לנצל את הקמפיין המעליב

משה דעתן

הקמפיין של חברת אגד שהתפרסם לפני מספר שבועות עורר סערה גדולה במחננו, ובצדק.

המסר שהועבר לציבור החרדי היה ברור. על כל נסיעה באוטובוס יש לשלם על פי הלכה, כמו שמשלמים על 'פחית שתייה' שקונים, או על חלה לכבוד שבת.

המסר היה קליט ומובן. והראיה, לפי גל התגובות שבאה בעקבותיו. לא שחלילה מישהו ניסה לחלוק על "ההלכה" שצריכים לשלם על נסיעה באוטובוס. הייתה כאן תחושה של התקוממות נוכח החשד כביכול באנשים משלנו שמזלזלים בדבר פשוט כזה.

לפני מספר ימים פגשנו מכר שעדיין היה נתון תחת רושם הקמפיין המעליב. הוא סח, כי לא מזמן יצא לו לשוחח עם אדם מבוגר שאינו בן ברית. הלה משמש כ'מבקר' בחברת סופרבוס (המסיימת בעוד תקופה קצרה שרות בן כעשר שנים בעיר החרדית מודיעין עילית) ומספר כי במסגרת עבודתו במשך תקופה ארוכה בחברה, כמעט ולא נתקל במקרה שאדם חרדי התחמק או ניסה להתחמק מלשלם עבור נסיעה.

במקרים בודדים מאוד, קרתה טעות או אי הבנה שבעטיין סבר הנוסע שאינו צריך לשלם, אך לא יותר מכך.

המבקר – שכאמור אינו יהודי – מציין זאת בהערכה מיוחדת לשומרי התורה והמצוות, ומדגיש כי בהשוואה למה שקורה באשכול 'רמלה' שם עובד גם כן, ההבדלים זועקים לשמים…

מכרנו הוסיף בסרקזם, כי ייתכן ובאגד סבורים שנוסעי סופרבוס שונים מנוסעי אגד המשתייכים כנראה לזן אחר שאינו מקפיד על קלה כחמורה… אולם כנוסע וותיק באגד, הוא יכול גם להעיד שמעולם לא ראה בן אדם שאינו שומר תורה עולה לאוטובוס על מנת לשלם נסיעה שנסע פעם ועדיין לא שילם עליה. לעומת זאת, בין יהודים חרדים התופעה מוכרת מאוד, והנהגים גם רגילים לבקשות מסוג "תוריד 2 נסיעות, נשארתי חייב מהפעם הקודמת", וכדומה.

אך בכל זאת "אלול היום", והזמן גרמא לערוך חשבון נפש, להשתפר ולשוב בתשובה. על כן כדאי להזכיר את שאמרו צדיקים שמכל דבר יש להוציא חיזוק לעבודת ה' ולהתעורר. ידוע, כי הבעל שם טוב זי"ע לימד שגם אמירה של גוי בשוק באה משמים לעורר וללמד מוסר השכל. לאור זאת היו צדיקים שנהגו לשלוח את תלמידיהם להאזין בחוץ לשיחות של אנשים ואף גויים, כדי ללמוד מכך את שנוגע להם לחובתם בעולמם.

אי לכך, אין זה מופרך ליטול את הפרסומת הפוגענית שכוונה לעברנו, וללמוד ממנה תוכחה הנוגעת אלינו.

נניח ואכן איננו לקויים ברוך ה' בעוון נסיעה בתחבורה הציבורים ללא תשלום, אך אולי בכל זאת באמתחתנו חטאים אחרים של גזל, נדנודים של 'אבק גזל' וכהנה.

בימים מסוגלים אלו, אכן הזמן הנכון לאוורר את הפנקסים, לשחזר את דפי הפעילות, את ההוצאות וההכנסות, את החובות, ההחזרים, ההסכמים, וכל פרט הקשור לדיני ממונות. אסור לשכוח כי על פרוטה אחת של גזל או של עושק שכר שכיר וכדומה אנו עלולים לחזור גלגול לעולם. כעת הזמן, לחשוב, לחשבן, ולהחזיר.

והיה אם פרוטה אחת תחזור ליעדה בעקבות הקמפיין האמור, אזי הכל היה משתלם…

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מיהו האידיוט שיורקים עליו וחושב שזה גשם

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. זה מזכיר לי את הסיפור על החילוני בלי הכיפה שחטף יריקה בראש מהשכן למעלה עשה חשבון נפש שהכיפה היתה מצילה אותו וחזר בתשובה . אל תהיו נאיבים הפירסומת היתה בשביל לפגוע ולבזות אין לנו לשים אותה על לב אפילו לרגע

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב