שערוריה: למעלה מחודש אכלו חיילי הנח"ל החרדי לחם עם שוקולד בצה"ל המהולל

עקב סיום משגיחי הכשרות בצה"ל את שירותם הצבאי, נאלצו חיילים חרדים לאכול לחם עם שוקולד כדי לא להיכשל במאכלים שאינם בהכשר מהודר.

האוכל שהם הקפידו לאכול הוא אוכל גלאט כושר ושמבושל כמובן בסירים מיוחדים לשם כך,והכל היה בסדר כשהיו שני משגיחי כשרות שתפקידם היה לדאוג לאוכל הכשר ולוודא את כשרות המאכלים שנכנסים לפיהם של חיילי הנח"ל. עד שהם סיימו את שירותם, דבר שגרם שלחיילים לא ניתן היה לאכול את האוכל שהוגש בצבא,

המחדל הגדול הוא כי למרות שהם התנזרו מאוכל של הצבא, לא טרחה מפקדת הצבא להזמין עבורם אוכל ארוז מהדרין, מחנויות שונות, ורק לאחר התערבות גורמים רבים ואף מהתקשורת החרדית והחילונית הוזמן משגיח כשרות לבסיס, אך הוא היה אחד שלא ידע בין ימינו לשמאלו והבהיר להם כי הוא יכול לקחת אחריות על האוכל שמתבשל בשבוע בו הוא שוהה בבסיס, אך אין לדעת מה נעשה בכלים בזמן היעדרותו והאם לא הטריפו אותם ללא כוונה. מובן שהחיילים סירבו לאכול את האוכל. רק כעבור ארבעה שבועות של בקשות חוזרות ונשנות של החיילים, תוך התערבות גורמים בצה"ל, מסופקות בשלב זה לחיילים ארוחות סגורות בכשרות גלאט. חשוב להדגיש, כי כל חייל מקבל מנה ארוזה אחת, ללא אפשרות בקשת תוספת, מדובר במנות קטנות משמעותית מהמנות שחולקו להם בבסיס עד כה. הסיבה לכך שאינם יכולים לקבל יותר ממנה אחת, היא המחיר היקר שעולה המנה לצבא. בנוסף, מנות הגלאט מסופקות אך ורק לחיילי שח"ר. חיילים חובשי כיפה סרוגה שמבקשים אף הם אוכל גלאט, ממשיכים לאכול לחם וירקות. ביום רביעי האחרון הופתעו החיילים למראה נגד כשרות שהופיע בבסיס לתקופת ניסיון.

בני משפחות החיילים מספרים לוואלה! יהדותכי זה דבר מקומם: "הצבא ידע על דרישות הכשרות המחמירות טרם הגיוס ודאג לספק אותן כפי שהבטיח. לא ייתכן שלפתע ייווצר מצב בו אין תקן למשגיח כשרות צמוד במקום, ולכן מופרת ההבטחה הבסיסית שנדרשת לחיילים, עוד אמרו: "ישנה תחושת אכזבה כי החיילים אינם מקבלים מענה אמיתי לצורך הבסיסי שלהם כחיילים שומרי תורה ומצוות. חבל מאוד שרק לאחר מסע לחצים לא פשוט, החלו להתייחס לדברים בכובד הראש הראוי לו. אם הצבא רוצה לגייס חרדים, עליו להבין את משמעות הצרכים שלהם. כשרות היא מעל לכל ובצה"ל צריכים להבין כי אין לנו אפשרות לסמוך על אוכל שקיבל הכשר בשלט רחוק".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "בבסיס שדה דב מוגש מזון כשר על פי פקודות הצבא המבוקר ע"י גורמי הדת בבסיס ובחיל האוויר. לחיילי שח"ר כחול האפשרות לסעוד מהמזון המוגש בבסיס וכן האפשרות לאכול מזון בעל כשרות גלאט. לא מוכרת בעיה בדבר קבלת מנות כשרות גלאט לחיילים דתיים שאינם במסלול שח"ר."

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יאללה מספיק לבכות
  אוכל לא כשר נספיק
  תנאים לא צמועים
  הכול כדי לא לשרת…..הכול
  להתסיס
  להתסיס
  להתסיס !!!

  konlow@yahoo.com |
  הגב
 2. אתה בכיין שקולניק. במקום שתהיה גאה במי ששומר עליך, אתה מתבכיין ועל כלום. לחם עם שוקולד זה אוכל, אני אוכל ככה כבר חודשיים בבה"ד 1. באף מדינה אחרת בעולם לא היית מעז כבן חסות לכתוב ככה על הצבא. בוש והכלם. אם אתה לא רוצה להכנס באלונקה זוז מהדרך. "..רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר" בכיינים יש מספיק.

  מתן |
  הגב
 3. מבלבלים את המוח. יאללה תתחפפו אתם לא עושים טובה שאתם משרתים. לי לא היה אוכל חצי מהזמן בצבא ולא בכיתי כמו שאלה רוצים כשרות של מלאכי עליון.

  קרכ'ק |
  הגב