למה הוא בוכה? כיצד תזהו את הסיבה לבכי התינוק

בכי התינוק משמש ככלי תקשורת עבורו בינו ובין סביבתו להודיע למטפלים בו שהוא זקוק למשהו. בתחילה קשה לפענח את בכי התינוק. התינוק לא מסוגל להגיד לנו מה הוא רוצה, אך בכיו אומר לנו שהוא זקוק למשהו – זו דרכו לתקשר.

הסיבות לבכיו מגוונות ורבות ובמשך הזמן למדים לפענח את רצונו או להבין שמשהו מציק לו ואת זה על ההורה לפענח. יכול להיות שקר לו או שחם לו, או שהוא רעב, או זקוק רק שנחזיקו על הידיים. אולי הוא סובל מכאב בטן ואולי מעצירות.

האפשרויות הן רבות, ומה שנותר לנו זה לנסות. ברגע שנוכל ונצליח לספק את רצונו, יפסק הבכי. אל תמעיטו בערככם משום שאינכם יודעים מיד מה לעשות עם הבכי, כל תינוק שונה מתינוק אחר, גם בין אחים. הורים לילד ראשון מיד נלחצים ונהיים מתוסכלים כשהם לא מבינים ולא מסוגלים להפסיק את בכיו של התינוק, לעומתם הורים לילד שני מרגישים יותר בטחון ופחות לחוצים בניסיון להרגיע את התינוק.

התינוק בדרך כלל רגוע כאשר הוא נמצא בזרועותיו של מישהו, ולכן פתרון מיידי הינו להרים את התינוק ולהחזיקו, זה כבר ירגיעו. אך אם הוא גם רעב, שזו סיבה נפוצה למדי אצל תינוקות, הבעיה קלה לפתרון, פשוט להציע לו לאכול. תינוק רעב רצוי להאכיל לפני שמחליפים לו חיתול, ורק לאחר שנרגע מהרגשת הרעב, להחליף לו חיתול. אם תתייחסו לרצונותיו, ותקשיבו לו, יפחתו מצבי הבכי.

מעבר לצרכיו הביולוגיים של התינוק שהבכי מהווה דרך להעברת מסר לגביהם, בכי התינוק ועוצמתו תלויים גם באופי התינוק.

COLIC

תופעת הקוליק משמעותה תינוקות עם בכי מוגזם ומתמשך יותר מהממוצע לתינוקות בגילם. כאשר התינוק בוכה, יש הבדל בעוצמת הבכי, תדירות הבכי, ואופן הבכי.

כ 10-20 אחוז מהתינוקות סובלים מ-Colic בחודשים הראשונים לחייהם. קיימת השערה שבעיית הבכי המוגזם יכולה להיות קשורה לגורמים פנימיים אצל התינוק כגון אלרגיה לחלב, אולם גם לאופי הבסיסי של התינוק.

אין אופן האכלת התינוק בבקבוק או בהנקה כל השפעה על תינוקות בעלי נטייה לבכי מוגזם.

טמפרמנט התינוק

לתינוקות שונים יש סוגי התנהגות שונים. מחקרים הראו שיש ממדים רבים להבעה הרגשית של התינוק למגוון של גירויים, ממדים אלו כוללים: רמת פעילות, קצביות, ריכוז לעומת חוסר ריכוז, התייחסות לגירויים חדשים, תגובה לסביבה ועוצמתה, מצב הרוח (רגוע, עצבני, וכו'), ועוד.

על פי ההבעה הרגשית של הילד ניתן לסווגו לאחת מחמש קטגוריות התנהגותיות עיקריות:

1. קל: מקיים בדרך כלל סדר יום ביולוגי קבוע (אוכל, שינה, צרכים), נהנה ממצב רוח טוב, אוהב אוכל חדש, מחייך לאנשים חדשים
2. קל – בינוני
3. איטיים בהסתגלותם
4. בינוני – קשה
5. קשה: נתון לעתים למצבי רוח, מרבה לבכות, נראה עצוב ובלתי מרוצה, סדר יום ביולוגי לא סדיר, מתקשה להסתגל למצבים חדשים.

40 אחוז מהילדים מוגדרים כקלים ונוחים, 10 אחוז כילדים קשים, והשאר ברמות הביניים.

חוסר התאמה בין טמפרמנט התינוק והציפיות של ההורה לגבי התנהגות התינוק גורמים למתח ביחסים של ההורה לתינוק. ההורים יכולים להיות מושפעים מהתנהגות התינוק בצורות הבאות: עייפות יתר, דיכאון, אפטיות, הרגשת חוסר אונים, האשמה עצמית, וכעס כלפי התינוק.

הורה המודע לכך שקיימים סוגים שונים של טמפרמנט אצל תינוקות, וסיבת הבכי לא ברורה, יכול להגיב לתינוק בהתאם. לדוגמא: על ידי נשיאת התינוק, השמעת מוסיקה מרגיעה, נענוע התינוק, ושימוש במוצץ או אצבע. רצוי להימנע מגירוי יתר והאכלת יתר אצל תינוקות אלה. הילדים מחולקים ומאופיינים באופי שונה. ויש כאלה שקשה להם להסתגל לחדש, וכל דבר כרוך אצלם במאמץ רב, וזה קשור למערכת ויסות החושים.

יש ילדים שהמערכת לא עובדת בהרמוניה וזה גורם לכך שהילד אינו מסוגל לפעול בסביבתו באופן מספק והוא מתקשה לפתח אמון בעצמו ובסביבתו. כל התנסות חדשה אינה מהווה אתגר והנאה אלא מקור לקושי. בילדים מקבוצה זו ניתן לראות רגישות יתר למגע, לרעש, לתנועה ולכאב וגם רגישות לטעם וריח. סימנים אלה יכולים להצביע על בעיות הסתגלות למצבים חדשים או סביבה חדשה וגם על בעיות אכילה ושינה. אם נכריח ילדים אלה להתמודד עם שינויים בקצב שלנו זה לא יפתור דבר. צריך לזרום איתם ולהבין אותם.

בחודשים הבאים יחולו שינויים וגם תינוקות קשים יהפכו קלים יותר. תרגישו שיש בידיכם לעזור ואתם מסוגלים להבין טוב יותר את התינוק. קיימים מקרים שבהם לוקח יותר ממספר חודשים עד לשיפור, אבל השיפור מגיע בסופו של דבר. ישנם דרכים לטפל בבעיות מעין אלה על ידי טיפול בריפוי בעיסוק ויעוץ להורים וגם עריכת שינויים סביבתיים בכדי להקל על הילד ולשם כך יש לבקש הפניה מרופא הילדים למכון להתפתחות הילד.

ישנם תינוקות הנרגעים כמעט אך ורק כשאוחזים אותם בידיים. תינוקות אלו לעיתים מתישים את ההורים, שכן הם יכולים לרצות להיות על הידיים במשך שעות ברציפות. לגבי תינוקות אלו אפשר לנסות לעטוף את התינוק בשמיכה דקה, לאסוף את ידיו ולעטוף את גופו בצורה כזו שהוא אסוף, הוא ירגיש מעין חיבוק, וגם חום ובטחון כפי שהוא מרגיש בזרועותיכם ובצורה זו אפשר להחזירו לעריסה או למיטה כשהוא שוכב על צדו. ניתן גם לשאת אותו במנשא במשך היום.

הרגעת תינוק בוכה ע"י מוצץ או אצבע

רוב התינוקות אוהבים את השימוש במוצץ או אצבע. מציצה היא צורך שלהם וזה מרגיע אותם. תינוקות יונקים לעיתים, משתמשים בהנקה כמוצץ ולא על מנת לאכול.

מותר לתת לתינוק מוצץ ולא צריך לדאוג לזמן שהוא יצטרך להיגמל ממנו. השתדלו להציע את המוצץ רק לשינה, ולא בשעות הערנות, כדי שלא יפתח תלות מוחלטת במוצץ כל היום.

קיימים סוגים שונים ומגוונים של מוצצים בשוק – כל תינוק אוהב סוג אחר, הציעו לו מה שהוא מעדיף, אין חשיבות לאיזה סוג מוצץ הוא יתרגל.

תינוקות יונקים, בדרך כלל אוהבים מוצץ גומי עגול, הם רכים ונעימים, אך רצוי להמתין עם הצגת המוצץ לתינוק יונק עד אשר מרגישים שהוא יונק נכון ובאיכות טובה על מנת למנוע בלבול. תינוקות שאוכלים מבקבוק, יאהבו בדרך כלל מוצץ שדומה למוצץ שבפטמת הבקבוק.

יש לשפוך מים רותחים על המוצץ בפעם הראשונה לפני השימוש, אל תנקו את המוצץ שנפל באמצעות הפה שלכם. בפה שלכם יש יותר חיידקים מאשר על הרצפה. תמיד רצוי לשטוף את המוצץ במים.

כאבי בטן שנובעים מגזים

תינוקות מתחילים לסבול מגזים כ 10 ימים עד שבועיים לאחר הלידה. לא כל התינוקות סובלים מגזים. סימפטומים המאפיינים כאבי הבטן כתוצאה מגזים הנם: התפתלות התינוק תוך כדי השמעת אנחות או בכי, וכיווץ הרגליים לכיוון הבטן.

קיימים דרגות שונות של כאבי בטן כתוצאה מגזים. יש תינוקות שרק נאנחים קצת, ויש תינוקות שהכאב גורם להם לבכי. יש תינוקות שסובלים מכאבי הבטן מספר שעות ביממה, לרוב בערב ויש תינוקות שסובלים מכאבי הבטן כל היום.

כיום יש טיפול לבעיית כאבי הבטן כתוצאה מגזים. קיימים בשוק תכשירים שונים בטיפות על בסיס טבעי לחלוטין, מצמחי תה בתוספת סוכר ענבים (שגם הוא אחד הגורמים להקלה על כאבי הבטן) תכשירים אלה עוזרים ברוב המקרים. הקפידו לתת את התכשיר לפני או אחרי כל ארוחה לפי ההוראות, או רק בשעות של כאבי הבטן, וזה יקל על התינוק. יש גם תה צמחים שיכול לעזור, אך פחות מומלץ, מכיוון שזה תופס מקום בקיבה על חשבון אוכל, וגם מרגיל את התינוק לשתיה מתוקה.

לכתבות נוספות: טיפה

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. Colic=אמא מניקה שאוכלת מוצרי חלב, מנסיון.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב