לכבוד חנוכה – נחשפו שרידי מבנה מהתקופה החשמונאית

"העיר החשמונאית שמוכרת לנו היטב מן התיאורים ההיסטוריים של יוסף בן מתתיהו, מקבלת לפתע ביטוי מוחשי", כך אומרים מנהלי החפירות באתר בירושלים שבו נחשפים שרידי הבניין מתקופת החשמונאים, "יוסף בן מתתיהו סיפר על ירושלים בימי החשמונאים, אבל רק עכשיו נחשפים שרידי בניין מתקופה זו של העיר".

בדבריהם הם מתייחסים לגילוי הראשוני שמתרחש בחודשים האחרונים, ובהם הולכים ונחשפים שרידי מבנה מרשים מהתקופה החשמונאית בחפירות שמנהלת רשות העתיקות בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים.

קירותיו הרחבים של המבנה (למעלה ממטר רוחב) בנויים אבני גיר מהוקצעות שהונחו בשיטת "ראשים ופתינים", שיטת בנייה האופיינית לתקופה החשמונאית.

בתוך המבנה, המתנשא לגובה של כ-4 מ' ואשר שטחו כ-64 מ"ר', התגלו כלי חרס רבים, אך היו אלה בעיקר המטבעות שהפתיעו את החוקרים: אלה, העידו שהמבנה הוקם בראשית המאה ה-2 לפנה"ס והמשיך אל תוך התקופה החשמונאית, כאשר במהלך תקופה זו, עבר שינויים מהותיים בתוכו.

ד"ר דורון בן עמי ויאנה צ'חנוביץ, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, אומרים על גילוי זה "חשיבותה של תגלית זו היא בעיקר לנוכח מיעוטם הבולט של בניני העיר החשמונאית של ירושלים במחקר הארכיאולוגי, וזאת למרות החפירות הרבות שנערכו בה עד כה.למעט שרידי ביצוריה של העיר, שהתגלו בחלקים שונים של ירושלים, כלי חרס וממצאים קטנים נוספים, עד כה לא נחשפו בנייני העיר עצמם, ותגלית זו מגשרת על פער מסוים ברצף ההתיישבותי של ירושלים. העיר החשמונאית שמוכרת לנו היטב מן התיאורים ההיסטוריים של יוסף בן מתתיהו, מקבלת לפתע ביטוי מוחשי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.