"לכל הדיעות בשיעור כזית מודדים לפי הנפח ולא המשקל"

הגר"ז כהן: "לכל הדיעות בשיעור כזית מודדים לפי הנפח ולא המשקל" * ומה דעת חכם שלום?

במעמד רב רושם ובהשתתפות גדולי תורה התכנסו עשרות רבנים לקראת יום הכיפורים ע"י ארגון "הידברות" ו"קו ההלכה" בנושא צום כיפור וההלכות הנוגעות לעניין הצום.

בכינוס נשאו דברים הגאון הרב זמיר כהן שליט"א ראש ישיבת "היכל מאיר" וראש ארגון "הידברות", הגאון רבי משה פנירי שליט"א ראש בית ההוראה "אפיקי מים", הגאון רבי יעקב שכנזי שליט"א, והגאון הרב ירון אשכנזי מפקח רוחני של קו ההלכה. וד"ר אלי שוסהיים.

גדולי התורה העבירו סקירה הלכתית בפני הרבנים המשיבים בנושא של מעוברות ומניקות ורפואה כללית.

את המשא המרכזי נשא הגר"ז כהן שליט"א בנושא בירור שיעור האכילה פחות פחות מכשיעור והאם הולכים לפי הנפח או לפי המשקל, בדבריו הוכיח שלכל הדיעות מודדים לפי נפח, ומה שנהגו אצל הפוסקים למדוד במשקל הוא על פי מה שכתב הרב המגיד שכך קל יותר לציבור, אבל אין זה אלא בדבר שנפחו ומשקלו שווה.
הגר"ז במהלך שיעורו הציג בפני הרבנים לחמניה והראה כיצד על ידי מעיכת לחמניה במשקל 30 גרם היא נעשית 30 סמ"ק. אולם ציין שלדעת מרן ראש הישיבה הגר"ש כהן שליט"א אין למדוד על ידי מיעוך אלא כל פת נמדדת כמו שהיא לפי נפחה הטבעי מלבד אווירים גדולים שיש בה, הגר"ז ציין כי את הדברים כתב מרן הגר"ש במכתב המופיע בתחילת ספרו כזית בזמננו.

מפקח הרוחני הרב ירון אשכנזי הודה לארגון הידברות והעומד בראשה על הסיוע וההירתמות לקו ההלכה.

במהלך הכנס קיבלו המוצי"ם את הספר כזית בזמננו של הגר"ז כהן העוסק בבירור שיעורי כזית וכביצה לענין מצה וברכה אחרונה ואת ספריו החדשים של ה"ג אשר שקאני שליט"א העוסקים בענייניו יורה דעה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.