למרות התנגדות כולנו: חוק השבת אושרה ותעוכב

במפלגת כולנו של משה כחלון הביעו התנגדות להצעת חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר, אך בישיבה של ראשי הסיעות המרכיבות את הקואליציה הוחלט לאשר את החוק ואז לעכב אותו בוועדת מנכ"לים שתוקם. {חוק צחוק}

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד לאיסור פתיחת עסקים בשבת. עם זאת, מדובר בשמחה מוקדמת שכן בישיבה של ראשי מפלגות הקואליציה שהתקיימה מוקדם יותר הוחלט כי אחרי הצבעה בכנסת בקריאה טרומית יוקפא הטיפול בחוק עד לסיום עבודתה של ועדה מיוחדת של מנכ"לי כמה ממשרדי הממשלה. הוועדה תדון בסוגיית איסור פתיחת עסקים בשבת ובהגדרת יום ראשון כיום מנוחה נוסף.

ההחלטה לעכב את המשך קידום החוק התקבלה בעקבות התנגדות מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון לקידום חוק השבת. ועדת המנכ"לים בה יהיו חברים מנכ"לית משרד המשפטים ומנכ"לי משרדי האוצר והדתות הוקמה בעקבות פסיקת בג"ץ סביב אכיפת חוק העזר העירוני בתל אביב שקובע כי אסור לפתוח עסקים בשבת.

הצעת החוק של ח"כ זוהר נועדה להחליף את חוקי העזר העירוניים שאוסרים על פתיחת עסקים בשבת. כיום מוגדר בחוק רק איסור העסקת עובדים בשבת. הצעת החוק החדשה תגדיל את הקנסות באופן משמעותי לעסקים שיהיו פתוחים בשבת וזאת כדי להרתיע מפני עבירה על החוק.

על פי הצעת החוק של זוהר, עסקים שיעבדו בשבת יקבלו קנס שיהיה גדול פי שלושה מהפדיון היומי שלהם, באותה שבת בה פתחו את בית העסק. החוק מציע עוד כי בעלי עסקים שיעבדו בשבת יהיו חשופים לתביעה אזרחית של בעלי עסקים מתחרים, השומרים את השבת, כיוון שהם יפגעו מכך שבעל העסק המתחרה עבד ביום המנוחה.

ח"כ זוהר מסר בתגובה: "מדובר בהישג מרשים והיסטורי עבור מדינת ישראל שיסייע לציבור ולכל מי שמעוניין לנוח ולבלות עם משפחתו ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל שהוא יום השבת. בכוונתי לשבת ולדון עם הגורמים הרלוונטיים, בעלי עסקים, ארגונים שונים וכל החוששים כי החוק יפגע בהם, על מנת להגיע לחוק נכון והוגן כלפי כלל הציבור".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.