למה קיבל שר הדתות את הסמכות של שר הכלכלה?

מליאת הכנסת אישרה את בקשת הממשלה להעביר את הסמכויות בעניין בית הדין לעבודה, משר הכלכלה לשר הדתות דוד אזולאי. החלטה זו תעמוד בתוקף כל עוד בנימין נתניהו ממלא את תפקיד שר הכלכלה. בהצבעה שמית תמכו 37 חברי כנסת, והתנגדו 35 ח"כים.

מליאת הכנסת אישרה את בקשת הממשלה להעביר את הסמכויות בעניין בית הדין לעבודה, משר הכלכלה לשר הדתות דוד אזולאי. החלטה זו תעמוד בתוקף כל עוד בנימין נתניהו ממלא את תפקיד שר הכלכלה. בהצבעה שמית תמכו 37 חברי כנסת, והתנגדו 35 ח"כים.

מה הקשר בין מינוי שופטים למשרד הדתות? תחילת הסיפור קשורה בהקמת הממשלה והודעת יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, כי הוא יסכים להתמנות לשר הכלכלה.

כזכור, עתירות שונות ולחץ תקשורתי גדול על אריה דרעי מנעו ממנו לקחת על עצמו חלק מהתפקידים שהציעו לו במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, בין היתר בשל העובדה כי דרעי הורשע בעבר בפלילים, ואף ריצה עונש מאסר בפועל. בנוסף הטיל עליו בזמנו בית המשפט עונש שיש עימו קלון. לאחר שמונה לשר הכלכלה, התעוררה נגדו שוב מחאה תקשורתית נרחבת.

הסיבה לכך הייתה העובדה כי מתוקף תפקידו, ממונה דרעי על מינויים של שופטי בית הדין לעבודה. "לא ייתכן שעבריין מורשע יקבע את שמות השופטים", טענו בזמנו. דרעי, שהעדיף שלא למשוך אש תקשורתית לפני קבלת ההחלטה בעניינו על ידי שופטי בג"צ, שאישרו את מינויו לשר, העדיף לותר על סמכות זו והמליץ להעבירה לידי שר הדתות, דוד אזולאי ממפלגתו.

תיקון 10 לחוק מינוי שופטים משנת 1984 קובע כי "חברי הממשלה בוועדת הבחירה יהיו שר המשפטים ושר התעשייה, המסחר והתעסוקה", או בשמו החדש – משרד הכלכלה. כדי להעביר את הסמכות, כפי שמבקש דרעי, נדרשת הכנסת להחליט על שינויו בהמשך לבקשת הממשלה.

ח"כ מירב מיכאלי תקפה בדיון במליאה את הבקשה להעביר את הסמכויות, ואמרה: אי אפשר לספור כמה פעמים מאז כינונה של הכנסת הזו, העברנו סמכויות בממשלה משר לשר לשר. כבר אי אפשר לדעת מי מטפל במה. לא פלא שהממשלה כל כך לא מתפקדת.

ח"כ דב חנין אמר: "הממשלה הזו לא מחמיצה שום הזדמנות לעשות משהו עקום. ברור שנתניהו לא יכול להשתתף במינוי שופטים בבית הדין לעבודה כאשר לו ולרעייתו יש תיק פתוח שם. כל כך מסובך, מיותר ועגום. מדוע בכלל ראש הממשלה צריך להיות שר הכלכלה? מכאן מתחילות הבעיות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.