לסרי בטקס הסכם הגג באשדוד: "נבנה אלפי דירות לחרדים"

בשעה זו מתקיים טקס חתימת הסכם הגג שתביא להכשרת בניית עשרות אלפי יח"ד באשדוד. לסרי בטקס: "בכל הארץ לא נותנים לחרדים לבנות, באשדוד נשנה את זה" – צפו בדברים

בשעה זו מתקיים טקס חתימת הסכם הגג שתביא להכשרת בניית עשרות אלפי יח"ד באשדוד. בטקס משתתפים ראש הממשלה, ראשי המפלגות החרדיות, שר האוצר משה כחלון וראש העיר אשדוד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום בטקס חתימת הסכם גג באשדוד. באירוע השתתפו גם שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שר הבריאות יעקב ליצמן וראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח נאומו:"באתי לאשדוד בפעם הראשונה כילד. היו פה כמה בתים וכמה נתיבים, שהפכו בינתיים לכבישים. אני זוכר ששרנו אז: "אנו באנו ארצה, לבנות ולהיבנות בה". עמדנו פה באשדוד והסברנו שאנחנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה, והיום אנחנו רואים את תנופת הבנייה הכבירה הזאת והיא מתרחשת במאמץ אדיר שמובילים השרים, משה כחלון ויואב גלנט, ועכשיו גם שר הבריאות.

נתניהו ציטט מהפרשה, "בפרשה כתוב "לא על הלחם לבדו יחיה האדם", קודם כל צריך ביטחון כדי לחיות ואנחנו שומרים על הביטחון. אחר כך צריך לחם, אז מפתחים את הכלכלה, בלי עין הרע. מורידים את מחירי מוצרי המזון בכל מיני אמצעים – אנחנו עושים את זה, אבל אנחנו צריכים גם לפתח דברים אחרים. מפתחים את התחבורה, מפתחים כאן באשדוד פיתוח עצום. אנחנו משקיעים כאן בנמל שני, בהון עתק, כמה מיליארדי שקלים, כדי לבנות נמל שני באשדוד. אני רוצה לחבר את זה לנתיב תחבורתי גם לאילת, שיהיה כאן גשר יבשתי בין אסיה לאירופה, ואשדוד יהיה נמל שמקשר ביניהם. שני נמלים, זה חשוב.

נתניהו המשיך: אנחנו בונים כאן מכון להתפלת מים, יש לכם תחנות כוח, יש כאן בית חולים. "לא על הלחם לבדו", צריך גם מרפא. דיברתי עכשיו עם השר כחלון על המ"מים – מזון, מלבוש, מרפא. עמדנו כאן על דיונה לפני כמה שנים טובות, והצבעתי שם ואמרתי: "פה, פה יקום בית חולים" – והנה הוא קם. אנחנו מתרגשים לקראת הפתיחה הזאת, אנחנו יודעים מה המשמעות של זה, כי המשמעות היא לכל תושבי הארץ, לוותיקים ועולים חדשים, לחילונים ודתיים וחרדים. אשדוד זה מיקרוקוסמוס של כל מדינת ישראל, והפיתוח של כל האלמנטים האלה זה כמובן דבר שנעשה במשותף לכל משרדי הממשלה. כולנו מובילים כאן את האמצעים הדרושים כדי שנבנה את הארץ וניבנה בה.

כל הדברים הללו על שפת הים התיכון בעיר אשדוד, שהולכת ונבנית כעיר ואם גדולה בישראל, אני חושב שהדברים הללו מבטאים את תמצית המדיניות שלנו. אני יכול להגיד שאני מסתכל על זה בפרספקטיבה עכשיו של למעלה מחצי מאה שנים, החזון הציוני מתגשם בכל רחבי מדינת ישראל וארץ ישראל, אבל הנה, אם אתם רוצים לראות אותו מתגשם בצורה היפה שלו או בצורה האמיתית שלו, בואו לאשדוד ותרכשו כאן דירה".

ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי אמר בטקס הסכם הגג: "אנחנו נביא לידי ביטוי את השינוי של האפליה כלפי המגזר החרדי", הוא הבטיח, "המצוקת הדיור קיימת בכל הארץ. לא נותנים לחרדים לבנות ובאשדוד אנחנו נשנה את זה" .

לאחר מכן נשא דברים שר האוצר משה כחלון שאמר כי זה ההסכם הכי קשה שהיה לנו בארץ. "סבלנו ממש, והנה זה יוצא לדרך", הוא אמר והגדיר את המאורע, "ההסכם הכי גדול בארץ".

טקס החתימה על הסכם הגג באשדוד מתקיים במרכז מונארט בעיר. על פי הדיווח באתר אשדוד נט, המדינה הודיעה לבית המשפט שהיא מסירה את ההתחייבות לכך שרבע מהדירות שייבנו – ישווקו לחרדים. במקום זה נכתב שהמדינה תפעל כדי לעשות זאת, בכפוף "לקריטריונים הקבועים בהחלטת הממשלה".

לאחר קיום דיון שנערך למעלה מארבע שעות ונשאלו שאלות קשות לעירייה, הוחלט שיוסר הסעיף בו הובטח שריון של 25% למגזר החרדי. כך שלחרדים יישאר 8000 יחידות דיור.

כמו כן נקבע שתתקיים ישיבת מועצה לאחר שיימסר לחברי המועצה מלוא המידע.

עוד נקבע שלמרות שההסכם ייחתם ביום ראשון הקרוב, עדיין נשמרת לתושבים הזכות לטעון בעתירה שההסכם נחתם שלא כדין, והדבר מעמיד את חתימת ההסכם כולו בסימן שאלה".

הסכם הגג באשדוד כולל בנייה של 30 עד 45 אלף יחידות דיור בשורה של מתחמים חדשים ובהם רובע י"ד והרחבת רובע ט"ז – שלגביו יש התנגדות חריפה מצד  להגנת הסביבה והגופים הירוקים עקב הפגיעה ב"דיונה הגדולה" ובפארק החולות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.