'המחיר למשתכן' לא מתאים לציבור החרדי

דיירים חרדים שזכו בהגרלה בבנייני דירות ברחבי הארץ טוענים ל'אקטאוליק' כי ישנה בעיה הלכתית של חילול שבת המוני. אחד הדיירים: "התברר לנו שהשימוש בדירה כרוך רח"ל בחילול שבת בגלל ברזי המים"

האם "בשורת הדיור" החדשה לציבור החרדי באשדוד, שהייתה בכותרות במהלך השבוע שעבר, תתאים בכלל לציבור החרדי?

מפניות שהגיעו למערכת 'אקטואליק' על ידי דיירים חרדים שזכו בהגרלה בבנייני דירות ברחבי הארץ וכבר אוכלסו, מתברר כי ישנה בעיה הלכתית של חילול שבת המוני ברבים מהפרוייקטים הללו, אם לא בכולם.

אליהו, אחד הדיירים, חרדי שזכה באחד הפרויקטים של 'דיור בר השגה' (שהינה תוכנית מקבילה לתוכנית 'מחיר למשתכן') במתווה עירוני בעיר בראשון לציון, מספר ל'אקטואליק': "לפני כשלוש שנים זכיתי בזכות לדירה בפרויקט שנקרא 'דיור בר השגה' שנעשה ע"י עיריית ראשון לציון, פרוייקט המוזיל משמעותית את המחיר לדירה בת שלושה חדרים בעיר. זכיתי בהגרלה שנערכה על ידי העירייה לתושבי המקום. מתוך אלפי משתתפים בהגרלה זכו כ-60 משפחות לזכות לדירה בבניין מגורים המונה בסך הכללי 104 דירות, כאשר מתוך 60 המשפחות שעלו בהגרלה, כעשרה אחוז מהם הם דיירים חרדים ושומרי שבת.

"הבעיה היא",  הוא אומר, "שכעת, אחרי קבלת המפתח ואיכלוס הדירות, התברר לנו שהשימוש בדירה כרוך רח"ל בחילול שבת. זאת משום שאי אפשר להשתמש בברזי המים בשבת, עקב העובדה שהמים מופעלים על ידי משאבה בעלת חיישנים חכמים שבודקים באופן תדיר את לחץ המים, וברגע פתיחת הברז מופעלת המשאבה ונגרם על ידי זה חילול שבת.

"הכאב שלי", אומר לנו אליהו, "הוא שאני עוד עליתי על הבעיה הזאת וידעתי להמתין עם הכניסה לדירה, אבל מאות משפחות חרדיות שנכנסו וייכנסו לדירות בכל הפרויקטים של 'מחיר למשתכן' שכעת מופצים בכל הארץ, לא מודעות לעניין שיש חשש גדול וכמעט ודאי שבמערכות המים בבניינים שלהם מותקנות אותם משאבות וכך מתבצעים חילולי שבת באין ידיעה".

בשיחה שערכנו עם קבלן הבונה פרויקטים במרכז הארץ, על מפרט הדירות ומערכות החשמל והמים בהם,הסביר לנו הקבלן שבסטנדרט הבנייה החדש, המשאבות אכן עובדות על חיישן לחץ חכם ורגיש מאוד שמזהה כל שינוי ולו הקטן ביותר בלחץ המים. "אנחנו מסברים לדייר על המערכות שקיימות ובכלל זה איך מופעלות מערכות המים". ומה עם הקונים החרדים? שאלנו. "הם שיעשו את החשבון שלהם", אמר הקבלן.

מבדיקה מקיפה שביצענו ב'אקטואליק', גילינו, כי יש מספר פתרונות לנושא. אף למשאבות החדישות יש פתרון אחד שעונה על התנאים ההלכתיים בצורה מיטבית.

הפתרון הוא החלפת החיישן החכם, לחיישן חכם אחר שפותח במיוחד לצורך כך, ובנוי בצורה שפעולתו אינה מבצעת חילולי שבת בעת פתיחת הברזים. עוד עלה כי הדבר אף לא כרוך בהתקנה מיוחדת ומסובכת, אלא בהתקנה פשוטה שנעשית בנקל.

השאלה הזועקת, אם אכן יש פתרון לעניין והוא בהסכמת רבנים, ובדוק פרקטית, מדוע אם כן הוא לא מותקן בבניינים?

בבירור אצל יזמי בנייה, התשובה שנתקלנו בה היא ש"אין שום תקנת בנייה המחייבת אותנו לפעול להתקנת מערכות אלו, ולכן אין שום סיבה שנשים דגש בעניין".

נזכיר, כי לא מדובר במשהו של חומרה שאין בה ממש או איזו נוחות מיוחדת. המדובר הוא על כל פתיחת מים בברז או בניאגרה.

האם באמת שומרי השבת הופלו לרעה בכל הקשור לפתרונות הדיור המדוברים?!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.