למרות ההצהרות: פולין תאשר את השחיטה הכשרה

אחרי הסאגה בנושא השחיטה בפולין, שהגיעה בעקבות הצהרתו הראשונית של ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, כי ממשלתו אינה מתכוונת לפעול להסרת האיסור על השחיטה הכשרה בפולין, נראה כי הסאגה דווקא הולכת לקראת פיתרון.

אמש (שישי) הודיע שגריר פולין לאיחוד האירופי, מארק פראבדה, כי ראש הממשלה טוסק החליט להקים ועדה מיוחדת שתבדוק אם וכיצד יהיה אפשר להמשיך בשחיטה הכשרה בפולין. בראש הוועדה יעמוד השר לענייני אדמיניסטרציה ודיגיטציה, מיכאל בוני, שהוא האחראי גם לנושאי דת מטעם ממשלת פולין.

בוני אף פנה כבר למנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, והציע לו לקחת חלק בוועדה, והרב מרגולין השיב בחיוב. בוני גם הודיע כי כבר הורה לבדוק אם ההחלטה על איסור השחיטה אינה עומדת בניגוד לחוקה הפולנית, האוסרת על פגיעה בזכויות הדת של המיעוטים החיים במדינה.

כזכור, להחלטת ראש הממשלה הפולני קדם מסע מחאה חריף מצד ארגונים יהודיים בכל רחבי העולם, שגינו את החלטת הפרלמנט הפולני לאסור בחוק את השחיטה הכשרה עבור יהודים ומוסלמים. 222 חברי פרלמנט הצביעו נגד אישור השחיטה הכשרה, בעוד 178 הצביעו בעד.

ממשלת ישראל הגיבה אף היא בחריפות להחלטת הפרלמנט הפולני וכינתה אותה "לא מתקבלת על הדעת".

שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ', זומן למשרד החוץ בירושלים על מנת לספק הסברים. ראש ממשלת פולין כינה את התגובה הישראלית "לא ראויה", ומשרד החוץ הפולני זימן ביום רביעי בתגובה את שגריר ישראל בפולין, צבי רבנר, על מנת לדון במחלוקת בין המדינות.

ראשי הקהילה היהודית בפולין בירכו אתמול על הקמת הוועדה, ואף טענו כי למרות החלטת הפרלמנט, הם אינם מתכוונים להפסיק את השחיטה הכשרה בפולין מאחר שלטענתם מספר עורכי דין בכירים אישרו בפניהם כי השחיטה הכשרה היא הליך חוקי לחלוטין על פי החוקה הפולנית.

הרב אליעזר גור-ארי, הרב של חב"ד בקרקוב אמר כי מדובר בחדשות מצוינות לקהילה היהודית בפולין. "אנחנו נאלצים כעת לייבא בשר כשר ממדינות שכנות, מה שמוביל לקושי עבור חברי הקהילה היהודית לצרוך בשר כשר. אנו מקווים שהוועדה החדשה תמצא פתרון למצב הקשה הזה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.