למרות ההבטחה: חילולי שבת בגשר מעריב

חילולי שבת נרחבים באיזור גשר מעריב השבת, למרות ההבטחה לשר דרעי כי העבודות יסתיימו לפני כניסת השבת, חרדים שהיו במקום מחו על קדושת השבת שנרמסה.

למרות ההבטחה המפורשת שניתנה קודם השבת לשר הכלכלה דרעי כי העבודות בגשר מעריב יסתייימו עוד קודם השבת התקיימו חילולי שבת נרחבים באיזור גשר מעריב השבת, חרדים שהיו במקום מחו על קדושת השבת שנרמסה.

כזכור, השבוע נאמר לשר הכלכלה אריה דרעי כי עבודות פינוי גשר מעריב שפוצץ באופן מבוקר בשישי האחרון יסתיימו לפני כניסת השבת אך בפועל העבודות נעשו גם במהלך השבת, יש לציין כי העבודות נעשות על ידי חברת נת"ע שהיא חברה ממשלתית.

ביום חמישי האחרון  שוחח שר התחבורה ישראל כץ ומנכ"ל משרדו עם שר הכלכלה דרעי עם שר התחבורה, בשיחה נטען בפני דרעי כי פינוי הריסות גשר מעריב הוא "מצב של פיקוח נפש". דרעי מחה בפניהם על כך שעבודות פינוי ההריסות יתבצעו במהלך השבת וכתוצאה מכך תיגרם לדבריו פגיעה ברגשותיהם של שומרי השבת.

לפי ההודעה שפורסמה לקראת סוף השבוע נאמר כי "לאחר דיון והתארגנות מחודשת נאמר לשר דרעי כי סוכם שהחברה המבצעת תסיים את הפינוי עוד לפני כניסת השבת כדי למנוע חילול שבת". אך לא כך קרה. עבודות פינוי ההריסות, שמתבצעות על ידי דניה סיבוס – החברה האחראית על הקמת תחנת קרליבך – נמשכו גם היום.

המחאה בעניין החלה אף לפני פיצוץ הגשר, מכיון שפינוי ההריסות בעבודות שמבצעת חברת "דניה סיבוס" אמור להסתיים תוך 48 שעות, והמשמעות היא עבודה גם בשישי ובשבת. בתיאום עם משרד הכלכלה הועסקו עובדים לא יהודים מחברת כראדי הממונה על פינוי הפסולת. אך הרב הראשי לשעבר והרב הראשי לתל אביב ישראל מאיר לאו, הבהיר כי מכיון שאין שום פיקוח נפש בפינוי הריסות של הגשר, כי ממילא האזור סגור להולכי רגל ולנוסעים והעניין הוא נטו כספי אין הצדקה להעסיק בשבת את כל כלי הרכב, הטרקטורים והמשאיות לפינוי העפר.

הרב לאו טען כי "מפעל שצריך לעבוד שש שנים, שום דבר לא יקרה לו אם יום השבת יישמר. קדושת השבת היא מעבר לרווח הכספי הקטן של פינוי הריסות בשבת שאין לו שום הצדקה", הרב לאו הוסיף ואמר כי "ברגע שאין הצדקה, אי אפשר לעבוד בלי היתר עבודה מיוחד ממשרד הכלכלה, החוזה של דניה סיבוס חתום עם נת"ע, חברה ממשלתית-ציבורית שלא יכולה לחלל שבת".

את תגובת השר דרעי טרם השגנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.