למרות המחסור ברופאים בארץ, הנחיות חדשות בצה"ל יגרמו למאות רופאים לא לעלות

שורת ארגוני עולים, בעיקר מארה"ב, בריטניה וצרפת, מזהירים כי הדבר ירתיע רופאים מלעלות – ויגרום להם להשתקע בארצותיהם או להגר לארצות אחרות

בדיון בוועדת העלייה והקליטה הודה צה"ל: ההנחיות טרם אושרו, נשקול אותם מחדש. יו"ר הוועדה אברהם נגוסה: העלייה לארץ היא נשמת-אפה של המדינה ותכלית קיומה. צה"ל לא יכול לפגוע בה

בעוד עשרה ימים, מתכנן צה"ל, בלי שהודיע מראש, לשנות את נהלי הגיוס של רופאים-עולים. גיל גיוס החובה לרופאים עולים יעלה מ-32 ל-35, וזמן השירות יוארך מ-18 חודשים לשנתיים. בנוסף, עולות חדשות, רופאות ורופאות שיניים, רווקות וללא ילדים – תחויבנה כעת בגיוס, בשונה מבעבר. שורת ארגוני עולים, בעיקר מארה"ב, בריטניה וצרפת, מזהירים כי הדבר ירתיע רופאים מלעלות – ויגרום להם להשתקע בארצותיהם או להגר לארצות אחרות.
יו"ר וועדת העלייה והקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש היום (רביעי) בדיון בנושא כי "העלייה לארץ היא נשמת-אפה של המדינה ותכלית קיומה. צה"ל לא יכול לפעול נגד מגמה זו, או לפגוע בה, והנהלים החדשים בצה"ל, על גיוס רופאים-עולים, התקבלו ללא ספק ללא התייעצות ובלי שחשיבות העלייה תהיה בראש סדר העדיפויות".
רונן פוקסמן, אחראי מקצועות הבריאות ב"נפש בנפש" הזהיר, כי רופאים יירתעו מעליה, בגלל המשמעות המשפחתית ובעיקר שצה"ל לא מבטיח שהם יעסקו בתחום ההתמחות שלהם, וכך יאבדו את מקצועיותם. בנוסף, לדבריו, "רופא בארה"ב מסיים את לימודיו בחובות של כ-200 אלף דולר והוא לעולם לא יצליח להחזיר זאת בארץ ע"י משכורת צבאית. בגלל ההנחיות החדשות, רופאים ידחו את עלייתם בכמה שנים, יקימו מרפאה פרטית, ישתקעו, הילדים יגדלו – ובמקום שהרופא יעלה בגיל 32 בשיא כוחו המקצועי והלהט הציוני, יעלה רק בגיל חמישים. ההנחיות החדשות נקבעו בלי להתייעץ, במחשכים ובצורה לא הגונה".
יונתן רובינשטיין, מעמותת "גבהים" המלווה רופאים עולים מצרפת, הדגיש כי מאות רופאים מצרפת, בכל המקצועות מתעניינים כל העת בעליה, ובגלל חסמים כאלו עוברים למדינות אחרות ולא עולים לארץ. מרים לסר, ממועצת ארגוני העולים, הוסיפה כי דווקא בשנתיים הראשונות בארץ, המשפחה זקוקה לראש המשפחה מסיבות כלכליות, חברתיות, חינוכיות.
סא"ל צחי רביבו, סגן מפקד מיט"ב, השיב "לבדוק כל מתגייס לגופו. ההנחיות עדיין בתהליך ולא גובשו עד תום. כל רופא-עולה שכבר פתח תיק עליה, ההנחיות החדשות לא יחולו עליו. אתר צה"ל פירסם זאת ללא אישורנו". לדברי סא"ל גנדי מיינשלוס, רע"ן רופאים-עולים בחיל הרפואה, יש מחסור עמוק ברופאים בצה"ל, אך "הביטחון העצמי, הניסיון המקצועי והמיומנות שרופא-עולה רוכש בשרות הצבאי – לקראת ההשתלבות במערכת הבריאות האזרחית, הם ללא-תחליף". לדבריו, 155 רופאים-עולים התגייסו בשבע השנים האחרונות, 3 מארה"ב, 7 מצרפת ו-7 מבריטניה, והשאר מרוסיה ומאוקראינה.
גם רן קלדרון, נציג משרד הקליטה התנגד להנחיות החדשות והדגיש את המסר השלילי בגולה, שצה"ל מעביר בעצם הדיון ההנחיות הללו, והזהיר שרופאים יעדיפו ארצות אחרות על פני ישראל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.