ליצמן: תרופות מצילות חיים יכללו במסגרת השב"ן

במהלך דיון בוועדת הרווחה והבריאות של הכנסת בהצעה דחופה לסדר בנוגע לתרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות, הציע יוזם הדיון ח"כ אורי מקלב לשלב את התרופות במסגרת השב"ן של קופות החולים ● שר הבריאות הכריז כי מדובר ברעיון מבורך והוא יקדם הצעת חוק ממשלתית בנושא

במהלך דיון שקיימה הבוקר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בהצעה דחופה לסדר שיזם ח"כ  אורי מקלב (יהדות התורה) בנוגע לתרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות, הכריז שר הבריאות  יעקב ליצמן כי יפעל לשילוב במסגרת השב"ן תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות, ואף יקדם הצעת חוק ממשלתית בנושא.

"בסופו של תהליך, ועדת סל התרופות לא מאשרת תרופות רבות, חלקן מצילות ומאריכות חיים, וגם הוועדה מודה בכך שאלמלי שיקול התקציב הייתה מאשרת תרופות רבות נוספות", אמר ח"כ מקלב בדיון וציין כי "מבחינתו זה רק מחדד את המחויבות כלפי ציבור החולים שמונעים ממנו תרופות מצילות חיים. אלו לא תרופות ההומאופתיות או תרופות בלתי קונבנציונליות סודיות, אלא על תרופות קיימות, מוכחות מחקרית ומומלצות – אך שיקולי תקציב גורמים לכך שלחולה אחד יש את התרופה מצילת החיים ואילו לחולה שמאושפז לצידו אין כל תרופה. זה מותיר את הציבור בפני דילמות קשות והם מוכרים את כל מה שיש להם כדי לממן את התרופה. כיצד ייתכן שאב לא ייתן לבנו תרופה מצילת חיים ולהיפך? שיקול תקציבי שרירותי של האוצר הופך לשאלה של חיים ומוות".

מלכתחילה, הסביר ח"כ מקלב, הרצון היה לשלב תרופות מצילות חיים במסגרת סל הבריאות. כיוון שמשיקולים תקציבים הדבר לא נעשה ולנוכח העובדה כי רוב רובו של הציבור מבוטח כיום בביטוחים המשלימים של קופות החולים, הציע ח"כ מקלב במרכז הדיון לשלב תרופות מצילות ומאריכות חיים במסגרת זו – כך שמצד אחד מסגרת התקציב של ועדת הסל לא תיפרץ, ומאידך הציבור יוכל לקבל תרופות מצילות חיים.

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע בדיון כי הנושא חשוב וקרוב לליבו, והוא פועל לקדם את ההצעה שהועלתה ולהורות על שילוב תרופות מצילות חיים במסגרת השב"ן של קופות החולים. הצעה כזו תובא בקרוב לכנסת כהצעת חוק ממשלתית, ובמקביל יפעל משרד הבריאות לקבוע קריטריונים שיעניקו זכאות לתרופות מצילות חיים גם לאוכלוסיות חלשות שאינן מבוטחות בשירותי הבריאות המשלימים של קופות החולים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.