יותר. רק דרך בית המרקחת, כמו תרופה. כמו שלבית מרקחת ישנם כל הסמים האחרים לרפואה".

גם מגדלים יש היום רק תשעה.

"כן, אבל את זה יכול להיות שלא נגביל, כי זה תוכן הבג"ץ".

כלומר?

"אם מישהו ירצה לגדל, הוא יגדל, בתנאי שהוא לא יוכל להוציא את זה לאף אחד, חוץ מאשר ישר לבית המרקחת, ואנחנו נפקח על זה. זו הדרך. וכשמוסיפים רופאים, והחולה מקבל את זה בבית מרקחת, אז אנחנו מקלים ועושים רגולציה לכל הנושא".

מתי אתם מתכוונים להשיק אותה?

"כשנגמור תיקונים. זה לא רחוק. ייקח חודש־חודשיים, לדעתי".

התוכנית מתכוונת לפצל גם בין שלבי הייצור השונים.

"זה מה שאני אומר, בגלל הזליגה. אני רוצה להחמיר עם הזליגה".

זה עשוי לפגוע במחיר, להעלות אותו.

"לא, אנחנו נפקח על המחירים. אני לא יודע איזה מספר, אבל ברור שהם לא יכולים לקחת יותר. אם זה בית מרקחת, אז אני יכול לפקח".

F151013HP21

במבט כלכלי רחב יותר – ייצוא? בעבר התנגדת לכך מאוד.

"כי אני לא חושב שזה כבוד גדול למדינה לייצא קנאביס. אני חושב על קנאביס כעל סם. אבל – מי שצריך, צריך".

וייצוא של תרופות מבוססות קנאביס?

"תן לנו לעבור את כל התהליך כאן, לראות שזה עובד מסודר, שהציבור מרוצה והכל הולך לפי תהליך רגיל של תרופות בבית מרקחת, ואז נשקול את זה שוב. כרגע אין סיבה".

"היום אני חוזר בתשובה"

גם בתחום ביטוחי הבריאות מתוכננות מספר רפורמות לטווח הזמן הקרוב. בתחום הסיעוד למשל, השר מוכן לשים את כל כובד משקלו הפוליטי על תוכניתו להקים מערך לביטוח סיעודי ממלכתי, והוא מתנגד אגב כך באופן ברור לרפורמה שמתכננת בתחום דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח באגף שוק ההון במשרד האוצר. לפי תוכניתה של סלינגר, קופות החולים תידרשנה להציג פוליסה אחידה של ביטוח סיעודי.

"אני מחכה לעשות את חוק הסיעוד הממלכתי, ויש לי הסכם קואליציוני, שלפיו זה אמור להתחיל ב־1 בינואר 2017. אני מתכוון לעמוד על זה על קוצו של יוד, עד כדי משבר קואליציוני, אם זה לא יבוצע. זה ההסכם, אני עומד מאחורי זה וזה חייב להיות", אומר השר.

"יש תוכנית שלמה שהגשנו לאוצר בזמנו. היום יש מצב שמישהו, אם אין לו מספיק כסף, אז יורדים לכיס של הילדים – למה? לדעתי, זה שוד. למה לוקחים כסף מהילדים, ההורים? את זה צריך לתקן. יש לי תוכנית. אני בעד להעלות חצי אחוז במס הבריאות רק למטרת סיעוד. זה הרבה יותר זול ממה שאנשים משלמים בפרטי. שם זה מאות שקלים".

השר מעריך שהיוזמה שלו תעלה לציבור הרחב הרבה פחות, ותאפשר לכלל האוכלוסייה ליהנות מביטוח סיעודי. "מי שמרוויח 10,000 שקל, ייצא לו, נדמה לי, 60 שקל בחודש".

ליצמן

איך אתם מסייעים לאנשי האוצר להגדיר את התנאים האחידים שהרפורמות שלהם מדברות עליהם?

"אני בעד חוק הסיעוד הממלכתי, ואין לי שום עניין להיכנס לכל ההרפתקאות של אגף ביטוחים באוצר".

מה בנוגע לביטוחי הבריאות המשלימים, השב"נים?

"בנושא הזה אני מדבר על תרופות מצילות חיים. אני מנהל משא ומתן וקמפיין חזק, ואני בטוח שאקבל את זה".

כשהיית בוועדת הכספים, הוצאת את התרופות הללו מחוץ לשב"ן.

"כשהייתי באופוזיציה והייתי חבר בוועדת כספים, היתה שנה אחת שבכלל לא היה סל בריאות ועשינו פיליבסטר – אז הסכימו לתת את הסל בתנאי שנוותר על המצילות חיים. אני, חיים אורון והנשיא ריבלין (בהיותו ח"כ י.ה) הסכמנו להוסיף את השב"ן תמורת זה – היום אני חוזר בתשובה".

תרופות אימונותרפיות – גם הן טרנד היום. אבל השנה ראינו שהקיטרודה יצאה מסל הבריאות ובמקומה נכנסה אופדיבו, למה?

"זו הסיבה שאני בעד להגדיל את התרופות המצילות חיים בסל וזו אחת מהן. אני לא יודע את השמות, כי מעולם לא התערבתי בנוגע לאיזה תרופות ייכנסו. לדעתי, זה אסור לשר. לא כולם נהגו ככה – היו שרות, או שרים, שהתערבו והודיעו שהם רוצים X או Y. אני לא. לדעתי, זה לא פייר. יש ועדת סל, ואנשיה צריכים להכריע. אבל עצם הדבר שהשנה היו שני מיליארד וחצי שקל בקשות לסל, ובסופו של דבר, רק 300 מיליון קיבלו מענה – זה סימן ש־2.2 מיליארד שקל נותרו בלי מענה. זה סימן שיש בעיה. בסופו של דבר, הסל יגדל. למה? כי השנה יש 2.2 מיליארד שקל שנשארו בחוץ. אז בשנה הבאה זה יהיה 2.4. אנחנו לא נוכל לעמוד בזה, והדרך לעמוד בזה תהיה דרך השב"ן. 80% מהאנשים יש להם שב"נים, אז למה לא? הגעתי להסכם עם הקופות שכדי לממן את התרופות האלה יוציאו כל מיני זוטות מהסל. אני מתחייב שלא תהיה עלייה במחיר".

F150615YS81

מה תעשו בנוגע לכך שמתוכנן תקציב דו־שנתי? משרד כמו שלכם צריך לעמוד בקצב הפיתוחים של הרפואה. איך תחזיקו מעמד שנתיים על אותו תקציב?

"אני חושב שהאוצר כיבד אותנו ועזר לנו הרבה השנה, בהרבה כסף. לא לכל דבר שבא בחוק ההסדרים הסכמתי, אבל ברגע שהתקבלה ההחלטה, אז אני מקבל את זה".

השר ליצמן, כך עושה רושם, יודע מה הוא רוצה. כשהאוצר "מכבד אותו" בתקצוב הולם, כפי שהוא מנסח זאת, הוא משתף פעולה ומחזיר כבוד. כשאותו האוצר מניח את המקלות שעתידים להיכנס בין גלגלי הרפורמות שהוא מתכנן – הוא לא מהסס לעמוד על הרגליים האחוריות. בסוף – אפשר להסכים איתו ואפשר גם שלא, אבל נראה שטובת מערכת הבריאות עומדת לנגד עיניו יותר מכל. או כפי שהוא היטיב לנסח זאת – "אין לי פריימריז".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.