למי היה מרן הרב אלישיב זצ"ל מצביע בבחירות? מאת: דב הלברטל

במי היה הרב אלישיב מצדד? תלוי את מי שואלים. אם היו שואלים את אנשי עץ, אז הרב אלישיב היה תומך בהם, כי הם ממשיכיו. ואם היו שואלים את אנשי דת, אז הרב אלישיב היה תומך בהם, כי הם דווקא ממשיכיו. אולי אפילו האדמורי"ם החסידיים היו טוענים שהרב אלישיב תומך בהם, שהרי הם אלה שמציגים את המועמד החרדי היחיד

אחד הפלאים בעיני, הוא מדוע לא שואלים למי היה הרב אלישיב מורה להצביע בבחירות מורכבות אלו לרשויות המקומיות, בפרט לירושלים. רוחו של מרן הרב עובדיה זצ"ל, מרחפת מכל מקום אפשרי בעיר. כך בתמונות רחוב ענקיות. בתעמולה. בפליירים. בתקשורת. בכל מקום ובכל זמן.

לא זו בלבד, אלא שלא רק סיעה אחת בירושלים מתהדרת בתמונתו של הרב עובדיה ובתמיכתו הפוטנציאלית. ומה עם הרב אלישיב? הרי לו היה חי כיום, הכל היה נראה אחרת. במעמדו כתל תלפיות לכלל ישראל, גם בתחום הציבורי, לא רק כפוסק הדור, לעמדתו הייתה השפעה עצומה, אם לא נאמר מכרעת.

אז נכון. יש הבדל בהקשר זה, בין הרב אלישיב לרב עובדיה. הרב עובדיה הוא היה זה שהקים את ש"ס. הרב אלישיב לא הקים את יהדות התורה. השפעתו של הרב עובדיה על הציבור הספרדי, היא עצומה. תמונה שלו שווה אלף מילים. בציבור הליטאי, מטבע הדברים, זה אחרת. עם כל זאת, הפלא עדיין עומד בעינו.

כי הרב אלישיב היה במעמדו אחד מגדולי הדורות. בגדלותו היה שייך למאות שנים אחורה, ולא הניח כמותו. והיה אתנו רק לפני כשש שנים. אז אפילו לכבודו, לגדלותו ולהיותו התל תלפיות של כל העולם היהודי, היה מקום להביאו לידי ביטוי גם בבחירות חשובות אלה.

הליטאים מפוצלים. בבחירות בירושלים, שהן העיקריות, יש את 'עץ', הפלג הירושלמי, ויש את 'דת', הליטאים האחרים. הגדול של 'עץ', המופיע בתעמולה ובתמונות, כמרן פוסק הדור, הוא רבי עזריאל אוירבאך. מטעם 'דת', מופיעים שר התורה, מרן הרב חיים קנייבסקי, וראש הישיבה מרן הרב גרשון אדלשטיין. הרב אלישיב לא מופיע לא פה ולא שם.

אז אולי עדיף כך? כי במי היה הרב אלישיב מצדד? תלוי את מי שואלים. אם היו שואלים את אנשי עץ, אז הרב אלישיב היה תומך בהם, כי הם ממשיכיו. ואם היו שואלים את אנשי דת, אז הרב אלישיב היה תומך בהם, כי הם דווקא ממשיכיו. אולי אפילו האדמורי"ם החסידיים היו טוענים שהרב אלישיב תומך בהם, שהרי הם אלה שמציגים את המועמד החרדי היחיד.

ואולי לכן, לא רוצים לפלג שוב את הציבור בהזכרת שמו של הרב אלישיב. אך אולי עדיף היה דווקא ששניהם יסתמכו על הרב אלישיב, לכבודו, לרוב השפעתו ולעוצם מעמדו?

כך או כך, נראה שבולטת היעדרותו של הרב אלישיב מהמעמד המאוד מכריע של הבחירות המקומיות. זה מאוד בולט, ולמי שהכירו זה גם מפריע. לא חלילה בגלל צרות עין על הרב עובדיה שמופיע בכל מקום והשפעתו מוכחת. אלא כי כך ראוי היה לכבודו של הרב אלישיב. הרי בחייו, רעדו מפניו. הייתה כלפיו יראת הרוממות של כל פלגי היהדות. אז מה קרה פתאום?

אדרבא, כדאי היה שכולם יטענו שהרב אלישיב היה תומך בהם. לכל הפחות, יתכן שזה היה מדרבן רבים לצאת ולהצביע, כשרק היו רואים את תמונתו ושומעים את קולו. וכך היו גם שפתיו שלו מדובבים בקבר, ומביאים לכלל זכות רבתי.

 

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

    דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש דתי

    פושט'ער איד |
    הגב