למרות המצב: קבוצת המשגיחים תיסע הערב לירדן

קבוצת משגיחי כשרות תצא הערב לירדן למרות האירועים, לנסיעה שתוכננה מראש. אחד המשגיחים: "יש חשש, אבל הנסיעה היא לעיר רחוקה מעמאן"

הרב יונתן כהן, שעובד לפרנסתו כמשגיח כשרות בירדן, נוסע בקביעות כל מספר חודשים עם קבוצת משגיחים חרדים נוספים לירדן (בגלל המצב העדין שם, אי אפשר לכתוב את העיר אליה הם נוסעים בקביעות).

קבוצת המשגיחים הזו, נוסעת פעם בארבעה חודשים לירדן, דרך הגבול עם ישראל, ובכל פעם הם צריכים להתחפש, בכדי שלא יזהו אותם כיהודים חרדים, מה שיהווה עבורם בעיה מהותית, וכן הם דואגים להביא איתם סכומי כסף גדולים שישמשו אותם כשוחד או ככופר במקרה ותתעורר בעיה כלשהי.

הערב (ג'), אמורה הקבוצה לנסוע שוב לירדן, לנסיעה שתוכננה מראש, והם עוקבים אחר המצב בדאגה, אך לבינתיים – למרות מחשבות כאלה עם תחילת המהומות בירדן סביב השגרירות הישראלית – לא ביטלו את הנסיעה.

לשאלתנו, אם הוא לא חושש לחייו אחרי התקרית בירדן בתחילת השבוע, אומר הרב כהן: "אני לא חושש לחיי. אני מאמין בבורא עולם ששומר עלינו. אמנם נכון שלמרות התחפושת שלנו, לפעמים אנחנו לוכדים מבטים של המקומיים שתוהים מי אנחנו ומה בדיוק אנחנו עושים".

יש לציין כי לפני כשנתיים אירעה בירדן תקרית קשה, כשקבוצת משגיחים של בד"ץ העדה החרדית הותקפו בגלל סיכסוך שפרץ אז בין פועלים מקומיים למפעיל שלהם, באחת הערים הסמוכות לגבול עם אילת. בתקרית ההיא, המשגחים שהיו במקום חטפו מכות, אבנים ועוד, עד שבאה המשטרה הירדנית ושמרה על המשגיחים.

הרב כהן מספר ל'אקטואליק' על התחושות שלהם כעת לאור האירוע השבוע, ואומר כי "באמת יש חשש כעת, לאחר שאנחנו אומרים להכנס היום, זמן קצר לאחר מה שאירע, אבל יש להדגיש שאנחנו לא נוסעים לעיר עמאן, שם אירעה התקרית, אלא לעיר אחרת במרחק רב מעמאן שקרובה לישראל, ובסך הכל אנחנו אמורים לנסוע נוסעים לכמה שעות, ובעזרת ה' נחזור בשלום".

הרב כהן: "אנחנו נוסעים, כאמור, עם קבוצה שכבר רגילה להכול, לנסיעות לתחפושת, להכול".

השבוע, כזכור, הגיעה קבוצת חרדים לירדן, שיצאו לקברו של אהרון הכהן לרגל יום השנה שחל  השבוע, אלא שהשוטרים הירדנים לקחו מהם את התפילין, הטלית, הכיפות וכל חפצי הדת, ואסרו עליהם להתפלל במקום ואיימו על המתפללים שם במעצר, ואלה חזרו כלעומת שבאו מבלי שהספיקו להתפלל במקום.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בולשיט

  הייתי אתמול בירדן (אהרון הכהן) לא צריך להתחפש. אנשים עושים את זה מטעמי נוחות.
  נכון הוא שאסור להכניס תשמישי קדושה כל שהם. כולל כיפה וציצית.
  אבל חולצה לבנה חליפה (אפילו ארוכה) כובע וכו מותר להכניס. כל עוד זה לא נכלל בהגדרה חפץ דת
  וגם ככה היו אתמול טליתות סידורים וכיפות ושמעתי שגם תפילין שהוכנסו בדרכים עלומות…

  יהודי |
  הגב